Věřili byste, že z „krabice od bot“ vznikne takovýto dům?

09. 01. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

O mnoha domech se dnes říká, že vypadají jako krabice od bot. Obvykle nejde o lichotivé pojmenování. Kanadští architekti se nebáli toto pojmenování dát přímo do názvu svého projektu a věděli proč. Nazvali ho poeticky: Znovuobjevení krabice od bot.

Jejich čerstvý projekt je nadstavbou původního projektu z 20. let minulého století. Původní skromný přízemní domek nazvali sami „krabicí od bot“ a jejich proměna mu dala nový život.

Na jedné straně chtěli zachovat charakter původního domu, na druhé bylo jasné, že prostor pro rodinný život není dostačující, nemluvě o mnoha dalších negativech. Rozhodli se zachovat hlavní fasádu původní stavby a kolem ní rozvinout projekt rodinného domu.

schodiště spojující tři podlaží domu

foto: Félix Audette

Řešení na výbornou: velký světlík uprostřed střechy

Jednoduchý design, který tvůrci domu zvolili, se točí kolem optimálního využití světla ve vnitřních prostorech. Domy v původní řadové zástavbě totiž trpěly nedostatkem přirozeného světla. Architekti jediným zajímavým řešením rozjasnili celý prostor interiéru.

Uprostřed střechy vytvořili velký světlík zvýrazňující schodiště spojující tři podlaží domu. Přirozené světlo ze světlíku se rozptyluje do místností, obytných prostorů, a dokonce i do suterénu.

obývací pokoj

foto: Félix Audette

Tři podlaží rozčlenili funkčně

Dispozice domu je řešena funkčně a prakticky. V suterénu se nachází ložnice a herna, v přízemí je hlavní obytný prostor – kuchyně, jídelna, obývací pokoj v jednom a pracovna. V prvním poschodí našly místo tři ložnice a dvě koupelny.

koupelna

foto: Félix Audette

Hybrid se stopami minulosti

Na upravené fasádě zůstaly některé ozdobné prvky původní stavby. Zadní fasády jsou kvůli estetickému efektu a odolnosti obložené tepelně upraveným dřevem. Z jednoduchého domku typu „krabice od bot“ nakonec vyrostl hybridní moderní rodinný dům, okouzlující světlým interiérem, elegantními čistými liniemi, ale i stopou minulosti.

fasada obložená drevem

foto: Félix Audette

Rekonstrukce domu „Krabice od bot“

architektonický ateliér: Fugère architecture
lokalita: Montreal, Kanada
realizace: 2019

Sabína Zavarská
zdroj: v2com
foto: Félix Audette

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: řadové domy rodinne domy světlíky
Sdílejte článek

Diskuze