Precizně vypracovaný dům, v němž má každý detail svůj význam

28. 06. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Pozemek, který si rodina zvolila pro stavbu svého domu v horách, zapůsobil na architekta hned na první dojem. Avšak bez kvalitního technického a architektonického zpracování včetně zahrady byl jen vstupním faktorem.

obývací pokoj

Foto: LUKÁŠ HAUSENBLAS

Realizace domu trvala téměř osm měsíců a vyžadovala časté „kontrolní dny“. Ne kvůli nepodarkům či problémům, naopak, kvůli preciznosti. Dnes ze stavby září elegance, čisté linie, dostatek prostoru a kvalita – všude, kam se podíváte.

obývací pokoj

Foto: LUKÁŠ HAUSENBLAS

S respektem vůči přírodě

„Hlavním výtvarným motivem interiéru byl respekt vůči okolní přírodě a použití přírodních materiálů. Jako nosné motivy jsem zvolil dubové dřevo, lakované povrchy v odstínech bílé a béžové v kombinaci s obkladem velkoformátovou keramikou v zemitém šedém dekoru,“ objasňuje svůj přístup k projektu jeho autor, architekt Filip Hejzlar.

kuchynsky nábytek

Foto: LUKÁŠ HAUSENBLAS

Atypické odlehčení

Momentem, který nás při této precizně řešené stavbě upoutal nejvíc, je hra se světlem. Nejde jen o velká prosklení směrem do zahrady. Architekt dosáhl speciálního efektu prosklením části stropu nad obývací částí, konkrétně velkým gaučem. Je výrazným optickým a odlehčujícím prvkem interiéru. Přiznává, že konstrukčně nešlo vůbec o jednoduchou záležitost. Podobným způsobem je odlehčené i schodiště – zábradlí je průsvitné. Snahou autora projektu bylo do interiéru promítnout různé scenérie zvenčí a promítnout atmosféru okolí dovnitř – přímo i nepřímo.

predsíň

Foto: LUKÁŠ HAUSENBLAS

Každý detail má svůj význam

Za zrcadly, která znásobují vzdušnost a světlo v domě, jsou pečlivě ukryty úložné prostory, najdete je také za posuvnými dveřmi nebo stěnami. Některé z nich vypadají jako velkoformátový obraz zavěšený na stěně. Na cokoli se v rámci této realizace podíváte – vše má svůj význam. Každý jeden detail má opodstatnění.

koupelna

Foto: LUKÁŠ HAUSENBLAS

Originální řešení

K eleganci a čistotě prostoru přispívají bezfalcové dveře a další originální řešení: chodba prosvětlená střešními okny, otevření krovu v koupelně a v ložnici v prvním poschodí, integrovaná umělecká díla, která jsou neoddělitelnou součástí celého interiéru.

Pro zajímavost: jde o limitovanou fotografii Cesta od fotografa Jiřího Machta, která se sem skvěle hodí i významově (posuvné dveře do šatny), a o abstraktní malby od Viktorie Zacharové (v ložnicích a v kuchyni).

umývadlo

Foto: LUKÁŠ HAUSENBLAS

RD Malá Skála ve zkratce

Architektonické studio: de.fakto

Autor: Ing. arch. Filip Hejzlar

Lokalita: Malá Skála, ČR

Obytná plocha: 282 m2

Rok realizace: 2018

Ocenění: Interiér roku 2018 v kategorii ocenění generálního partnera

Sabína Zavarská
Foto: LUKÁŠ HAUSENBLAS

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: Interiér roku moderni architektura moderní domy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze