Praktický dům pro starší pár: Nenáročný na údržbu a plný „vychytávek“

04. 01. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Starší pár potřeboval skromný domov, který se dá lehce udržovat, a kde může spokojeně odpočívat.

Formu domu, která byla v mnohém daná místními regulativy a okolním prostředím, zvýrazňuje dynamická fasáda. Vysoká západní část domu chrání soukromí majitelů a jejich pohodlí.

Moderní a nenáročný na údržbu

Pro majitele domu bylo nejdůležitější, aby jejich nový domov nebyl takový jako ten původní. Jejich bývalé bydliště bylo totiž náročné na údržbu a už vůbec nebylo moderní. Nový dům na pohled působí skromně, ale když vejdete dovnitř, otevřou se vám prostorné svěží prostory. Je pohodlný, praktický a moderně řešený.

Jak je řešena dispozice?

Obytné prostory jsou orientovány směrem na sever a jsou příčně větrané, ložnice směřují na východ, aby zachytily ranní slunce. Hlavní obytná místnost je propojena s exteriérem dvěma prosklenými stěnami – severní a jižní. Obě stěny je možné otevřít, a tak podle potřeb a povětrnostních podmínek rozšířit dispozici domu prostřednictvím dřevěných teras po obou stranách. Menší terasa se nachází i u ložnice. Součástí domu je samostatné studio s vlastní koupelnou, ve kterém může bydlet host domácích nebo později, pokud bude třeba, pečovatel.

Šikovné řešení pro usnadnění

Potěší drobná řešení, která pomáhají majitelům usnadnit každodenní rituály. Patří k nim například lavička u vchodových dveří, aby si mohli pohodlně zout špinavou obuv, venkovní sprcha na opláchnutí nohou od písku na pláži, či tajný poklop v garáži, který umožňuje přístup přímo do kuchyňské spíže, aby nemuseli nosit nákupy přes celý dům. Praktickým řešením je střešní okno nad sprchovým koutem. Terasovitá zahrádka je nenáročná na údržbu a majitelům poskytuje dostatek oblíbené zeleniny.

Protkaný vzpomínkami

Zařízení domu je jednoduché, elegantní, působí čistě a luxusně, dominantní je bílá barva. Přesto domu nechybí teplo, pocit útulnosti. Ten dodávají různé detaily a zemité odstíny. Celý interiér je protkán vzpomínkami majitelů a předměty, které jim připomínají společné zážitky. Velmi působivá je také mramorová koupelna.

HUMBLE HOUSE ve zkratce

architektonický ateliér: Coy Yiontis Architects

architekti: George Yiontis, Rosa Coy, Elodie Lim

lokalita: Barwon Heads, Austrálie

plocha: 249 m2

rok realizace: 2015

twitter: @coyyiontis
instagram: @coyyiontis
facebook: Coy Yiontis Architects

Sabína Zavarská

Foto: Tatjana Plitt

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: moderní domy mramorová koupelna rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze