Starou stodolu předělali na útulné místo, kde se setkávají s přáteli
Stodola představuje nevyčerpatelný zdroj adrenalinu, který změní obyčejný život na kurz přežití v extrémních podmínkách. Zatímco sousedé v novostavbě řeší nesmrtelnost chroustů, ve stodole poctivě bojují o její život. Odměnou je jim zašlá krása a v případě Maroše a Emila místo, kam se vejde celý svět.
Hledali místo, kde by se mohli setkávat s přáteli. Přidanou hodnotou pro ně je, že si na ně zvykla celá vesnice, jejíž srdce s příchodem nových obyvatelů jako by začalo rychleji bít.
Vesnička obklopená tatranskou přírodou se stala dějištěm příběhu, který na tomto místě začali před několika lety psát dva kamarádi Maroš a Emil. Úplně noví víkendoví obyvatelé sem přinesli čerstvý vítr, oživení a sousedé si to tu bez nich už ani nedokážou představit. A stodola? Ta se stala nejen výletní zastávkou jejich přátel z města, ale i místem na sousedská setkání či vesnické oslavy. Dobré vztahy se sousedy se rozhodli utužit. Plot, lemující jejich pozemek, zmizl a dveře tak zůstaly otevřené pro nové přátele. Už si nemusí křičet přes ploty. Křičí si jen tak, protože je to baví.
Není se čemu divit, že se sem sousedé rádi vracejí. Místo se tu najde pro každého.
Svátky práce
Před několika lety se Emil s Marošem rozhodli najít místo, kde by se mohli setkávat s přáteli. Zdánlivě riskantní investici vyvážilo skvělé místo a až po strop přeplněná stodola. „Všechno, co jsme ve stodole našli, jsme použili na její rekonstrukci. A bylo toho věru dost,“ vzpomíná Maroš. Dvoje vrata vedoucí do tmavého stodolového prostoru pod taktovkou přemýšlejícího mistra Maroše zanikla. Dal tak příležitost vyniknout nové otevřené předsíni. Lásku k tomuto místu je cítit z každého rohu, z každé stěny. Stodola se stala nevyčerpatelnou studnicí nápadů. Lze se v ní neustále realizovat, což Marošovi přináší každodenní potěšení: „Přicházím sem každý den před prací i po ní, abych tu vytvořil něco nového.“ Když ve škole, v níž vyučuje, vyměňovali okna, ozval se v něm záchranář starých věcí, a tak si okna odvezl do stodoly. Díky jeho šikovným rukám se prostor po osazení oken rozjasnil, doslova nutí všechny své návštěvníky dívat se na zelenou kulisu a množství květů, které si odevzdávají vegetační štafetu od jara až do pozdního podzimu.
Stodola má dvě úrovně – první je hlavní obytná plocha a do druhé se dostanete, pokud překonáte strach z dřevěných žebříků. Tady se nachází velký otevřený prostor, který zanedlouho bude sloužit na spaní. Na podkroví si ale majitelé ještě nějaký čas počkají.
Základními ingrediencemi stodolového koktejlu jsou: tvořivost, nadšení, vynalézavost, špetka nostalgie a hodně, hodně, hodně věcí.
Stodolový starožitník
Po otevření stodolových vrat se ocitnete v úplně jiném světě. Věci zde přítomné jsou povýšené z nepodstatných kýčů na součást prostoru, v němž se takto setkávají různé generace. Maroš zachraňuje staré předměty, aby jim dal šanci na nový život. Specializuje se na všechno, co už jiní nepotřebují. Ve stodole konzervuje příběhy obsažené ve věcech, které mu sem nosí známí, přátelé, sousedé, ba co víc, neváhá pro ně cestovat několik desítek kilometrů. Maroš se drží jedné zásady: všechno se jednou na něco bude hodit. Společně s Emilem oklamali dokonce samotnou stodolu – zapomněla, že je stodolou. Oklamali i věci v ní, jejich tajný život a historii zpětně nezkoumají. Dostávají příležitost ukázat se v úplně jiném – novém světle, i když tajemno si neustále nesou s sebou. Jako by byly vděčné za šanci, kterou dostali, a rozhodli se všechno majitelům oplatit. Ze stodoly tak vytvořili fascinující a láskyplný prostor.
Inspirujte se
text: Lucia Pristachová Hô-Chí
foto: Dano Veselský
redakční úprava: Dominika Záveská
Cítit z toho dobrou atmosféru. Gratuluji ke krásnému místu!