Zdroj: Anida Krečo

Unikátní novostavba: Na dřevěných detailech pracoval Elvisův tesař

06. 07. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Malá obec Pluhovac u města Zenica v Bosně a Hercegovině je charakteristická propojenou komunitou několika rodin, které si navzájem pomáhají a znají se už celé generace. Mnohé domy už nejsou v nejlepším stavu a nevyhovují modernímu životu, takže vyžadují rekonstrukci. Majitel jednoho z nich se obrátil na architektonické studio Entasis, konkrétně architektku Vedinu Babahmetović, s požadavkem na modernizaci starého domu. Jak tomu často bývá, skutečnost často plány úplně změní...

Investor pocházel z vesničky Puhovac, a proto jsou pro něj důležité hodnoty starého bosenského domu. Chce, aby byly viditelné i na realizaci tohoto projektu. Původní myšlenkou byla rekonstrukce starého malého rodinného domu, jenže podrobnější analýza situace ukázala, že rekonstrukce nestačí a bude třeba bourat.

Hiža Mišljenova

Finální práce ještě pokračují. Zdroj: Anida Krečo

Bourali a projektovali najednou

Architektka spolu s designérským týmem důkladně prohlédli systém budování starého bosenského domu a vrátili se k jeho základním principům z dob „Bogumil“. Základem celé stavby byla jedna hlavní obytná místnost s centrálním krbem a valbovou střechou.

Přečtěte si také:
Rodina si na dně lomu zrekonstruovala vlaštovčí hnízdo

Dům bourali souběžně s procesem projektování. Dobrou zprávou bylo, že existující sklad „magaza“ mohl zůstat zachován, protože pod omítkou objevili velmi zdravý kámen. Ten nechali v rámci novostavby odhalený.

Venkovní dvůr s dřevěnými rámy - Hiža Mišljenova

Cihly i trámy zůstaly zachovány. Zdroj: Anida Krečo

Cihly i trámy zůstaly zachovány

Podařilo se zachovat i cihly z původních zdí domu, na novostavbě slouží jako fasádní obklad, který domu dodává charakteristický vzhled a zároveň komunikuje s jeho historií. Zachovaly se též staré dubové stropní trámy, výplně mezi trámy, okenní a dveřní překlady.

Venkovní dvůr s dřevěnými rámy - Hiža Mišljenova

V souladu s tradicí starého bosenského domu architektka navrhla mužský (předzahrádka) a ženský (zadní) dvůr. Zdroj: Anida Krečo

Novostavba má typologicky stejné rozměry. V souladu s tradicí starého bosenského domu architektka navrhla mužský (předzahrádka) a ženský (zadní) dvůr. „Mužský“ dvůr je společenské místo na sezení a setkávání se před domem, „ženský“ je soukromý a relaxační – s vodním prvkem a vůní květin.

Ze skladu kuchyň, obývací pokoj a ložnice jsou v poschodí

Původní sklad v nižší části domu je dnes kuchyní, na kterou navazuje „ženský“ dvůr. Schodištěm se z kuchyně dostanete do obývacího pokoje s dominantním cihlovým krbem. V prvním podlaží je ložnice pro majitele a pokoj pro hosty.

Přečtěte si také:
Soběstačný rekreační dům s vodou z pramene: Věřili byste, že to byla stáj?

Čtyřsedlová střecha a centrální krb

Tradicí rodinných domů v této oblasti jsou čtyřsedlová střecha a centrální krb. „Tyto prvky zahrnujeme i my, jen střecha je bez okapů. Uplatňujeme též princip centrálního krbu – s kamenným krbem v přízemí a zděným v poschodí jako reminiscence na původní materiály, ze kterých byl dům postaven. Centrální komín vychází přímo z vrcholu valbové střechy. Střecha není zevnitř uzavřena, funguje jako galerie a knihovna,“ vysvětluje hlavní architektka Vedina Babahmetović.

Dřevěné schody do patra - Hiža Mišljenova

Tradicí rodinných domů v této oblasti jsou čtyřsedlová střecha a centrální krb. Zdroj: Anida Krečo

Elvisův tesař pracoval na detailech ze dřeva

Finální práce ještě pokračují. Stavba má mnoho okouzlujících detailů a jednu velkou raritu – tesař Mujo, který pracoval na všech detailech ze dřeva, strávil velkou část svého pracovního života v Americe. To by nebylo nic zvláštního, jenže on pracoval na domě Elvise Presleyho.

Dřevěné schody do patra - Hiža Mišljenova

Elvisův tesař pracoval na detailech ze dřeva. Zdroj: Anida Krečo

Zručný řemeslník na adresu novostavby v Pluhovaci prohlásil: „Tento dům musí být lepší než Elvisova vila!“ A tak pracoval důkladně, detail po detailu, bez shonu. Finální práce trvaly dva roky. Ještě chybí tráva na dvoře a na střeše, šumění vody v „ženském“ dvoře, vůně karafiátů a růží a jedna třešeň. Sousedé novostavbu akceptovali, ale neustále poukazují na „neodpustitelnou“ rozdílnou výšku oken.

Hiža Mišljenova

architektonický ateliér: Entasis
hlavní architektka: Vedina Babahmetović
designérský tým: Armel Dautović, Dragan Trivičević, Berina Duranović
lokalita: Puhovac, Zenica, Bosna a Hercegovina
hrubá zastavěná plocha: dům 130 m2 + dvory 110 m2
realizace: 2021

Sabína Zavarská
foto: Anida Krečo

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: historický dům
Sdílejte článek

Diskuze