Zdroj: Maxime Brouillet

Jak zachovat soukromí navzdory blízkosti sousedů? Jednoduchý dům zachovává kvalitu života uvnitř i ve venkovních prostorách

13. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Jednoduchá architektura jednopodlažního domu v kanadském Gatineau vznikla z prefabrikovaných stěn. Modelový dům zkoumá bydlení jako hru objemů, která vyvažuje otevřenost a intimitu. V rámci čtyř hmot přináší dům bohaté výhledy, světlé prostory a zachovává kvalitu života uvnitř i ve venkovních prostorách. A to navzdory blízkosti sousedů.

Největší výzvu pro architekta při řešení tohoto projektu znamenaly omezené rozměry strukturálních izolovaných panelů (SIP). Aby prolomil standardizační efekt prefabrikace, navrhl rodinný dům ze čtyř objemů, které si hrají s výškami. Jejich uspořádání nabízí bohatou cestu různými atmosférami.

Jednoduchý jednopodlažní moderní dům ve světlých barvách a scandi stylu

Strategické umístění obvodových zdí kolem rezidence vytváří harmonické prostředí s dostatkem soukromí a zároveň umožňuje vstup množství přirozeného světla do interiéru velkými okny. Zdroj: Maxime Brouillet

Rovnováha mezi otevřeností a intimitou

Pozemek typický pro příměstskou zástavbu domů původně nenabízel mnoho soukromí. Jak zachovat soukromí navzdory blízkosti sousedů? K tomuto účelu použil architekt instalaci v podobě ohrady, díky níž vznikl přirozeně chráněný vnitřní dvůr.

Přečtěte si také:
Jednopodlažní bezbariérový dům zasazen do krásného prostředí

Strategické umístění obvodových zdí kolem rezidence vytváří harmonické prostředí s dostatkem soukromí a zároveň umožňuje vstup množství přirozeného světla do interiéru velkými okny.

Jednoduchý jednopodlažní moderní dům ve světlých barvách a scandi stylu

V srdci stavby je umístěna kuchyň. Kromě hlavní funkce je zároveň průchodem do ostatních místností domu. Zdroj: Maxime Brouillet

Jemné detaily, neutrální barvy a kuchyň, která je srdcem domu

Neutrální barvy a materiály v interiéru udávají tón teplé a jednoduché architektury. Detaily jsou zpracovány s maximální jemností – všimněte si spáry mezi stěnami a stropem, spoje mezi překližkovými panely s jemnými štěrbinami.

Přečtěte si také:
Cihlový jednopodlažní dům, který si hraje se světlem

Tento lemovaný rukopis vytváří diskrétní a elegantní rámec pro dění v domě. V srdci stavby je umístěna kuchyň. Kromě hlavní funkce je zároveň průchodem do ostatních místností domu. Otevírá se do vnitřního dvora. V nejvyšším objemu domu se nachází bílá koupelna, která díky výšce, dlouhému závěsu a bílé barvě překvapuje monumentální atmosférou.

Jednoduchý jednopodlažní moderní dům ve světlých barvách a scandi stylu

Různé objemy domu vytvářejí exteriérovou členitost – menší či větší nádvoří, čímž dodávají prostoru městský a ochranný charakter. Zdroj: Maxime Brouillet

Nekonečný rozhovor mezi interiérem a exteriérem

Různé objemy domu vytvářejí exteriérovou členitost – menší či větší nádvoří, čímž dodávají prostoru městský a ochranný charakter. Vzrostlé stromy zase vnášejí exotiku. „Projekt čerpá sílu z pozornosti věnované interiérům i exteriérům. Místo tradiční příměstské domácí zahrady vzniklo několik venkovních prostorů s různými zážitky.

Jednoduchý jednopodlažní moderní dům ve světlých barvách a scandi stylu

Vzrostlé stromy zase vnášejí exotiku. Zdroj: Maxime Brouillet

K dispozici je zahrada na setkávání při ohni, centrální nádvoří, kolem něhož se rozprostírá rezidence a v létě představuje pokračování kuchyně. Další malé venkovní nádvoří nabízí ochranu před živly,“ uvádějí autoři příjemné stavby. Elegantní nádvoří vedou podél betonových chodníků sousedících s dřevěnými terasami a nabízejí využití prakticky během celého roku.

Přečtěte si také:
Jednopodlažní dům obložený dřevem s nízkými provozními náklady

Butternut

architektonický ateliér: Maurice Martel Architecte

konstrukce: Volume.ca

lokalita: Gatineau, Kanada

plocha: 148 m2

Sabína Zavarská

Foto: Maxime Brouillet

Zdroj: v2com

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: bílá dřevěné podlahy jednopodlažné domy moderni architektura moderni bydleni rodinne domy skandinávský minimalismus terasy
Sdílejte článek

Diskuze