Zdroj: Hasse Traberg-Andersen

Vila s mnohoúhelníkovým půdorysem má opačnou dispozici. Ložnici v přízemí a balkon místo terasy

16. 09. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Dánští architekti z ateliéru CEBRA řešili novostavbu domu v přírodní krajině nedaleko jezera. Protože jejich cílem bylo, aby vila časem splynula s prostředím, přizpůsobili ji okolí nejen použitými materiály, ale i tvarem. Majitel si přál výhled na jezero, a to i navzdory tomu, že mezi jeho pozemkem a samotným jezerem stojí další dům.

Už od začátku bylo jasné, že do takovéhoto terénu se nehodí klasický dům se čtvercovým půdorysem a zahradou okolo. Místo toho architekti zvolili složený dům mnohaúhelníkového půdorysu. Vilu tvoří hlavní část, která zahrnuje společné prostory – obývací pokoj, kuchyň, koupelny. K ní připojili celou řadu menších doplňkových hmot s ložnicemi, terasou a přístřeškem. Díky nerovnoměrnému půdorysu vznikla venku zákoutí s různými atmosférami.

Nezvyklá vila

Dům vystihují slova jako prostornost, jednoduchost a originalita. Zdroj: Hasse Traberg-Andersen

Co znamená opačné uložení dřeva na fasádách?

Hlavní část od sekundárních odlišíte už na první pohled – obložení na hlavní budově je orientováno vodorovně, fasáda vedlejších prostorů je tvořena svisle uloženými deskami různé šířky. Cedrové dřevo na fasády použili autoři novostavby proto, že spolu s pozinkovanou střechou časem jako šedý monument ještě více sroste s prostředím.

Přečtěte si také:
Díky nenápadné úpravě získal nový rodinný dům u Litomyšle nezvyklé výhody

Ložnice v přízemí, kuchyň s obývacím pokojem v patře

Ve většině domů je zvykem denní zónu vytvořit v přízemí, aby se na ni mohl navázat exteriér. V tomto případě architekti splnili přání majitele úplně opačným postupem. „Abychom naplno využili možnosti této velmi atraktivní lokality s výhledem na jezero, obrátili jsme tradiční dánský rodinný dům a jeho typickou organizaci interiéru vzhůru nohama. Ložnice dostaly místo v přízemí a společenské místnosti v patře, aby si rodina mohla vychutnat výhled z prostorů, které přes den nejvíce využívají,“ vysvětlují autoři projektu.

Prosklená část domu

Vila nabízí díky dostatku oken mnoho pěkných výhledů. Zdroj: Hasse Traberg-Andersen

Velkorysý balkón nahrazuje obvyklou terasu v přízemí

První poschodí zahrnuje otevřený prostor, funkčně členěný na obývací pokoj, kuchyň, pracovnu a chodbu s úložnými prostory. Na šikmo řezané ukončení kuchyně s jídelnou navazuje prostorný balkón. Tak se majitelé dostanou ven i bez toho, že by museli jít dolů do zahrady. Nemluvě o výhledu, který balkón poskytuje.

Klasický dům, jen překonfigurovaný

Nezvyklá vila je jednogenerační rodinný dům s obytnou plochou 200 m2 a půdorysnou plochou základu 40 m2. Slova prostornost, jednoduchost, originalita, účelnost charakterizují nejen stavbu samotnou, ale především její interiér, který je maximálně otevřený a volný. Nenarušují ho žádné příčky ani nadbytečné kusy nábytku či přehnané dekorace. Všechno má svůj konkrétní účel.

Villa UpDown

Majitel vily za každou cenu požadoval výhled na jezero. Zdroj: Hasse Traberg-Andersen

„Vila UpDown je v podstatě klasickým pragmatickým domem s šikmou střechou, u kterého jsme tradiční stavební program dekonstruovali a překonfigurovali, což nám umožnilo využít speciální vlastnosti lokality,“ upřesňují řešení architekti z ateliéru CEBRA.

Přečtěte si také:
Majitelé chtěli více průhledů, nálad a květin. Rekonstruovaný byt z roku 1927 vyniká nezvyklými řešeními

Denní světlo nemá uvnitř žádné překážky

Další funkční výhodou, kterou je třeba zmínit, je fakt, že denní světlo v interiéru nenaráží na žádné překážky, a tak se může rozlít do všech koutů interiéru. Samozřejmě bez množství a velikosti oken by to nebylo možné. Díky nim je z celého domu krásný výhled do okolí a majitelé jsou tak neustále v kontaktu s přírodou.

Vila UpDown

architektonický ateliér: CEBRA, cebraarchitecture.dk\
lokalita: Silkeborg, Dánsko
užitná plocha: 235 m2
realizace: 2022

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Hasse Traberg-Andersen
Zdroj: časopis Moj dom

Kategorie: Bydlení je hra Návštěvy domů
Tagy: dřevěná fasáda dům u jezera
Sdílejte článek

Diskuze