Vyplatí se pořídit domu izolační kabát?

08. 12. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Sotva se většina z nás vzpamatovala z nečekaně vysokých účtů za dlouhou a mrazivou zimu, už abychom plánovali letní dovolenou. A ti, kteří se zamýšlí nad smysluplností svých výdajů v dlouhodobém měřítku, by měli začít […]

Sotva se většina z nás vzpamatovala z nečekaně vysokých účtů za dlouhou a mrazivou zimu, už abychom plánovali letní dovolenou. A ti, kteří se zamýšlí nad smysluplností svých výdajů v dlouhodobém měřítku, by měli začít uvažovat i tom, jak předejít opět vysokým částkám za spotřebu energie nejen v příští zimě, ale i za klimatizaci během horkého léta, zvlášť když je současným trendem každoroční zdražování energie.

V zimě v teple, v létě pěkně v chládku
A začít můžeme hned u bydlení. Budovy jsou totiž největším energetickým „žroutem”, ztratí se v nich až polovina energie. Nejjednodušší a finančně nejefektivnější způsob je pořídit obydlí pořádný izolační kabátek. Péče se vrátí již velmi brzy. Investiční náklady na stavbu nízkoenergetického domu jsou v současné době jen o maximálně 10 % vyšší oproti domům v běžném standardu a na spotřebě energie tak lze ušetřit až 80 % nákladů. Spotřeba energie na vytápění v nízkoenergetickém domě je pouhých 15 až 50 kWh/m2 za rok, přitom u běžných staveb se spotřeba energie pohybuje mezi 150 a 200 kWh/m2 za rok. Správné zateplení ale zabraňuje nejen tepelným ztrátám v zimě a ušetří náklady na vytápění, ale zabrání i nesnesitelnému horku v létě. V zimě tedy zahřeje, zatímco v létě ochladí.

Zapomínat bychom neměli na střechy
Ideálním řešením je zaizolovat nejen obvodové zdi, ale i podlahy a střechy. Právě střechy jsou často při zateplování objektů opomíjeny, přitom tepelné ztráty konstrukcí střechy mohou představovat až 30 %. Význam tepelné izolace je tím větší, čím lehčí je konstrukce. Dnes, kdy jsou na trhu různé typy izolačních materiálů, je o to těžší pro laika vybrat si ten správný. Nejvhodnější jsou takové, které mají prvotřídní izolační vlastnosti s označením třídy A, jsou trvanlivé a zdravotně nezávadné. Z důvodu požární odolnosti střešní konstrukce se upřednostňují minerální izolační materiály, neboť většina z nich má nejvyšší třídu požární odolnosti A1.

Kvalitní izolace přináší jen výhody
Při zateplování obvodových stěn můžeme v principu uvažovat o několika možnostech zateplení, záleží, zda jde o novostavbu, anebo o dodatečné zateplení stávající budovy. V tomto případě je nejrozšířenějším způsobem zateplení kontaktní zateplovací systém. V obou případech ale platí, že bychom měli vybírat takovou izolaci, jejíž tepelněizolační vlastnosti náleží do třídy A. I když je zateplení časově a technologicky náročné a měli bychom ho přenechat pouze specializovaným realizačním firmám, určitě nebudete litovat, protože kvalitně realizovaná fasáda pak slouží bez problémů další desetiletí. Z takové investice lze těžit celý život – snížíte provozní výdaje za bydlení a ještě získáte příjemné vnitřní klima, moderní a především zdravé životní prostředí. A navíc se zbavíte vnitřní vlhkosti a předejdete tak plísním v interiéru. Nejmodernější izolací dneška je kvalitní minerální izolace. Kromě úsporných benefitů má i další výhody – zabraňuje pronikání hluku z okolí a nabízí požární ochranu.   

Když izolovat, tak přirozeně
Bezesporu k nejkvalitnějším izolacím na českém trhu patří minerální vlna s ECOSE® Technology od Knauf Insulation. Kromě vynikajících tepelněizolačních vlastností je její nespornou výhodou samotné složení, neboť z procesu výroby byl odstraněn formaldehyd, fenoly a rovněž veškerá barviva a oproti tradičním pojivům zanechává o 70 % menší uhlíkovou stopu. Její přírodní hnědá barva je důkazem absence umělých barviv ve výrobním procesu. Materiál je tedy šetrnější k životnímu prostředí v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje, a navíc přispívá i ke zkvalitnění vnitřního prostředí. Tento fakt potvrzuje i získání prestižního certifikátu kvality vnitřního ovzduší Eurofins, který uznal minerální izolaci ECOSE® Technology jako prvotřídní materiál splňující limity emisí těkavých organických sloučenin ve vnitřním ovzduší. Nemusíte se proto bát, že zateplíte svůj dům neprověřenou izolací. Minerální izolace Knauf Insulation s ECOSE® Technology splňuje nejpřísnější  Evropské limity na kvalitu vnitřního ovzduší.

Kvalitu izolací s technologií ECOSE® Technology potvrzují také další ocenění, jako je respektovaná Inovace roku 2009, cena Výrobek roku 2009 na mezinárodní konferenci Global Insulation 2009 v Praze a dále bronzová medaile v soutěži Stavební výrobek a technologie roku 2009. Z nizozemského Rotterdamu si odvezla cenu Dubo Award 2009 za přínos k ochraně životního prostředí. Nově se k těmto oceněním připojuje na úrovni České republiky Zlatá medaile ze stavebního veletrhu IBF 2010.

Jak vlastně izolace funguje?
Teplo uniká prouděním a vedením skrze zdi a střechu budovy. Izolace z minerální vlny zadržují vzduch a zpomalují jeho proudění, čímž snižují tepelné ztráty. Nejpokrokovější technologie umožňují vyrábět vlnu s velmi jemnými a dlouhými vlákny. Díky tomu dochází k maximálnímu zadržování proudění vzduchu a mnohem výraznějším úsporám energie.

Více informací na www.knaufinsulation.cz

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: dum fasada izolace zatepleni
Sdílejte článek

Diskuze