Střechy našikmo

Reklama

Řeknete si, co může být škaredého na šikmé střeše? Vždyť je to klasika ověřená staletími. Co už se tu dá pokazit? Odpověď zní – všechno. Proporce, přílišná členitost, nevhodně zvolený materiál, neadekvátní tvar vzhledem k prostředí a podobně. Pěkná střecha totiž nasadí rodinnému domu královskou korunu, je to výrazný architektonický prvek, který ovlivní charakter celé stavby.

   
 Tahle střecha vypadá, že je kvalitně provedená, kvalita se ale ztrácí v katastrofální barevnosti detailů, špatných proporcích a členitosti.  Pozitivní příklad, kdy méně opravdu znamená více, v tomto případě více elegance. Vkusně zvolená kombinace barev, tvarů a široká římsa dům pěkně usadily v prostředí.
   
 Neuvěřitelné, co všechno se u nás vyskytuje. Že by novodobá podoba hradu s prvky vysokohorské architektury v městském prostředí? Špetka respektu k okolí a soudnost by neškodily.  Nevím, co k tomu dodat: střechy jsou docela ucházející, možná to ale celé působí poněkud impotentně a suše, jako by právě někdo postavil domečky z lega a za chvíli je chtěl rozebrat. Snad postačí jen čas, aby se to trošku zabydlelo a přibyla zeleň, ale zatím je to jaksi bez názoru.

 

 Tady vidíme snahu o pěkný jednoduchý dům, trochu však utekla proporce střechy k domu. Možná by byly vhodné jiné detaily, jako je široká římsa a podobně. Chybí mi tu něco, co by vytvořilo spojení mezi střechou a hmotou domu, střecha totiž působí, jako by byla prozatím zapůjčena z většího domu, než se nepostaví ta pravá. Toto považuji za velmi pěknou a citlivou rekonstrukci původní architektury. Je super, že střecha zůstala v původním tvaru, bez vikýřů a tvarových ozdob.

Kamila Ďuríková
Foto: archiv vydavatelství JAGA
Zdroj: časopis HOME

Reklama
Reklama

Komentovat