Rekonstrukce domu v duchu minimálních investic s maximálním efektem

13. 10. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Na začátku bylo prasklé potrubí ve sprchovém koutě. Z rekonstrukce koupelny se postupně stala rekonstrukce téměř celého domu.

Výsledkem je světlý, vzdušný a otevřený interiér s maximem skrytých úložných prostorů – přesně tak, jak si přáli majitelé.

Původní maximalistický interiér z osmdesátých let nedaleko Prahy se pod rukou architektky Andrey Jaškové proměnil o 180 stupňů. Charakterizuje ho bílá barva, sklo, lehkost, vzdušnost a do očí bijící čistota.

Rekonstrukce RD u Prahy

foto MgA. Robert Žákovič

Vše, co by mohlo rušit hladký minimalistický design, je šikovně ukryto. Velké bílé plochy nábytku však nepůsobí nudně, ani jednotvárně, protože je narušují otevřené police vložené do nik. Díky podsvícení vytvářejí v noci příjemnou intimní atmosféru.

Maximum úložného prostoru a šikovné triky

„Každý možný kout jsme využili na úschovu věcí. Například i celý prostor pod vanou v koupelně je opatřen téměř neviditelnými vysouvacími zásuvkami, do kterých se vejdou všechny koupelnové doplňky. V ložnici je skrytá integrovaná žehlicí deska, prostor na uložení cestovních kufrů a elegantně řešené spací poschodí pro psa,“ vysvětluje autorka proměny Andrea Jašková.

Rekonstrukce RD u Prahy

foto MgA. Robert Žákovič

Koupelna plná světla

Plné světla jsou též místnosti, které obvykle světlé nebývají, dokonce jsou často i bez oken – koupelny. Hlavní koupelna v rekonstruovaném domě u Prahy je absolutní výjimkou. Nemá jedno okno, ale hned čtyři velká okna umístěná šikmo nad vanou. Proti nim se nacházejí skříňky se zrcadly, ve kterých se odráží přirozené světlo z oken spolu s korunami stromů.

Rekonstrukce RD u Prahy

foto MgA. Robert Žákovič

Pracovna, kde se výborně soustředí

V posledních měsících mnozí z nás pracují více doma než na pracovišti, případně jen doma. Samozřejmě často bojujeme s prostředím, ve kterém se nedá nejlépe soustředit. Nemáme-li samostatnou místnost na práci, rozptylují nás zvuky ruchu v domácnosti.

V pracovně, která je v rekonstruovaném domě u Prahy, se domácí nemusí obávat vyrušení. Jednoduchost a střízlivost prostoru zlepšuje koncentraci na práci. Ani v této místnosti nic nevyčnívá, netrčí, vše je skryto. Architektka využila původně zakryté prázdné prostory v podkroví. Vložila do nich police a skříň na šanony.

Rekonstrukce RD u Prahy

foto MgA. Robert Žákovič

Rekonstrukce RD u Prahy

architektonický ateliér: ANDREA JAŠKOVÁ ARCHITEKT

autoři: Ing. arch. Andrea Jašková

lokalita: Psáry u Prahy, ČR

realizace: 2015

Sabína Zavarská
foto: MgA. Robert Žákovič

Kategorie: Návštěvy domů Rekonstrukce domu
Tagy: minimalistický design rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze