Zdroj: Davide Perbellini

Víkendový dům jako dokonalé útočiště na léto i zimu

27. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

V italských Alpách vznikl zajímavý dům, který funguje v mnoha ohledech jako místo, kam se majitelé mohou kdykoliv uchýlit. Používají ho jako letní útočiště, zimní útočiště, alpské útočiště, rodinné útočiště.

„House Carezza“ doširoka otevírá dvě stěny do alpského panoramatu, přičemž zároveň skrývá pohled na více než blízké sousední budovy. Tento moment výrazně přidává na pocitu soukromí a pohody. Vnější plášť pokrytý šindelem časem zvětrává.

Přečtěte si také:
Rodinný dům se díky převládajícímu dřevu podobá horské chatě

Díky tomu skvěle zapadne do prostředí a též odkazuje na místní stavební tradici, která tuto techniku využívá po staletí. Přesahy střechy a stěn zabraňují v létě přehřátí interiéru a v zimě chrání budovu před nánosy sněhu. Zároveň dovolují přirozenému světlu vstoupit do interiéru.

Moderní víkendový dům v italských Alpách

Stavba je působivým prvkem v přírodním prostředí italských Alp. Zdroj: Davide Perbellini

Nepravidelné linie a sofistikované prvky

Na rozdíl od venkovního charakteru stavby, který má v sobě jistou drsnost, protože komunikuje s drsnými atmosférickými podmínkami ve vysokohorském prostředí, jsou vnitřní prostory rafinované a sofistikované.

Moderní víkendový dům v italských Alpách

Přesahy střechy a stěn zabraňují v létě přehřátí interiéru a v zimě chrání budovu před nánosy sněhu. Zdroj: Davide Perbellini

Přinášejí propracované ztvárnění nábytku a doplňků ze dřeva, kamene a oceli. Výsledkem jsou výrazné prostory předurčené k odpočinku a relaxaci. Nepravidelné linie, například tvar kuchyňského ostrůvku, připomínají fasety diamantu.

Přečtěte si také:
Unikátní chata na pronájem, u které využili prvky „lodní“ architektury

V každém případě je tato netradiční stavba pro své majitele velmi hodnotným šperkem a působivým prvkem v přírodním prostředí italských Alp.

Obývací pokoj víkendové chaty s tmavým obkladem

Obývací pokoj je od kuchyňské části oddělen výškovým rozdílem a krbem – podlaha v této časti je o tři schody níže. Zdroj: Davide Perbellini

Tmavé stěny zjemňují závěsy

Obklad stěn z tmavého dřeva dodává prostoru hloubku, působí uklidňujícím dojmem a bezpečně. Obývací pokoj je od kuchyňské části oddělen výškovým rozdílem a krbem – podlaha v této časti je o tři schody níže. Ložnici, jídelní kout a další místa zútulňují závěsy až po zem.

Obývací pokoj víkendové chaty s výhledem na Alpy

Jídelní kout a další místa zútulňují závěsy až po zem. Zdroj: Davide Perbellini

Kvůli svažitému pozemku je spodní část domu označena jako suterén. Nachází se zde několik samostatných místností, koupelna a též garáž. V přízemí jsou kromě denní zóny dvě ložnice, šatníky, koupelny a samozřejmostí je venkovní terasa s posezením. Navazuje na obývací pokoj. Menší terasa je přístupná z ložnice.

Přečtěte si také:
Úžasná proměna! Z rozpadlého bungalovu je po rekonstrukci kouzelná chata

House Carezza

architektonický ateliér: Tara Architekten

lokalita: Welschnofen, Itálie

plocha: 350 m²

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Davide Perbellini

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chaty dřevěná fasáda dřevěné obklady moderni architektura víkendová chata Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze