Zdroj: Hornbach

Jak na montáž interiérových dveří

15. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Neladí vaše dveře se zbytkem interiéru? Vyměňte je za nové i se zárubní. Díky speciálnímu obkladu zárubně proběhne montáž rychle a bez nepořádku.

Radí Richard Klička odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech HORNBACH

Zárubně tvoří neoddělitelnou součást každých dveří, a proto by měly být ze stejného materiálu i ve stejné barvě. Můžete si vybrat buď obložkové, nebo ocelové. Do interiéru jsou vhodnější právě obložkové zárubně, když chcete, aby dekor zárubně ladil s dveřmi. Ocelové zárubně se používají zejména na vchodové dveře do bytů, protipožární dveře a bezpečnostní dveře. Rozdíl mezi nimi je ve způsobu instalace. Zatímco obložkové zárubně se jednoduše nainstalují přímo do otvoru na stěnu, ocelové zárubně je třeba do stěny zabetonovat.

Biela spálňa

Zdroj: Hornbach

Budete potřebovat

MATERIÁL

  • rozpěrky (hmoždinky)
  • montážní klínky na okna a dveře
  • interiérové dveře
  • zárubně
  • montážní pěna, podložka pod podlahu

NÁŘADÍ

  • aku vrtačka
  • vodováha
  • měřicí pomůcky
  • souprava nářadí
  • dveřní kování

Stupeň náročnosti: +++
Počet osob: 1 a pomocník
Délka realizace: 3 hodiny

Přečtěte si také:
Koupelnová předložka z domácí dílny

Postup

Plánování

Montáž interiérových dveří

Zdroj: Hornbach

Změřte si šířku a výšku výřezu vždy na dvou místech. Zjistěte i tloušťku stěny na obou dvou stranách dveřního otvoru a zkontrolujte, zda je stěna stejná nahoře i dole. Šikmá stěna ovlivňuje volbu hloubky zárubně, a to o velikost sešikmení stěny.

Příprava zárubně

Montáž interiérových dveří

Zdroj: Hornbach

Na zárubni povolte spodní části závěsu 6hranným klíčem. Odstraňte plastové chrániče z rohů a na spojovací plochy naneste lepidlo na dřevo.

Přečtěte si také:
Výhody, nevýhody a údržba korkové podlahy

Následně nasaďte lamelové destičky a příčný díl zárubně slepte s dlouhým dílem. Nasaďte upínací třmen a přišroubujte ho.

Složení zárubně

Montáž interiérových dveří

Zdroj: Hornbach

Druhý roh spojte stejným způsobem. Odstraňte lišty, které by při instalaci mohly překážet. Nahoru k příčné zárubni nasaďte rozpěru a nastavte přesnou šířku. Toto opakujte i u dolní části zárubně. Druhou rozpěru zachyťte ve střední části zárubně.

Nasazení zárubně

Montáž interiérových dveří

Zdroj: Hornbach

S rozpěrami můžete zárubeň zdvihnout a postavit doprostřed dveřního otvoru – od podlahy musí být 3 mm. Panty nasaďte napevno a přišroubujte do už připravených plechů, a to ve vzdálenosti 2 mm od obložení s drážkou. Zafixujete zárubeň ve dveřním otvoru.

Kontrola zárubně

Montáž interiérových dveří

Zdroj: Hornbach

Příčnou zárubeň vyrovnejte vodováhou, případně upravte polohu dole u podélné zárubně. I tu potom zkontrolujte pomocí vodováhy. Pokud je vše kolmé, usaďte zárubeň definitivně na svěrky. Nyní můžete zavěsit dveřní křídlo.

Úprava zárubně a dveří

Montáž interiérových dveří

Zdroj: Hornbach

Jestli podlaha není rovná, vytočte horní část závěsu podle potřeby dovnitř nebo ven. V důsledku toho se dveře buď spustí dolů, nebo zdvihnou. Do zárubňové mezery a na podlahu vsuňte kartony. Montážní pěnou vyplňte svislou mezeru mezi zárubní a stěnou.

Dokončení zárubně

Montáž interiérových dveří

Zdroj: Hornbach

Přebytečnou zaschlou pěnu ořízněte. Odmontujte obložku, naneste lepidlo do drážky zárubně a nasaďte obložku. Seřízněte soklové lišty a nasaďte je zpět. Silikonem vystříkejte mezeru mezi zárubní a podlahou. Stejně seřízněte i přechodovou lištu a upevněte ji.

Dokončovací práce

Montáž interiérových dveří

Zdroj: Hornbach

Spáru mezi dveřní zárubní a stěnou můžete vyplnit akrylem a uhladit prstem. Na montáž kování si vystřihněte šablonu a na místě, kde chcete zámek, ji nasaďte. Podle šablony vyvrtejte díry. Namontujte rozety a kličku zafixujte nastavovacím šroubem.

Přečtěte si také:
Jak si zařídit bydlení ve skandinávském stylu

Podrobný videonávod a seznam potřebného materiálu a nářadí najdete na stránce www.hornbach.cz v sekci Návody.

Foto: Hornbach, Shutterstock

Zdroj: Časopis HOME speciál 

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: dvere montaz obložkové zárubně zárubně
Sdílejte článek

Diskuze