Zdroj: Igor Staudinger

Ve fázi výstavby apartmánu v horách potřebovali pomoc architektky. Po její práci prostoru dominují přírodní materiály

10. 10. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Přiznané trámové prvky, karamelový odstín dřeva a důraz na design a detaily - to vše charakterizuje tento horský apartmán v Donovalech, který navrhla architektka Katarína Kyman Haruštiaková.

Apartmán se nachází v horském letovisku. Je jedním ze šesti apartmánů v chatě, kterou obklopuje krásná příroda. Interiér má rozlohu 105 m2 včetně teras a pyšní se vysokými stropy, přiznanými v každé místnosti kromě koupelny. Velkolepost prostoru umocňuje výhled na lesní scenérii, která byla pro architektku Katarínu Kyman Haruštiakovou inspirací při navrhování tohoto interiéru.

Přečtěte si také:
Ráj nad jezerem: Majitel postavil dřevěný dům svých snů nad žulovým lomem

Jasná vize klientů

Na začátku každého plánování interiéru je obvykle nápad. Majitelé měli v tomto případe jasnou představu. Jejich přáním bylo vytvořit pohodlný a luxusní domov. Interiér nenáročný na údržbu s využitím přírodních materiálů, kde převládá dřevo, kámen a křehké sklo.

Prioritou architektky bylo tyto představy naplnit, uchopit jejich požadavky jako základní kámen, na kterém bude stavět. Zrodila se tak vize interiéru, jemuž budou dominovat přírodní materiály, díky čemuž bude mít celá rodina kontakt s přírodou a místo, kde bude moci načerpat energii.

Interiér nenáročný na údržbu s využitím přírodních materiálů, kde převládá dřevo, kámen a křehké sklo.

Interiér nenáročný na údržbu s využitím přírodních materiálů, kde převládá dřevo, kámen a křehké sklo. Zdroj: Igor Staudinger

Menší úprava dispozice

Apartmán architektka převzala ve fázi výstavby. „První věc, která mě zaujala, byly vysoké stropy, ty okamžitě upoutaly mou pozornost. Vzdušný, otevřený prostor mě pozitivně naladil, ale zároveň jsem se ztratila v otázkách, které mi vířily hlavou. Jak je osvětlit ? Obložit stropy dřevem, nebo ponechat sádrokarton? Do jaké výšky připevníme závěsy? Vytáhnout nábytek až ke stropu nebo skončit v určité výšce? Měla jsem v hlavě spoustu otazníků z prostoru, který není úplně běžný,“ popisuje své první dojmy architekta Katarína Kyman Haruštiaková.

Fáze výstavby umožnila upravit příčky podle konkrétních požadavků klientů, konkrétně chtěli rozšířit obytný prostor. Bylo nutné navrhnout příčku mezi ložnicí a obývacím pokojem přesně na rozhraní okenního rámu a okenního křídla. Takové řešení je nestandardní, ale technicky zvládnutelné. Po těchto úpravách je nakonec interiér rozdělen na vstupní halu, ložnici pro hosty, hlavní ložnici, koupelnu s toaletou a saunou a společný prostor mezi kuchyní a obývacím pokojem.

Výrazný koberec a tmavé prvky jako stůl nebo křeslo dodávají místnosti dynamiku.

Výrazný koberec a tmavé prvky jako stůl nebo křeslo dodávají místnosti dynamiku. Zdroj: Igor Staudinger

Klienti si přáli, aby byl otevřený interiér uspořádán tak, aby prostor nad jejich hlavami nezůstal nevyužitý a prázdný. Úložné prostory se navíc nacházejí i ve výškách, kam se lze dostat pouze po příručním žebříku. Nábytek je proto navržen do plné výšky stropu. Vizí klientů bylo promítnout všechny tyto funkční prvky do výjimečného interiéru. Výrazným prvkem interiéru je dřevěné obložení stěn a stropů termizovaným červeným smrkem.

Přečtěte si také:
Mladá rodina koupila starou chatu nedaleko Prahy. Díky rekonstrukci tak získaly rekreační bydlení s výhledem na hory

Estetické na prvním místě

Klienti jsou milovníky designu a potrpí si na detaily. Trámové prvky nejsou na stropě přiznané kvůli jeho stabilitě. V tomto interiéru plní estetickou funkci a nepochybně podtrhují krásu vysokých stropů. Krásný karamelový odstín dřeva má tendenci interiér ztmavit, ale díky velkým oknům je prostor dostatečně prosvětlený. Na druhou stranu jsme s dřevěným obložením vyřešili i designovou akustiku.

Výsledný efekt dřevěných obkladů v jednom interiéru je velkolepý. Zárukou úspěchu je truhlářský smysl pro detail a řemeslná zručnost.

Důležitá role svítidel

Přes den se interiér koupe v příjemném denním světle, večer se ovšem ztmaví, a proto je nesmírně důležitý výběr svítidel. Nástěnná svítidla, stropní bodová svítidla, nepřímé LED osvětlení stěn, stropů, nábytku a hlavní osvětlení tvoří designové lustry. Jejich finálnímu výběru předcházelo dlouhé listování katalogy. „Hledala jsem něco speciálního, co by souviselo s tématem hor. Schematický nákres lustru v katalogu nápadně připomínal svou šestiúhelníkovou geometrií sněhovou vločku. To byl okamžik, kdy jsem neváhala a představila tento nápad klientovi. Protože pobyt v horách, zima, lyžování, sníh, sněhové vločky, to vše spolu souvisí a dokonale zapadá do tématu návrhu interiéru,“ vysvětluje architektka.

Nástěnná svítidla, stropní bodová svítidla, nepřímé LED osvětlení stěn, stropů, nábytku a hlavní osvětlení tvoří designové lustry.

Nástěnná svítidla, stropní bodová svítidla, nepřímé LED osvětlení stěn, stropů, nábytku a hlavní osvětlení tvoří designové lustry. Zdroj: Igor Staudinger

Neobvyklý prostor pro spaní, dokonalý krb

V ložnici pro hosty si klienti přáli vytvořit patrovou postel. Pro designéra je to výzva, kde může ukázat své tvůrčí schopnosti a navrhnout řešení s dávkou stylu a charakteru. Podařilo se mi navrhnout neobvyklý prostor pro spaní na dvou úrovních, který ocení nejen děti, ale i dospělí. Tato postel je ukázkou skvělé řemeslné zručnosti truhlářů.

Zvláštní pozornost byla věnována designu krbu. „Právě krb jsme s klienty vybrali na začátku procesu navrhování. Doporučila jsem známé krbové studio v Hokovcích, které jsme společně navštívili. Návštěva v nás všech zanechala silný dojem, zapojily se všechny naše smysly,“ říka architektka. Dokonalý design a špičková technologie krbu s otevřeným ohništěm manželský pár nadchly. Přispěla k tomu i jedinečná prezentace spojená s ochutnávkou grilovaných specialit připravených v krbu s otevřeným ohništěm. Krbová vložka funguje jak na dřevo, tak na plyn. Právě oheň je centrem dění, vytváří teplo domova a stmeluje rodinu. To je symbolika spojená s tímto krbem.

V ložnici pro hosty si klienti přáli vytvořit patrovou postel.

V ložnici pro hosty si klienti přáli vytvořit patrovou postel. Zdroj: Igor Staudinger

Přírodní prvky

Přírodní dřevo je pro tento interiér specifické. Je to spolehlivý a bezúdržbový materiál. Vzhledem k vynikajícím vlastnostem termizovaného červeného smrku je tento materiál použit i na stěnách v koupelně. Dalším přírodním prvkem je pás stabilizovaného mechu, který celý prostor osvěžil. V interiéru se objevují také lamelové prvky z termizovaného dřeva; jejich šedého odstínu bylo dosaženo lakováním.

Svislé šedé lamelové obložení se objevuje v každé místnosti. Architektka chtěla do interiéru na určitých místech vnést vertikální grafický prvek, který by vyvážil horizontální kladení dřevěného obložení. „Šedá barva je typická pro severský design, inspirovala jsem se také současnými trendy v interiérovém designu,“ vysvětluje svou volbu. „Obzvlášť se mi líbí vzhled centrální lamelové stěny v obývacím pokoji. Mým záměrem bylo, aby drobná světla v kombinaci se dřevem působila hřejivým dojmem a vytvářela romantickou atmosféru,“ pokračuje architektka Katarína Kyman Haruštiaková.

Nápaditým prvkem u krbu je silueta medvěda z oceli. Architektku opět inspirovala okolní příroda – medvěd je zvíře, které se přirozeně vyskytuje v okolních lesích. A v tomto apartmá se medvědovi nevyhnete. Vyniká na pozadí hliněného reliéfu, který imituje povrch kamene nebo skály. Autorka reliéfu vzala nápad architektky do svých rukou a vytvořila krásné dílo na připraveném zpevněném podkladu.

Hliněné omítky a jejich povrchy jsou vyrobeny z místní hlíny nebo hotových směsí od slovenských výrobců. Jsou vhodné na jakýkoli podklad, do novostaveb, bytů i starších domů, včetně krbů, kamen nebo stěnového vytápění.

Zvláštní pozornost byla věnována designu krbu.

Zvláštní pozornost byla věnována designu krbu. Zdroj: Igor Staudinger

Spokojení klienti i architektka

Interiér je bohatý na výrazné prvky, které spolu krásně ladí. Všechno je pěkně namíchané v koktejlu barev a materiálů, který si klienti mohou vychutnat z pohodlí své pohovky.

„Navzdory různým technickým výzvám, s nimiž se jako designér musím vypořádat, mi tento interiér opět ukázal, jak kreativně lze zacházet s prostorem. Společně se špičkovými truhláři a zručnými montéry jsme naplnili představy klientů, kteří si tak mohou naplno,“ uzavírá architektka Katarína Kyman Haruštiaková.

FOTOGALERIE

Odpovědná redaktorka: Lucia Blažiová
Foto: Igor Staudinger

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: architektura chata design
Sdílejte článek

Diskuze