Zdroj: Rehau

Šest argumentů pro rozvody vody a tepla nové generace

22. 10. 2021 Sdílet

Rozhodnutí a volba materiálu nových rozvodů pitné vody případně tepla by se měla řídit především věcnými argumenty, protože se jedná o investici na velmi dlouhou dobu. Je žádoucí, aby transport vody proběhl bez problémů a s maximální péčí o tuto důležitou surovinu. Mezi špičkové systémy se řadí RAUTITAN firmy REHAU. Proč právě RAUTITAN patří mezi systémy, kterými byste měli věnovat pozornost?

1. Není plast jako plast

Plast je v dnešní době pro rozvody zcela dominantním materiálem. Obrovské rozdíly v kvalitě jednotlivých provedení ale působí zmatek. Firma REHAU se proto zaměřila především na obecné problémy a neduhy většiny instalací a její odpovědí je za vysokého tlaku a teploty zesítěný polyetylen PE-Xa, hi-tech materiál s vysokou rázovou houževnatostí, dobrou odolností vůči otěru, absencí důlkové koroze, vynikajícími zvukově izolačními vlastnostmi a bez tendencí vytvářet usazeniny nebo inkrustace. Nejčastější variantou trubky je a ohybově tuhá varianta Stabil, která je kombinací samonosného jádra z PE-Xa a hliníkové vrstvy, z venku chráněné vnějším pláštěm z PE.

Vodovodní trubky

Zdroj: Rehau

2. Spoj je nejslabším místem vedení

Nejčastějším kamenem úrazu je u rozvodů pitné vody a vytápění právě spoj. I pokud je perfektně proveden, bývá zdrojem tlakových ztrát, hlučných rázů a místem pro tvorbu usazenin. REHAU proto vyvinul pro potrubí RAUTITAN spojování metodou násuvné objímky, která funguje tak, že se na spoj mechanicky nasune plastová nebo mosazná objímka. Fitinek má podobný vnitřní průměr jako trubka, která se rozšíří pomocí expanderu a díky své tvarové paměti se sama stává těsnicím prostředkem. Je to rychlé a jednoduché, čímž se výrazně eliminuje riziko chyb. Násuvná objímka v polymerním provedení je obousměrně použitelná, materiál je pružný, nevyžaduje proto velkou lisovací sílu a nepoužívá se žádné lepidlo, o-kroužky ani svařování. V místě spoje nedochází ke zúžení a efektivně se tak redukují všechny výše zmíněné neduhy. Kompletně odpadá odstraňování otřepů a kalibrace trubek.

Vodovodní rozvody

Zdroj: Rehau

3. Dokonalá kvalita pitné vody

Přestože se to u plastu neděje v takovém měřítku jako u starších rozvodů, uvnitř trubek stejně po čase dochází k usazování nečistot. I proti tomu se snaží RAUTITAN bojovat – hladký povrch zabraňuje tvorbě sedimentu. Vnitřní kontury tvarovek jsou navíc hydraulicky optimalizované a vynikají velmi nízkou tlakovou ztrátou. Všechny použité materiály podléhají přísným kontrolám a jsou certifikované pro použití pro teplou vodu. U fitinek RAUTIAN RX z červeného bronzu došlo k odstranění stopového množství olova a jeho nahrazení směsí fosforu a síry.

4. Zadní vrátka pro nepoužívané úseky

U větších realizací se v systému často vyskytují místa, která nejsou pravidelně využívána (typicky koupelna u pokoje pro hosty), voda v této části rozvodu často stojí a množí se v ní mikroorganismy, které mohou následně kontaminovat veškeré rozvody. RAUTITAN je optimálním řešením pro průtočné a kruhové rozvody, u kterých může pitná vody téci k odběrnému místu dvěma cestami. Alternativou je T-kus RAUTITAN RX, který zajistí, že se voda v okruhovém vedení stále pohybuje prostřednictvím přímého napojení ze stoupačky nebo z rozdělovače.

5. Flexibilní instalace vytápění

Od pitné vody malá odbočka k vytápění – protože se RAUTITAN běžně používá i pro tyto rozvody, je třeba zmínit široký sortiment trubek, tvarovek a příslušenství, díky kterým je možné zhotovit všechny možné způsoby zabudování. Rozdělovače topných okruhů pro rozdělování a slučování přípojných vedení kompletují produktovou paletu. Příhodné komponenty umožňují připojit topné těleso z podlahy (možnost lakování připojovacích garnitur pro individuální vzhled) i ze zdi (plná volnost podlahy pro snadné čištění).

Muž opravuje vodovodní rozvody

Zdroj: Rehau

6. Profesionální nářadí

S vynikající materiálovou kvalitou jde ruku v ruce i snadná a efektivní instalace. Aby bylo docíleno maximální jakosti celého systému, REHAU přichází s nářadím RAUTOOL, jeho modulární koncept přináší řešení pro každou montážní situaci. Mezi nářadím najdeme tlakové zátky, expandéry, expanderbity, vnitřní ohýbací pružiny, sady čelistí, nůžky nebo kleště na trubky. Jedná se o aku přístroje s nejnovějším typem baterií s dlouhou výdrží a rychlou dobou nabití. REHAU se u svého profi nářadí snaží také o úsporu montážníkova času – pro nasazení a zalisování násuvné objímky není třeba přístroj přestavovat, správný nástavec se jen pootočí do pracovní polohy. Patentovaná technologie Quick Change® zase umožňuje extra rychlou výměnu expandérů na čtvrt otáčky.

Více na www.rehau.cz

Zdroj: PR článek společnosti REHAU

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: instalacni system Od partnerů rozvody vody teplovodní rozvody voda vodoinstalace vodovodní rozvody vytapeni
Sdílejte článek