Unikátní dům, kterému na přání mizejí stěny
Chtěli byste mít prázdninový dům, letovisko, kterému jakoby mávnutím proutku zmiznou stěny a stane se součástí krásné zahrady?
Když začne pršet, foukat vítr, či nastane noc, zase jen jednoduše přikážete domečku, aby se zavřel, a máte vlastní soukromí. Tuto příjemnou přístavbu vytvořili italští architekti ze studia bergmeisterwolf architekten.
V kontrastu s hlavní historickou budovou
Když architekti chtějí realizovat přístavbu k existující historické budově, musejí myslet na mnoho věcí současně. Zmíněné studio vytvořilo velmi kreativní a praktický návrh přístavby k původní stavbě venkovského sídla z roku 1680. Příjemný kontrast nově postavené části vytváří moderní použití skla a tmavého betonu. Ještě důležitější je však fakt, že tato stavba u Gardského jezera v Itálii má posuvné zdi.
Sezame, otevři se!
Přístavba má tvar písmene L a je ji možné ze strany orientované k zahradě úplně otevřít, tak může splňovat funkci letní kuchyně a terasy. Na terasu nad přístavbou je možné dostat se externím schodištěm. Součástí interiéru s výrazným prosklením je kuchyň, obývací pokoj a relaxační zóna. Interiér je charakteristický minimalizmem, bílou a šedou barvou, kterému nechybějí industriální prvky kontrastující s přírodním exteriérem. Povrchy z barevného betonu se zajímavě doplňují s původní omítnutou kamennou fasádou.
Propojení s přírodou na maximum
Je jednoznačné, že italští architekti dovedli propojení interiéru s přírodou a stírání hranic mezi vnitřkem a vnějškem do absolutní dokonalosti. Mimochodem, už jen dívat se na to, jak skleněné stěny ustupují a mizejí, je fascinující. V zahradě, mezi citrónovým sadem a stoletými palmami se nachází bazén. Nechtěli byste zde být aspoň na chvíli?
Prázdninový dom v kostce
Architektonický ateliér: bergmeisterwolf architekten
Architekti: Gerd Bergmeister, Michaela Wolf
Lokalita: Toscolano Maderno, Itálie
Celková zastavěná plocha: 250 m²
Rok realizace: 2017
Spolupráce: Alessandro Battistella, Gianluca Facchinelli, Lorenzo Musio, Ingrid Prosser
Sabína Zavarská
Foto: Gustav Willeit