Pro rodinu postavil víkendovou chatu na vrcholu Krkonoš. Z obývacího pokoje je výhled přímo na nedalekou Sněžku
Nejzajímavější realizace vznikají, když architekt navrhuje bydlení či víkendovou chatu pro vlastní rodinu. Zakladatel studia OK PLAN ARCHITECTS Luděk Rýzner si pro svoji víkendovou chalupu vybral kouzelné prostředí Krkonoš, konkrétně obec Horní Malá Úpa. V této lokalitě jeho studio realizovalo už několik staveb, proto ji důvěrně znal.
V krajině přísných pravidel
I když se zdá, že když architekt navrhuje bydlení či „boudu“ pro sebe, nenarazí na žádné překážky, nebylo to tak jednoduché. V oblasti Krkonošského národního parku platí přísné stavební regulativy a na výstavbu dohlíží i stavební komise obce. Každý aspekt návrhu – od objemu chaty přes výběr materiálů až po velikost a umístění prosklených ploch – musel splnit přísná pravidla.
Okno s výhledem na Sněžku
Chata, kterou sám architekt a investor v jedné osobě nazývá „rodinná bouda“, stojí na vrstevnici strmého svahu a vzhledem ke skalnímu podkladu je založená na základové desce. Z přístupové cestičky se dostanete k hlavnímu vstupu, který vede přímo do přízemí, navrženého jako denní zóna. Centrálním motivem obytného podlaží je velké fixní okno s výhledem do blízkého údolí, na vrcholy Krkonoš a nedalekou Sněžku. V podkroví je relaxační část, které kromě tří ložnic a dvou koupelen nechybí ani sauna s odpočinkovou zónou.
Konstrukční řešení
Přízemí je zrealizované klasickou zděnou technologií se zateplením a provětrávaným dřevěným obkladem z opáleného dřeva. Podkroví tvoří klasický hambálkový krov s kovovými prvky pro zvýšení flexibility dispozice. Krytina je z hliníkového plechu s povrchovou úpravou v antracitovém odstínu.
Moderní technologie a úspora
Mimořádnou pozornost věnovali architekti výběru technologií. Vytápění a ohřev teplé užitkové vody zajišťuje tepelné čerpadlo zem – voda (2x zemní vrt), které podporují fotovoltaické panely, umístěné na nepohledových plochách střechy. Přebytečná energie se automaticky ukládá do baterií. Neméně moderní je systém větrání pomocí řízené rekuperace, navíc domácí mohou vše ovládat na dálku prostřednictvím internetového rozhraní. Vrtaná studna slouží jako záložní zdroj pitné vody a dešťová stéká ze střech přímo na pozemek.
Přednost lokálním řemeslníkům
Pro majitele a architekta v jedné osobě bylo důležité podpořit místní řemeslníky a použít lokální materiály. Téměř všechny řemeslné práce zajistily firmy z nedalekého okolí. Například venkovní zpevněné plochy jsou dlážděné žulovými odseky z mrákotínského lomu, plynule navazujícími na opěrné zídky, které skládali nasucho místní kamenáři. Kámen na tyto zídky pochází přímo z místa stavby a byl vytěžen během výkopových prací. O zahradní úpravy se postarala místní zahradní architektka Petra Loffelmannová.
FOTOGALERIE
Text: Sabína Zavarská
Foto: Anna Pleslová
Zdroj: časopis HOME