stodola

Prostřený stůl
Návštěvy domů

V jihočeské osadě s osmi chalupami ožil zchátralý statek

Navzdory nikdy nekončící práci je pro rodinu Váňových Statek Polžov to pravé ořechové. Zároveň je to i důkaz toho, jak se dá ze starého statku udělat idylické vícegenerační bydlení – jako z pohádky.

190726-Alberto-Marcos-UK-026
Návštěvy domů

Spojení moderny a tradice: Jak architekti reinterpretují stodolu

Místo domu pro hosty vznikl druhý paralelní domov s rozlohou 350 m2. Architekti promítli do vzhledu objektu jeden ze symbolů venkova – stodolu. Připomíná ji tmavé dřevěné opláštění a jednopodlažní interiér o výšce dvou podlaží.

foto: MADRITSCH PFURTSCHELLER
Rekonstrukce domu

150letou stodolu přenesli a zrecyklovali! Zde je výsledek: Dům pro mladou rodinu

Atraktivní proměna zachránila historickou stodolu v Rakousku, která již byla dlouho nefunkční, nepoužívaná, opuštěná, od téměř jistého zániku. Pokud byste viděli, v jakém stavu se předtím nacházela, nevěřili byste, co z ní za pár měsíců může být.

FOTO OLIVER ANTHOFER/ PATRICIA WEISSKIRCHNER PRO VELUX
Návštěvy domů

Rekonstrukce sloupové stodoly: Kouzelné podkrovní bydlení a terapeutické studio

Od začátku bylo cílem zachovat exteriér budovy téměř nezměněný – tak, jak na návsi stojí již více než 120 let.

Foto Lukáš PELECH
Návštěvy domů

Manželský pár si „adoptoval“ starou stodolu a vdechl jí nový styl života

Psal se rok 1948 a velkostatkář Antonín Holec se radoval ze své zbrusu nové stodoly. Radost mu ale nevydržela příliš dlouho. Ještě téhož roku bylo totiž stavení znárodněno.

Foto: Ruinelli Associati Architetti
Návštěvy domů

Nevyužitou stodolu proměnili na pozoruhodný dům

Rekonstrukce starých, zejména původně hospodářských objektů, které v současnosti ztratily svůj účel, je stále oblíbenější. Staré stodoly, stáje či sýpky se dají přetvořit na neobyčejně krásné a pohodlné obydlí. Jedním z vydařených příkladů je i přestavba stodoly ve švýcarském městě Soglio. Projektem se může pochlubit architektonické studio Ruinelli Associati Architetti na čele s Armandem Ruinellim.

Foto: Thomas Heimann
Návštěvy domů

Z rozměrné stáje udělali prostorné letní sídlo

Kvalitně postavená cihlová budova má za sebou již téměř jeden a půl století existence. Čas potvrdil, že práce zedníků a tesařů byla v tomto případě odvedená na sto procent. V malé vesničce blízko německého města Uckermark (severně od Berlína) vznikl ze staré masivní stavby prostorný a originálně řešený dům pro mladou rodinu.

Návštěvy domů

Stodolu přestavěli na dům a veterinární ambulanci

V belgické vesničce Gaasbeek (v okrese Lennik, Vlámské Brabantsko) se architektům ze studia LENS°ASS Architects podařilo vytvořit dům a ambulanci veterináře 2 v 1 ze staré hospodářské budovy. Projekt pojmenovali humorným, ale výstižným názvem The Rabbit Hole (Zaječí nora). Nadčasový rodinný dům zvenku působí velice tradičně, uhlazeně a usedle, zevnitř návštěvníka překvapí moderní minimalistický interiér oplývající čistými liniemi a jasnými barvami.

Foto: Adam Currie – McGarry-Moon Architects
Návštěvy domů

Chátrající stodolu proměnili na prostorný rodinný dům

Unikátní stavbu má na svědomí tým odborníků ze studia McGarrym-Moon Architects. Výsledkem spojování původních, více než stoletých prvků kamenné stodoly s novými moderními kovovými konstrukcemi, stavebními a obkladovými materiály, je ohromující stavba, která svou nenucenou elegancí zaujme na první pohled.

Starou stodolu předělali na útulné místo, kde se setkávají s přáteli
Návštěvy domů

Starou stodolu předělali na útulné místo, kde se setkávají s přáteli

Stodola představuje nevyčerpatelný zdroj adrenalinu, který změní obyčejný život na kurz přežití v extrémních podmínkách. Zatímco sousedé v novostavbě řeší nesmrtelnost chroustů, ve stodole poctivě bojují o její život. Odměnou je jim zašlá krása a v případě Maroše a Emila místo, kam se vejde celý svět.