zdroj PKS okna

Jak správně vybrat eurookna ve 3 krocích

23. 11. 2018 Sdílet

Ačkoliv se na první pohled zdá, že trhu s okny vévodí plastová okna, pravdou je, že stále více lidí opět sází na dřevěnou klasiku v podobě eurooken. Dřevo nejenže dodá objektu duši a punc nadčasovosti, ale moderní dřevěné okno zajistí i skvělé izolační vlastnosti. Jak postupovat při výběru eurooken, abyste si vybrali ta nejlepší pro vás? Na jaké parametry se zaměřit a jak jim porozumět?

Eurookna v kostce

Eurookna se těší oblibě nejen pro své výborné tepelně izolační a protihlukové vlastnosti, ale také kvůli tomu, že se jedná o přírodní materiál, který je prověřený staletími. Jejich cena je sice o něco vyšší než u plastových oken, ovšem vzhledem k přírodnímu materiálu, který dokonale navodí pocit útulnosti, a k výše zmíněným výhodám, se tato investice vyplatí.

A nyní už si řekněme něco o nejdůležitějších parametrech při výběru eurooken.

1. Profil dřevěného okna

Dřevěná okna se vyrábí z tzv. eurohranolů, proto jsou také označována jako eurookna. Eurohranol tvoří povětšinou tři nebo čtyři vrstvy z kvalitního dřeva. Vrstvení hranolu a průběžné napojování jeho jednotlivých vrstev zaručuje vysokou tvarovou stálost a pevnost oken. Díky této vlastnosti se vám pak nabízí širší škála využití včetně atypických tvarů oken. Dřevěná okna můžete využívat dokonce jako velké prosklené plochy. Lepené eurohranoly mají – v porovnání s původními dřevěnými okny z jednoho masivního kusu dřeva – lepší izolační vlastnosti a rovněž vyšší tuhost a odolnost. Nejčastěji se na výrobu eurohranolů do eurooken používá smrkové dřevo.

Při výběru okenního profilu se zaměřte na:

• Stavební hloubku – parametr určující míru tepelné izolace. V dnešní době se za optimum považují stavební hloubky 78 a 88 mm.

• Počet a stupně těsnění – těsnění bývá již většinou trvale pružné, máte tedy zajištěnou dlouhodobější funkčnost než u dřívějších typů těsnění. Standardem jsou dnes dvě úrovně těsnění. Dvě úrovně těsnění zajistí jak dostatečnou těsnost, tak přispějí i k dostatečné tepelné izolaci.

Celoobvodové kování – je podstatné z hlediska funkčnosti a bezpečnosti okna, vybírejte jej proto s ohledem na své požadavky. Umožňuje sklápění, otvírání či posouvání u balkonových dveří. Kvůli dětem můžete zvážit bezpečnostní pojistky, zamykací kliky a další bezpečnostní prvky. Zmíněné zamykací kliky budou společně s bezpečnostním sklem a vhodně zvoleným kováním větší překážkou i pro nezvané hosty.

2. Skla oken

Máte-li jasno ve všem, co se týká okenního profilu, můžete začít přemýšlet o zasklení. Standardní eurookna bývají zasklená izolačním dvojsklem, popř. izolačním trojsklem. To vše v závislosti na vámi požadované míře tepelné izolace. Druh zasklení ovlivní samozřejmě i typ objektu či okolní prostředí (např. pokud stavíte pasivní dům, musíte s ohledem na tepelné požadavky automaticky počítat s trojskly).

Základní typy zasklení:

• Dvojsklo – výborné izolační vlastnosti, standardní a univerzální užití

• Trojsklo – ještě lepší tepelně izolační vlastnosti než dvojskla, vyšší hmotnost skel. Skla mohou mít mírně horší propustnost světla než dvojskla.

Okna směrem k vysoce frekventovaným místům jako silnice nebo nádraží je vhodné osadit skly se zvýšeným zvukovým útlumem. Nad rámec standardu se řadí také bezpečnostní skla, ta ovšem využijí zejména firmy, kupříkladu showroomy s drahými automobily či klenotnictví. Anebo osoby, které více myslí na svoji bezpečnost.

Speciální typy zasklení:

• Protihluková skla

• Bezpečnostní skla

Okenní mřížky

Další parametr skel je spíše designový, kdy si můžete zvolit například okno s meziskelními mřížkami. Taková okna ale bývala nejvíce populární koncem minulého století, nyní se již příliš neosazují. Meziskelní mřížky navíc zhoršují tepelné parametry výrobku.

3. Barva, rámování a detaily

A nakonec se dostáváme k barvě oken a doplňkům, mezi něž spadají například žaluzie či parapety. Detaily a designová stránka okna už záleží čistě na vašem vkusu, potřebách či barevné škále poskytované výrobcem. Seriózní výrobce vám poradí, popřípadě po konzultaci s vámi a pochopení vašich potřeb doporučí vhodné řešení.

Údržba eurooken

Od eurooken se určitě nenechte zastrašit náročnější údržbou v porovnání s plastovými okny. Nejedná se totiž o jadernou fyziku. Vyplatí se dodržovat individuální pokyny od výrobce či dodavatele, které se odvíjí zejména od údržby povrchové úpravy a údržby pohyblivých částí celoobvodového kování. Jedině tak zajistíte svým eurooknům maximální životnost i funkčnost.

Aby eurookna splnila, co slibují, musíte zvolit veškeré parametry správně a úměrně danému objektu, a především vybrat si prověřenou firmu pro výrobu i montáž. Zkušenou firmou, která tradiční česká eurookna pro Vás vyrobí a namontuje, je například společnost PKS okna. Jako zákazník oceníte také možnost si okna naživo prohlédnout, což vám umožní jejich moderní showroomy v Praze nebo ve Žďáru nad Sázavou i jejich regionální pobočky.

ZDROJ: PR článek společnosti PKS okna

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: dvojsklo okno tepelná izolace trojsklo údržba eurooken
Sdílejte článek