Tři malé chatky pro dokonalý relax

02. 08. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Zvláštní stavby stojící na prostoru, který má rozlohu přibližně jako čtyřpokojový byt. Navzdory malé ploše (83,6 m2) soustava rekreačního ubytování nepůsobí stísněně. Právě naopak – nabízí krásné místo pro příjemnou regeneraci těla i duše.

Foto: Trent Bell

Foto: Trent Bell

Foto: Trent Bell

Foto: Trent Bell

Tři malé chatky stojí na žulovém podloží, jehož rozpraskané kusy tvoří skalnatou scenérii připomínající vysokohorské prostředí. Vodní hladina v pozadí však není žádné evropské pleso – nemovitost se nachází na krásném ostrově Vinalhaven u východního pobřeží nejsevernější části USA ve státě Maine.

Přečtěte si také: Nenápadná rekreační chata překvapí vzdušným interiérem

Foto: Trent Bell

Foto: Trent Bell

Foto: Caroll Taveras

Foto: Caroll Taveras

Ostrovní architektura připomíná evropské severské oblasti. Soustava tří domků výborně zapadá do dané lokality. Místo, které kdysi sloužilo jako lom, se v současnosti zotavuje a navrací do prapůvodní podoby – opět je plné zeleně a ptactva. Architekti z ateliéru GO Logic sídlo navrhli tak, aby tuto přírodní renesanci nenarušovalo, ba právě naopak, aby podtrhlo krásu oblasti a zároveň poskytlo obyvatelům pobyt přímo v srdci přírody s možností fascinujících výhledů.

Foto: Trent Bell

Foto: Trent Bell

Foto: Trent Bell

Foto: Trent Bell

Soustava budov se tedy skládá ze tří zvláštních částí, které jsou navzájem propojeny dřevěnými moly. Dvě menší chatky slouží jako ubytovací buňky, které obsahují ložnici a koupelnu. Větší chatka disponuje společenským prostorem, ve kterém najdeme obývací pokoj, jídelnu a kuchyň. Díky třídílné stavbě je zajištěno absolutní soukromí ubytovaných, kteří se v případě zájmu mohou uchýlit do zvláštních, stavebně nezávislých buněk.

Přečtěte si také: Jak jsem si postavil chatu svépomocí

Foto: Caroll Taveras

Foto: Caroll Taveras

Foto: Trent Bell

Foto: Trent Bell

Každá z chatek má mírně odlišnou výšku, vzhledem k danému terénu lokality. Domky i mola jsou postaveny na vyvýšené podestě, která umožňuje přirozené vegetaci růst i pod ní, a vytváří tak vizuální efekt „vznášení“ budov. Tímto řešením architekti zároveň minimalizovali dopad konstrukce na přirozenou rostlinnou a živočišnou podstatu regionu.

Foto: Trent Bell

Foto: Trent Bell

Malé chatky jsou řešeny v minimalistickém stylu. Jednoduchá sedlová střecha na dřevěných „krabicích“ připomíná místní architekturu typickou pro rybářské chaloupky a stodoly, které se v minulosti stavěly na území ostrova Vinalhaven. Interiérové provedení se, podobně jako konstrukce a exteriér, nese v duchu minimalismu a funkcionality, ve spojení s přirozenými materiály, s důrazem na dřevo. Posuvné prosklené dveře umožňují blíže spojení obyvatel a okolní přírody.

Foto: Caroll Taveras

Foto: Caroll Taveras

Co se týče konstrukce, autoři využili variabilní CLT (cross-laminated timber) panely. Konstrukční materiál vyrobený z křížově lepeného dřeva je v posledních letech velmi oblíbený a šetrný k prostředí, protože je silný, odolný, variabilní a dokonce i šetrný k životnímu prostředí. Na výstavbu dané nemovitosti byl tedy ideální.

Přečtěte si také: Malý domek za Prahou nejen na víkendy

Foto: Trent Bell

Foto: Trent Bell

Střecha je pokryta plechem, plášť chatek je tvořen z cedrového obkladu, který časem vlivem povětrnostních podmínek získá zajímavou stříbrno-šedou patinu. Bezpečnost mimo sezonu a ochrana proti nepřízni počasí je zajištěna prostřednictvím posuvných velkoformátových okenic, které v případě potřeby zakryjí celé rohové prosklené části chatek.

Foto: Trent Bell

Foto: Trent Bell

plan

Text: Anna Martausová
Foto: Trent Bell, Caroll tAver
Zdroj: dwell.com, smallhousebliss.com

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata ochrana dřeva relax
Sdílejte článek

Diskuze