Zdroj: Stijn Poelstra

Postavit novostavbu rodinného domu v historické obci nebylo lehké. Jak si s tím poradili architekti, aby nenarušili kolorit lokality?

12. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Nigtevecht je holandská vesnice, relativně blízko Amsterdamu, která nemá ani tisíc pět set obyvatel. O to oblíbenější je u turistů kvůli krásnému historickému centru. Navrhnout novostavbu v tomto prostředí rozhodně není snadné. Jak nenarušit kolorit lokality, a zároveň uspokojit potřeby nutné pro moderní bydlení?

Architekti z ateliéru Engel Architecten dostali za úkol splnit přání klienta a postavit na jedinečném místě, v historickém centru obce, dům, který by byl pohodlný, jednoduchý a zároveň architektonicky působivý. Obec ležící podél řeky Vecht má památkově chráněné historické centrum a v jeho okolí několik plánovaných rozšíření.⁠

Moderní interpretace klasických domů

Část, kde se nachází pozemek investora, se nazývá „De Dorpstraat“. Je součástí chráněného centra obce. Stojí tu relativně malé dvouposchoďové domy s šikmou střechou a působivými předzahrádkami. Každý dům v ulici má svůj vlastní individuální charakter, což architektům umožnilo mezi více méně klasickými budovami uplatnit i současnou interpretaci.

Exteriér domu - Novostavba rodinného domu v Nizozemsku

Moderní stavba je příkladem jednoduchého funkčního řešení, které zároveň odkazuje na klasické principy lokálního stavebnictví. Zdroj: Stijn Poelstra

Speciálně ukládané cihly na fasádě a zapuštěná okna

Architekti při plánování domu vzali v úvahu architektonické akcenty z okolních budov a začlenili je do designu. Avšak ne v původní podobě, ale v modernizované formě. Zvláštní pozornost věnovali zdění v různých vazbách – všimněte si ukládání cihel v soklu, nad okenními rámy a zapuštěného vchodu.⁠ Zapuštění okenních rámů hlouběji do zdiva zdůrazňuje monolitický charakter domu. Celkový tvar domu působí velmi příjemným, přátelským vzhledem.

Detail cihlové fasády - Novostavba rodinného domu v Nizozemsku

Zapuštění okenních rámů hlouběji do zdiva zdůrazňuje monolitický charakter domu. Zdroj: Stijn Poelstra

Solární panely nekazí elegantní design

Červenohnědá barva zdiva je přizpůsobena přání klientů a zároveň ladí s přilehlými budovami. I díky fasádě moderní novostavba perfektně zapadá do okolí. V téže barvě jsou také střešní tašky, což vytváří celistvý efekt. Na první pohled si určitě nevšimnete ani toho, že na střeše jsou osazeny solární panely. Je to proto, že jsou do ní zapuštěny. Žádným způsobem tedy neovlivňují elegantní tvar střechy.

Střecha se solárními panely - Novostavba rodinného domu v Nizozemsku

Na první pohled si určitě nevšimnete ani toho, že na střeše jsou osazeny solární panely. Zdroj: Stijn Poelstra

Přístavba obložená dřevem

K základnímu domu patří i přístavba. Ta má na rozdíl od hlavního domu fasádu z tepelně upraveného a vodorovně uloženého dřevěného obkladu, který zvýrazňuje harmonický vzhled domu. Dřevo přístavby bude přirozeně stárnout – časem zešedne.

Přečtěte si také:
Jako by tam stála odjakživa! Novostavba na okraji obce Mníšek pod Brdy dokonale zapadla do prostředí

Ložnice pod střechou, kancelář v přístavbě

V přízemí hlavní části domu je denní zóna s obývacím pokojem a kuchyní orientovanou směrem do zahrady. V přístavbě se nachází technický prostor a pracovna. V horním podlaží domu je uprostřed hygienické zázemí a po stranách jsou dvě ložnice.

Kuchyň - Novostavba rodinného domu v Nizozemsku

V přízemí hlavní části domu je denní zóna s obývacím pokojem a kuchyní orientovanou směrem do zahrady. Zdroj: Stijn Poelstra

Moderní stavba je příkladem jednoduchého funkčního řešení, které zároveň odkazuje na klasické principy lokálního stavebnictví. Použité materiály, důsledně ukládaná cihlová fasáda a vysoká sedlová střecha dodávají novostavbě specifický půvab.

Návrat k základům

architektonický ateliér: Engel Architecten
hlavní architekti: Maarten Engel / Desley Hakkert
lokalita: Nigtevecht, Holandsko
hrubá zastavěná plocha: 170 m2
realizace: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Stijn Poelstra

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: cihlové fasády novostavby přístavby rodinne domy solarni panely
Sdílejte článek

Diskuze