Proč se vyplatí postavit si dům ze slámy
Brian Waite se dostal k výstavbě slaměných domů zcela prozaicky: potřeboval snížit vlastní účty za energii kvůli odchodu do důchodu. Jelikož myšlenka energetické nenáročnosti je obecně stále aktuálnější, jeho návrhy mají stále větší význam.
Prototyp postavil jako 68letý úplně sám
Když jsme se s Brianem Waiteom kontaktovali, abychom získali podklady a důležité informace o jeho stavbách – speciální o slaměném domě Jill Strawbale House, prozradil nám, že mu bylo 68 let, když postavil první takový dům, prototyp. „Udělal jsem ho úplně sám, bez jakékoliv asistence, protože jsem potřeboval vědět z první ruky, kde jsou případné problémy. Všechny informace, které jsem získal, jsem odevzdal kupujícím domu, aby měli dostupné řešení,“ vysvětluje muž, který navrhl neobvyklý nízkoenergetický a nízkorizikový dům.
I domy ničí prostředí
Stavba může sloužit k různým účelům, nemusí to být jen obytný dům, ale i chata, víkendový domek, umělecká galerie či kanceláře. „Našim dětem jsme přenechali hrozné dědictví v podobě globálního oteplování. Sobecky jsme tuto šanci promarnit fosilními palivy a znečistily tuto planetu. Jsem zoufalý z našeho vlivu na světovou ekologii a zoufalý z toho, kolik znečištění je způsobeno energeticky náročnými neefektivními domy,“ uvádí Brian Waite na své stránce www.strawbalehouse.co.uk.
Proč dům ze slámy?
Sláma je nejlevnější a nejvíce udržitelný materiál s velmi dobrými izolačními schopnostmi. Stejně dobře pohlcuje zvuk. Tvůrce Jill Strawbale House tvrdí, že bydlení v takovém domě jednoduše třeba vyzkoušet na vlastní kůži.
Mnoho čtenářů určitě napadne jedna nebezpečná vlastnost slámy, a to hořlavost. Brian Waite však tvrdí, že hořlavosti se netřeba obávat: „Sláma v rolích je příliš hustá na to, aby obsahovala dostatek vzduchu na podporu spalování, stačí přidat vápennou omítku a okamžitě splňuje protipožární normy.“
Stejně odmítl i riziko, že by se do slámy dostali hlodavci, hmyz a jiní živočichové. Sláma totiž nemá žádnou nutriční hodnotu, a proto ani hlodavce nepřitahuje. Navíc baly slámy „dýchají“, odvádějí vlhkost a vytvářejí zdravější prostředí.
Vnímání domů ze slámy
Stále aktuálním problémem je vnímání domů ze slámy. Většina lidí si takové domy spojuje s dávnou historií, nestabilním krátkodobým řešením, které nemůže poskytnout dostatek pohodlí a které nemá hodnotu. U moderních domů ze slámy je však opak pravdou. Jsou to trvanlivé, stabilní, ekologické a nízkoenergetické domy. Samozřejmě, pokud jsou správně konstrukčně řešeny. Brian Waite jako inženýr investoval dlouhá léta studiu, jak má být dům ze slámy konstrukčně řešen, aby splňoval všechny potřebné podmínky.
Pevný design, odolný exteriér
Konstrukce Jill Strawbale House má pevný design, robustní exteriér, který se bez problémů vyrovná se změnami počasí. Design domu pochází ze zkušeností jeho tvůrce s bydlením v stodole.
„Průřez mnou navrženého domu je velmi podobný středověkému tvaru, ale je vyroben ze zakřivených kompozitních dřevěných trámů, které jsou umístěny na soklových zdech z místních materiálů. Slámové balíky jsou naskládány mezi tyto trámy, které jsou jako žebra domu. Mírně zakřivený tvar umožnil, aby balíky slámy bylo možné bez problémů umístit až po hřeben, čímž se izolovala celá budova,“ upřesňuje Brian Waite. Exteriér i interiér jsou omítnuté „dýchající“ vápennou omítkou, vnější část se obkládá podle místních sympatií, či přání majitelů.
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Brian Waite
www.strawbalehouse.co.uk