Příběh domu, který boří mýty o zdlouhavém a stresujícím stavění svépomoci

19. 06. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Mladé rodině stačil pouhý rok na vybudování rodinného bydlení v malebné vesničce. Nejvíce času jim přitom dle očekávání nezabrala stavba domu, ale hledání vhodného pozemku. Naštěstí od trefné náhody, která manželům dopomohla k objevení ideálního místa, měla stavba domu velmi rychlý průběh. Svůj neuvěřitelný příběh manželé Michálkovi zaslali do ankety „Řekni nám proč“ a vyhráli jednu ze tří kolaudačních párty, kterou výhercům uspořádal výrobce pórobetonu, společnost Xella CZ, odměnou za zodpovězení otázky „Proč jste se rozhodli stavět z Ytongu?“ Pokud i vy právě dokončujete hrubou stavbu domu, máte nyní jedinečnou šanci vyhrát zahradní párty v místě vaší stavby. Na stránkách www.ytong.cz naleznete jak formulář, prostřednictvím kterého můžete zaslat své odpovědi, tak i příběhy účastníků loňského kola, jimiž se můžete inspirovat…

„S manželkou jsme několik let žili v bytě v Brně a při plánování založení rodiny jsme se rozhodli, že se přestěhujeme do klidného venkovského prostředí, které je pro výchovu dětí ideální. Intenzivním hledáním vhodného pozemku pro náš budoucí dům jsme strávili několik měsíců, až jsme se jednoho dne setkali na koncertě v Jihlavě se starostkou Dušejova, která se zmínila, že obec zrovna prodává pozemky. Nádherná příroda, srdeční obyvatelé a vybudovaná infrastruktura rozhodli o koupi pozemku právě zde,“ začíná svůj příběh Zdeněk Michálek.

„Při návštěvě kamarádova nového domu se nám s manželkou velmi zalíbilo dispoziční řešení jeho bungalovu. Praktické řešení 4+kk splňovalo všechny naše požadavky, a proto jsem požádal projektanta, aby podle tohoto projektu navrhnul i náš dům,“ pokračuje pan Michálek. Ovšem mezi domem pana Michálka a jeho kamaráda je i přes totožné dispoziční řešení zásadní rozdíl. Každý z nich použil zcela odlišný stavební materiál. Zatímco známý pana Michálka si postavil dřevostavbu, sám pan Michálek vsadil na pórobetonové zdivo. „Už při návrhu domu jsem věděl, že jej postavím z Ytongu. Práce s ním je jednoduchá a nedá se při ní nic pokazit. Měl jsem tak jistotu, že ať se na výstavbě domu bude podílet kdokoliv, nemůže nic zásadního pokazit. Akorát můj tchán mě zprvu přemlouval, abych si ještě výběr materiálu rozmyslel, protože byl zastáncem stavby z cihly. Když jsem mu ale ukázal video (instruktážní video Ytong: Neuvěřitelný příběh mého domu – pozn. red.) a vysvětlil, že celá stavba bude postavena z jednoho stavebního systému, uznal sám, že toto řešení bude nejlepší.

Navíc, když tchán pak při stavbě viděl, jak si řemeslníci jednoduše tvárnici přiříznou pilkou, aniž by poškodili její povrch, připustil, že tohle by s cihlou nedokázal,“ komentuje své rozhodnutí stavět z bílého pórobetonu.

Majitel novostavby svěřil stavbu domu svému známému, který pracuje jako stavbyvedoucí. Na stavbu ale jezdil dohlížet každý den: „Nestačil jsem se divit, jakým tempem stavba postupuje. Samotné zdění obvodových zdí trvalo pouhých 14 dní a již za dva měsíce byla celá hrubá stavba pod střechou. Dokonce jsme si nechali neplánovaně postavit i zahradní domek a využili toho, že stavba rostla rychleji, než jsme očekávali.“

Vybrat ten správný stavební materiál patří mezi nejzávažnější rozhodnutí při stavbě rodinného domu. Vhodně zvolený stavební systém může v budoucnu velmi výrazně ovlivnit uživatelský komfort a poskytnout pohodlné rodinné bydlení. „První věc, na které jsme se s manželkou při plánování domu shodli, byl typ energeticky úsporného domu. Oba dva jsme chtěli dům, který bude rychle vytopený a zároveň jeho provoz nebude drahý. Mým záměrem je stavbu zateplit a proto jsem se rozhodnul pro náročnější konstrukci domu. Spolu s odborníky z Ytongu jsme vybrali pro obvodové zdivo tvárnice P2-400, na které by v budoucnu mělo přijít zateplení v podobě Ytong Multiporu, který zaručí ještě vyšší tepelnou úsporu a přitom ponechá konstrukci její prodyšnost,“ loučí se s námi pan Michálek.

Neváhajte a zapojte se i vy do 2. ročníku ankety „Řekni nám proč“. Stačí, když napíšete krátký příběh ze stavby vašeho domu doplněný fotografiemi a důvod, proč jste se rozhodli stavět z Ytongu. Do uzavření ankety zůstavají 2 měsíce. Příspěvky můžete zasílat nejpozději do 30. srpna 2011.

Více informací najdete na http://marketing.xella.cz/anketa-proc-stavite-z-ytongu
Zdroj: Xella CZ, s.r.o.

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: architektura rodinny dum
Sdílejte článek

Diskuze