Zdroj: Jakub Sobotka

Staré městské vile v Rožnově pod Radhoštěm vdechli manželé nový život a získali ocenění stavba roku

10. 05. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Ve stínu barokního kostela Všech svatých v Rožnově pod Radhoštěm se tyčí stavba, která vypráví svůj vlastní příběh. Před očima obyvatel prošla proměnami času. Noví majitelé si stavbu zamilovali na první pohled a rozhodli se jí vrátit její dávnou slávu.

Úcta k historii

Stavba se nachází v ulici Nádražní, která vždy patřila k nejfrekventovanějším ulicím města. Nadšení manželé se do obnovy tohoto skvostu pustili s úctou k minulosti. Na tomto místě stála původně dřevěnice, která byla na počátku 19. století nahrazena secesní zděnou stavbou a je v ochranném pásmu kostela. Pár se rozhodl k historickému kontextu přidat moderní výraz, který bude reflektovat dnešní dobu. Tím vznikla harmonie mezi dávnou krásou a současnou elegancí.

Přečtěte si také:
Při rekonstrukci mezonetového bytu v Praze nezůstalo nic původního. Přidělali si vlastní saunu a terasu s výhledem

Na úzkém pozemku s nepravidelným tvarem se otevřel prostor novým možnostem. Šetrná rekonstrukce a moderní novostavba vytvořily zajímavý kontrast, který oživil celou čtvrť. Vnitřní dvůr získal novou podobu díky jednopodlažní budově z pohledového železobetonu, sloužící jako garáže a vstupní brána.

Budova před rekonstrukcí

Na úzkém pozemku s nepravidelným tvarem se otevřel prostor novým možnostem. Zdroj: Jakub Sobotka

Úpravy a vylepšení

Během obnovy staré budovy došlo k celé řadě úprav a vylepšení, které zahrnovaly doplnění štukových detailů, obnovení a obohacení barevných vlysů, výměnu velké části hrázdění a rohové věžičky, obnovu a vylepšení verandy, instalaci nového měděného střešního pláště a korouhve.

Přečtěte si také:
Na první pohled obyčejný dům skrývá uvnitř neobyčejný interiér. Výhled mají přímo na golfové hřiště

Uvnitř budovy byly provedeny rozsáhlé změny, včetně výměny všech stropů, instalace výtahu, renovace schodišťového prostoru včetně historických dlažeb, zábradlí a barevných skleněných okenních tabulek, vnitřního zateplení a renovace podlah. K zakrytí a zvýraznění zajímavých historických konstrukcí stropů bylo použito transparentní sklo, replikace se dočkaly i vnitřní dveře.

K zakrytí a zvýraznění zajímavých historických konstrukcí stropů bylo použito transparentní sklo

K zakrytí a zvýraznění zajímavých historických konstrukcí stropů bylo použito transparentní sklo. Zdroj: Jakub Sobotka

Mezi budovami se nachází proluka, která byla vyplněna moderním objektem s bílou omítkou a velkými skleněnými plochami v hliníkových rámech. Výlohy v obou budovách byly umístěny ve zvýšeném řádu, což propojilo architektonické prvky obou struktur.

Konstrukční řešení

Stávající budova je zděná s dřevěnými stropy a krovem a zachovává si svůj secesní ráz. Nově přistavěná třípodlažní budova, nepodsklepená a zděná z keramických bloků, však staví na jiných principech. S monolitickými železobetonovými stropy a podpůrnými pásy, které ji drží na železobetonových patkách, poskytuje moderní konstrukce vyvážený mix stability a prostornosti.

Mezi budovami se nachází proluka, která byla vyplněna moderním objektem s bílou omítkou a velkými skleněnými plochami v hliníkových rámech.

Mezi budovami se nachází proluka, která byla vyplněna moderním objektem s bílou omítkou a velkými skleněnými plochami v hliníkových rámech. Zdroj: Jakub Sobotka

Přízemí novostavby slouží jako obchodní jednotky, s důrazem na přístupnost z ulice i dvora. Ve vyšších patrech pak najdeme prostorné místnosti určené pro služby či kanceláře, poskytující moderní pracovní prostředí s výhledem na město.

Úcta k minulosti spojená s inovativním přístupem může vést ke vzniku míst, která poskytují nejen komfortní bydlení a obchodní prostory, ale obohacují naši kulturu.

Budova po rekonstrukci

Budova po rekonstrukci Zdroj: Jakub Sobotka

Název: Nádražní 34

Místo stavby:Rožnov pod Radhoštěm, Nádražní 34

Autor, zpracování PD: jancaarchitect, Ing. arch. Karel Janča, Martin Kaňák, www.arch-janca.cz

Spolupráce: Ing. Marián Frydrych, Ing. Tomáš Šenovský

Generální dodavatel: K+H stavitelství, s.r.o.

Foto: Jakub Sobotka

Ocení: Stavba roku ZK 2021 v kategorii Stavby občanské vybavenosti – čestné uznání

FOTOGALERIE

Text: Barbora Šeblová
Foto: Jakub Sobotka

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: městská vila moderni architektura rekonstrukce
Sdílejte článek

Diskuze