Zdroj: Shutterstock

Rekonstruujete podkroví? Takto můžete ročně ušetřit až 7000 korun na energiích!

12. 05. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Důležitost izolace je snadno vysvětlitelná. Teplo z našich otopných soustav stoupá a uniká skrz střechu. Izolace podkroví dokáže toto teplo udržet, díky čemuž pomáhá výrazně snížit účty za topení. Samozřejmě to na začátku chce větší výdaje, ale během čtyřicetileté životnosti se určitě vrátí i několikanásobně.

Jaké výhody přináší?

Instalace izolace podkroví pomůže udržet váš dům v teple a snižuje celkovou spotřebu energie. Navíc chrání váš majetek před poškozením. Správně instalovaná izolace podkroví kromě udržování tepla v kombinaci s vhodným větráním střechy bojuje proti hromadění kondenzace a vlhkosti, která je zdrojem mnoha problémů.

Přečtěte si také:
Nezateplenou střechou či půdou může unikat až 30 % tepla

Takto chráníte nejen věci v podkroví, ale i samotnou konstrukci. Dalším plusem je, že přispějete ke zkvalitňování životního prostředí. Možná nevíte, že v současnosti 14 % uhlíkových emisí pochází z vytápění domů. Bonus: izolace podkroví snižuje hlučnost, což je velmi užitečné, pokud nemáte právě nejtišší sousedy, respektive pokud váš dům stojí u rušné cesty.

A co víc, instalace izolace podkroví zvýší energetickou úspornost domu a jeho potenciální hodnotu. Správně instalovaná kvalitní izolace střechy vám pomůže ušetřit ročně více než 7 000 korun. Pokud v budoucnosti zvažujete prodej domu, je to velké plus.

Izolace podkroví

Správně instalovaná kvalitní izolace střechy vám pomůže ušetřit ročně více než 7 000 korun. Zdroj: Shutterstock

Jaké typy izolace existují?

Materiálem číslo jedna je skleněná minerální vlna vyrobená ze sklolaminátu. Používá se jako takzvaná plošná izolace. Sklo je zahřívané na vysokou teplotu, roztaví se a rychle se točí, aby vznikla jemná vlákna. Výborně se hodí na montáž mezi trámy podkroví.

Minerální vlna vzniká tavením rozdrcené horniny při vysoké teplotě 1600 °C. Protože v ní převládá čedič, říkáme jí i čedičová vata. Je to velmi efektivní a cenově dostupný materiál.

Izolované podkroví

Výborně se hodí na montáž mezi trámy podkroví. Zdroj: Shutterstock

Dalším typem volné izolace je celulózové vlákno vyrobené z recyklovaného materiálu. Jednou z jeho výhod je nízká hmotnost. Je výborné na vyplnění koutů a štěrbin. Hodí se i na doplnění už existující izolace v podkroví.

Kromě uvedených typů existují tři hlavní druhy tuhé izolace: PIR/PUR desky, fenolové desky a EPS desky. Seženete je v různých velikostech a tloušťkách a jsou ideální na izolaci šikmých střech, speciálně při rekonstrukci a zobytnění podkroví.

Přečtěte si také:
Zateplujete dům? Poradíme, jak zlevnit izolaci až na polovinu

Izolace z reflexní fólie je vyrobena střídáním tenkých roliček hliníkové fólie s vrstvami pěnové výplně. Nabízí dobrou úroveň izolace i navzdory tomu, že materiál je tenčí než jiné typy.

Pokud hledáte plně přírodní materiál bez chemikálií, můžete sáhnout po izolaci z ovčí vlny, která má vynikající tepelnou účinnost. Zabraňuje chemikáliím vstoupit do prostředí vaší domácnosti, snáze se instaluje a je vhodná na izolaci mezi trámy ve střešním prostoru.

Dalším přírodním typem je izolace Thermo-Hemp, která se vyrábí v ekologickém prostředí citlivým způsobem bez použití pesticidů a chemikálií. Jak už název napovídá, je vyrobena z konopí a často se instaluje mezi krokve a trámy střechy a podkroví.

Kolik materiálu potřebujete?

Fakt, kolik materiálu budete na izolaci střechy či podkroví potřebovat, závisí na podkrovním prostoru a typu izolace, kterou si vyberete. Pravidlo je, že čím silnější izolace, tím větší úspora energie. Izolace podkroví v novostavbách by měla mít minimální tloušťku 270 mm.

Jestli modernizujete starší dům, je vhodné původní izolaci střechy rozšířit na tuto tloušťku. Samozřejmě, pokud je stará ještě funkční. Dobrým materiálem na takové řešení je multifólie, která nabízí stejné izolační výhody jako plošná izolace, ale se sníženou tloušťkou. U každého materiálu dodržujte výrobcem doporučený postup instalace.

Balíky izolace

Pravidlo je, že čím silnější izolace, tím větší úspora energie. Zdroj: Shutterstock

Kdy musíte izolaci vyměnit?

Pokud máte dobře zaizolovaný dům, a navzdory tomu stále cítíte chlad, zkontrolujte, zda je izolace v podkroví správně namontovaná. Přesvědčte se, zda není na některých místech poškozená. Pokud je v dobrém stavu, ale nemá dostatečnou tloušťku, jednoduše přidejte navrch další vrstvu izolačního materiálu.

Pokud je však poškozená nebo není správně instalovaná, nejlépe uděláte, když izolaci kompletně vyměníte za novou, kvalitnější.

FOTOGALERIE

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: izolace Izolace domu Zateplení podkroví
Sdílejte článek

Diskuze