Zdroj: Tomáš Manina

Proměna domu, který se měl původně zbourat: někdy stačí málo a funkčnost prostoru se změní k nepoznání!

18. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Na začátku byl typický rodinný dům čtvercového půdorysu z šedesátých let, jakých je v našich obcích nemálo. Stojí ve Veľkých Úľanech a jeho rekonstrukce je svým způsobem raritou. Proč? Protože v tomto případě by bylo jednodušším řešením starý dům zbourat a na jeho místě postavit nový. Kvůli silnému vztahu investora k místu a původní stavbě architekti přistoupili přece jen k rekonstrukci.

Stavba má dvě podlaží, přičemž v suterénu se nachází technická místnost a sklad, všechny obytné pokoje jsou v přízemí. Původní dispozice hlavního obytného podlaží měla hned několik háčků a nevyhovovala životu současné rodiny. Nacházelo se tu několik menších, a tím pádem i tmavších místností, které byly dostupné z centrální chodby.

Otevření dispozice vneslo dovnitř světlo

Architekti Peter Šercel a Andrej Švec při proměně prostoru v moderní a funkční provedli jednu sice ne tak náročnou, ale zásadní změnu: vytvořili centrální denní prostor, kterým stmelili obývací pokoj, kuchyň s jídelnou a chodbu do jednoho celku. Otevřením velké části dispozice se najednou dovnitř dostalo světlo ze dvou stran, což vdechlo staršímu domu nový život.

Denní zóna s obývákem, jídelnou a kuchyní - Rodinný dům pod ořechem ve Velkých Úlanech

Při proměně vytvořili centrální denní prostor, kterým stmelili obývací pokoj, kuchyň s jídelnou a chodbu do jednoho celku. Zdroj: Tomáš Manina

Nová okna mají velkorysejší rozměry

Další změnou, která je vidět uvnitř i venku, je změna rozmístění oken a jejich velikostí – moderní technické možnosti dovolují velkorysejší rozměry.

„Původní objekt obsahoval i mansardu, ta však v potřebách nového uživatele už nenašla uplatnění. Odstranili jsme ji a nahradili úsporným vazníkovým krovem. Nová střešní konstrukce respektuje původně vymezenou výšku objektu. Odráží se v římse, která opticky odděluje střešní svody se střechou od omítnuté fasády,“ konkretizují autoři proměny.

Kuchyň - Rodinný dům pod ořechem ve Velkých Úlanech

V interiéru převládají světlé barvy v kombinaci s dřevěným dekorem. Zdroj: Tomáš Manina

Jak se změnilo spojení se zahradou?

Další změnou, jíž se rekonstruovaný dům dočkal, je silné propojení interiéru se zahradou. Díky návrhu architektů odstranit původní hospodářské budovy vynikla dominanta zahrady – velký ořech, rostoucí přibližně uprostřed pozemku. Na denní zónu po proměně navazuje příjemná terasa s venkovním posezením kousek od symbolu pozemku, krásného ořechu.

Exteriér se zahradou a terasou - Rodinný dům pod ořechem ve Velkých Úlanech

Na denní zónu po proměně navazuje příjemná terasa s venkovním posezením kousek od symbolu pozemku, krásného ořechu. Zdroj: Tomáš Manina

Hlavní ložnice a dva dětské pokoje

Ložnice rodičů se nachází v části orientované do zahrady, vedle hlavní denní zóny. Směrem do ulice jsou umístěny dva dětské pokoje. Protože se architektům podařilo všechny potřebné funkce zahrnout do přízemí, dům bude později bez problémů fungovat i jako bydlení pro starší manželský pár – snadno se přizpůsobí jakýmkoliv změnám a potřebám majitelů.

Přečtěte si také:
Stylová rekonstrukce domu z padesátých let. Někde nové prvky doplňují staré, jinde je drze ignorují

Jednoduché linie navazují na starý dům

Charakteristickými znaky kompozice obnoveného domu jsou čitelné, jednoduché linie původního. Dotváří je nové materiálové řešení. V interiéru převládají světlé barvy v kombinaci s dřevěným dekorem. Venku si všimněte zemité barvy omítky a oken, která doplňuje plná pálená krytina a přiznané pozinkované oplechování. Funkci plotu, který odděluje dům od ulice a zahradu od sousední, plní gabionové koše s částečnou výplní kameniva.

RD pod ořechem

architektonický ateliér: Šercel Švec
autoři: Ing. arch. Peter Šercel, Ing. arch. Andrej Švec
lokalita: Veľké Úľany, okres Galanta
plocha pozemku: 390 m2
zastavěná plocha: 135 m2
užitná plocha: 148 m2
projekt: 2017
realizace: 2018 – 2021

Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Manina                 

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dvoupodlažní domy gabiony rodinne domy venkovské domy změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze