Věřili byste, že tento dům postavili ze starých kontejnerů?
Stále populárnějším konstrukčním prvkem se v celosvětovém měřítku stávají přepravní kontejnery. Kovové boxy, jejichž původní funkcí byla ochrana a poskytnutí úložného prostoru pro rozličné materiály a suroviny, jsou ve stále hojnějším počtu využívány pro konstrukční účely.
Je pro to několik důvodů – poskytují pevný konstrukční základ, který se dá různě modifikovat (výřezy na okna, dveře, přechody), obkládat izolačním materiálem a vytvářet díky externímu finálnímu obkladu skutečně estetické příbytky. V neposlední řadě jsou kontejnery oblíbené pro svou cenu, protože díky jejich využití se výrazně sníží celková investice při výstavbě nemovitosti.
V dnešní době je pozoruhodným a důležitým faktorem i to, že využívání vyřazených přepravních kontejnerů ve stavebnictví nemalou měrou přispívá k ekologickému řízení a snižuje uhlíkovou stopu, která je už dnes v některých lokalitách daleko za úrovní udržitelného rozvoje.
Mnozí lidé si pod pojmem kontejnerový dům představí něco hrozného, neestetického a nepohodlného. Takové možná byly úplně první pokusy s výstavbou tohoto typu, avšak dnes už jsou projekty zahrnující ve své konstrukci kontejnery, na takové úrovni, že mnozí lidé nevěří, že skutečně jde o dům postavený z přepravních kontejnerů.
Mezi takového stavby patří i projekt dánského architektonického studia Arcgency zrealizovaný pro klienta v čínském městě Wuxi. Dům, u kterého byste na první pohled snad vůbec netipovali, že je tvořen recyklovaným materiálem, má základní konstrukci ze tří objemných přepravních kontejnerů.
Díky pravidelnému řešení a nadzemnímu podlaží láme názorový stereotyp založený na tom, že kontejnerové domy jsou nevzhledné, zpravidla přízemní a stísněné.
Hlavními kritérii při tvorbě konceptu byly tři věci – udržitelnost, flexibilita a hravost prostoru. Autoři projektu se zaměřili na dostatek denního světla různých typů (střešní, boční, prosklené stěny přízemí), minimalistický vzhled, který koresponduje s okolní přírodou, udržitelný rozvoj městského bydlení, modulárnost či odolnost vůči klimatickým změnám, a dokonce i vůči zemětřesení.
Hlavní prostor, který tvoří srdce domu, architekti nazvali FLEX space. Tento prostor je složen z obývacího pokoje a kuchyně, přičemž může být libovolně využíván pro různé účely. Z tohoto ústředního prostoru mají obyvatelé přístup do všech částí domu, prostřednictvím schodiště do patra. Díky různé výšce jednotlivých částí prostoru je srdce domu nádherně prosvětlené a nabízí štědrý prostor. Celková podlažní plocha domu je 180 m².
Protože dům slouží jako prefabrikovaný prototyp, hlavní filozofií autorů je to, aby si dům mohl kdokoliv objednat a dát postavit na svůj pozemek ve velmi krátké době. Řídí se heslem: „Objednejte si dům a nechte si jej přivést jako jakékoli jiné zboží.“ To, že prototyp byl navržen v Dánsku, a prezentovaný dům je postaven v Číně, pouze potvrzuje úspěch jejich směřování.
Text: Anna Martausová
Foto: Jens Markus Lindhe
Zdroj: homedsgn.com
Za kolik se da poridit tato stavaba?
Dobrý den. Kde bych získala více informací? Potřebuji rychle bydlet-poradíte? Děkuji moc.
Perfektné riešenie použitých kontajnerov. My sme tiež zvažovali použitie starých kontajnerov, ale nakoniec sme zvolili kontajnerový dom z nových materiálov a vôbec neľutujeme.
dobrý den, p.Zuzana. je na vás nějaký kontakt? nebo můžete mě kontaktovat na email? (eva.mail@seznam.cz) chtěla jsem se zeptat na pár podrobností, ohledně stavby z kontejnerů.. moc děkuji za ochotu. Eva
Zdravim, da se od vas ziskat vice fotografii nebo dokonce plany??
Kontakt na projektanta atd????
Diky L
Dobrý den. Je to velice krásný projekt a taky bych ho rad v budoucnu zrealizoval. Jen se chci zeptat zda nemáte k dispozici více fotografii popřípadě plánů, použitého materiálu atd. Moc děkuji.
Já vlastním kontejnerové bydlení na Bali, kde ho pronájímám dovolenkářům. Opravdu se toho dá vymyslet spousta a za slušný peníz.
Kdyby někoho cokoliv zajímalo, tak napište, rád odpovím a pomůžu.
Zdravím, právě řeším projekt pro výstavbu kontejnerového domu a mám pár otázek ohledně izolace, ukotvení atd. Moc rád bych uvítal nějakou radu, v ČR to ještě není „vůbec“ známo. Chci si jej postavit sám, a ne na zakázku.
Díky moc.
S pozdravem
Petr M.
Dobrý den, byl bych velice rád za informace ohledně domu z kontejneru, sám uvažují o stavbě takového domu a mám spoustu otázek, popřípadě, jestli je možnost se s Vámi sejít.
Předem moc děkuji,
Petr Novotný
Zdravim mna bi len zajimalo kolik vas to vsetko vislo jak ste to dokazal vsetko sam ste si udelal projekt .mohli by sme se sejit nekdy nekde bol by som rad diky
Dobrý den,p.Jirka můžete mě kontaktovat na email ungrmanovalucka@seznam.cz.Zajimám se o kontejnerove bydlení a Ráda by jsem se dozvěděla i něco víc 🙂 Předem děkuji
Zdravím,taky bych rád vyřešil bydlení pomocí kotejneru a chtěl bych Vás tímto poprosit o nějaký kontakt na firmu a projektanta co se tímto zabývá.
Moc děkuji za info.
Martin
Zdravím také bych poprosil o informace nebo kontakt děkuji
Zdravím…vím, že jsou zde už poměrně staré komentáře, ale ráda bych se zeptala, zda někdo z vás dům z kontejnérů již zrealizoval nebo se alespoň dostal k někomu, kdo s tím má zkušenosti? Předem moc děkuji za odpovědi 🙂
Zdravím, nevíte která firma dělá tento projekt a kolik stojí? Děkuji za odpověď
za kolik se dá pořídit tato stavba ?
dobr den. za kolik se dá pořídit tato stavba
Dobry den prosim cena stavby kompletni dekuji Mackova
Dobrý den
Prosím Vás, cena této stavby?
Děkuji