Rodinný dům, který se vymyká všem zažitým představám o pasivních domech
Uprostřed krásné krajiny německého Černého lesa stojí rodinný dům, který se vymyká všem zažitým představám o tom, že pasivní domy jsou sice praktické, ale na kráse a originalitě moc nepobraly.
Pasivní rodinné domy mají jeden problém. Jejich výsledky v oblasti úspor za vytápění jsou sice fenomenální, jejich dispozice naprosto logické, ovzduší uvnitř dokonale zdravé, ale často už nezbývá investorům ani architektům čas na úvahy o celkovém vzhledu budovy. Proto když listujete katalogem pasivních domů, jen málokdy vás některý zaujme svým originálním architektonickým řešením. Jedním z příkladů, že i při stavbě certifikovaného pasivního domu se nemusí rezignovat na zajímavou architekturu, je rodinný dům House M uprostřed německého Černého lesa od architektů ze studia m³ architekten.
Předokenní žaluzie chrání interiér před přehříváním.
Díky jižní prosklené fasádě je interiér po celý den zalitý sluncem.
Na zatravněnou střechu garáže je možný přístup přímo z domácí sauny.
Skleněné království s výhledem
Lepší pozemek pro svůj nový domov by majitelé asi hledali jen stěží. Díky poloze ve strmém jižním svahu a nízkému počtu sousedů mohli architekti nechat celou jižní fasádu prosklenou bez toho, aby rodinu připravili o soukromí. Interiér je tak po celý den zalitý sluncem a dům vykazuje obrovské tepelné zisky. Přehřívání interiéru brání nastavitelné venkovní rolety a unikání tepla architekti vyřešili použitím izolačního trojskla plněného argonem. Kompletně prosklená jižní fasáda je bezesporu nejdůležitějším prvkem domu i díky tomu, že obyvatelům nabízí neopakovatelné výhledy do krásného údolí Černého lesa.
Dřevovláknitou DWD desku nechali architekti rozdělit na různé formáty a vznikl tak působivý geometrický vzor.
„Ztraceni“ v bílé
Na první pohled dům zaujme svým materiálovým řešením. Především sněhobílý nepravidelný obklad asi leckoho překvapí, neboť nejde o žádný kámen či keramiku, ale o dřevovláknitou DWD desku, kterou architekti nechali nařezat na nejrůznější formáty. Základní černobílou kombinaci ozvláštňuje modřínový obklad garáže, který je ponechán v přírodní barevnosti. Přestože směrem od ulice se dům tváří jako dvoupatrový, bylo díky umístění domu možné vytvořit další patro zapuštěné do svahu. V domě se tak našlo dost místa pro tři ložnice, velkorysý obytný prostor, velkou pracovnu i saunu, ze které je možné vyjít na zatravněnou střechu garáže.
Nejen velké solární zisky z prosklené fasády budově zajistily přísnou certifikaci na pasivní dům. Přispěly k tomu i sluneční kolektory umístěné na střeše objektu, kamna na pelety a větrání s rekuperací tepla. Právě přes ventilační systém je dům v souladu s pasivními standardy vytápěn, ale pro větší komfort architekti přidali i podlahové vytápění v koupelně a obývacím pokoji.
Konstrukce: Pórobeton
Měrná potřeba tepla na vytápění: 14 kWh / (m ² )
Vzduchotěsnost: n 50 = 0,4 / h
Měrná potřeba primární energie (vč. energie pro domácnost): 58 kWh / (m² a)
m3 architekten
je německé tvůrčí studio architekta Murata Korkmazyürka se sídlem ve Stuttgartu, které nezvolilo své jméno zrovna šťastně, neboť podobným jménem disponuje hned několik studií. Pokud byste hledali další zdařilé realizace, najdete je na stránkách www.m3-architekten.com.
Text Veronika Benešová
Foto Daniel Stauch
Zdroj časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.
bylo by dobré také vědět co to stojí a kde a jak se to dá sehnat ?