Zdroj: URSA

5 nejčastějších mýtů o dřevostavbách, kterým lidé stále věří

27. 04. 2022 Sdílet

Přestože roste jejich popularita, jsou dřevostavby stále opředeny mýty a zkreslenými představami. Mnoho lidí proto tento typ bydlení zbytečně odsoudí, aniž by si zjistili dostatek informací. Jaké jsou výhody dřevostavby? Jaké jsou nejčastější mýty s ní spojené? Na pravou míru vše uvede Ing. arch. Tereza Vojancová ze společnosti URSA, předního výrobce a dodavatele minerálních izolací.

Dřevostavby jsou nejenom v Česku stále oblíbenějším typem bydlení. Důvodem je mimo jiné rychlost jejich výstavby, útulné prostředí a šetrnost k životnímu prostředí. Další výhodou je také větší prostor pro bydlení než u zděné stavby. Díky konstrukcím na bázi dřeva lze totiž získat až 10 % dodatečného prostoru. Tento bonusový prostor pro bydlení vzniká tím, že oproti zděné stavbě jsou stěny (např. stropy, střecha a jiné) vyplněny z větší části izolací. Proto je možné dosáhnout vynikajících tepelně technických parametrů obálky budovy při nižších tloušťkách konstrukce. Tím vznikne ve stavbě více prostoru, případně se ušetří zastavěná plocha. Z kvalitního zateplení zároveň plynou nízké provozní náklady. I přesto se lidé na dřevostavby mnohdy dívají s nedůvěrou. Jaké mýty o dřevostavbách nejčastěji zaznívají?

Mýtus č. 1 – Dřevostavba snadno podlehne plamenům

Co se týče požární bezpečnosti, platí pro dřevostavby obzvlášť přísné normy. Nosná konstrukce u dřevostaveb se označuje jako tzv. sendvičová konstrukce na dřevěné bázi. To znamená, že je konstrukce opláštěná materiály, které jsou buď zcela nehořlavé, nebo hoří jen velmi špatně. „Ideální izolací do takové konstrukce je minerální izolace URSA PUREONE nebo URSA GLASSWOOL. Je klasifikována třídou reakce na oheň A1 jako nehořlavá, nepřispívá tedy k rozvoji požáru,“ vysvětluje Ing. arch. Tereza Vojancová.

minerální izolace

Zdroj: URSA

Mýtus č. 2 – Dřevostavba má krátkou životnost

O dům je potřeba se starat, ať už se jedná o zděný dům nebo dřevostavbu. A že mají dřevěné domy skutečně dlouhou životnost, nám dokazují například dřevěné stavby, které byly postaveny v minulých stoletích a dodnes stojí. Podmínkou zachování životnosti je tzv. konstrukční ochrana dřeva, tedy začlenit dřevo do konstrukce tak, aby nevznikaly podmínky pro jeho degradaci. „Správné složení konstrukce je nutné řešit jak dovnitř výstavby, tak navenek. Při použití minerální izolace URSA PUREONE nebo URSA GLASSWOOL získá dřevostavba nejlepší akustické, tepelněizolační a protipožární výsledky. Izolace URSA PUREONE neobsahuje ani povolené zbytkové formaldehydy, je tedy hypoalergenní. Hodí se tak i do prostředí s vyššími hygienickými nároky, například do dětských pokojů,“ uvádí Ing. arch. Tereza Vojancová.

minerální izolace

Zdroj: URSA

Mýtus č. 3 – Dřevostavba je nestabilní a špatně odolává větru a vodě

Jelikož se dřevěná konstrukce může na první pohled zdát jako lehká a nestabilní, mnoho lidí si stále myslí, že není vhodná do nepříznivého počasí. „Opak je pravdou. Dřevostavba je stejně jako zděný dům pevně ukotvena v základech. Vítr by ji mohl poškodit pouze v případě špatně provedené stavby, tedy stejně jako je tomu u jakéhokoliv jiného domu. V případě povodní působí voda na všechny domy stejně, s tím rozdílem, že dřevostavba vyschne v řádech týdnů, kdežto zděnou stavbu je třeba vysoušet měsíce, někdy i roky,“ říká Ing. arch. Tereza Vojancová.

Mýtus č. 4 – V dřevostavbě je všechno slyšet

Na akustickou pohodu v domě je třeba myslet již ve fázi plánování a projektu. Závisí totiž na správně zvolených a provedených konstrukcích a jejich detailech a také na kombinaci vrstev a jejich tlouštěk. „Stěžejním prvkem pro zajištění klidu a odhlučnění v domě je jednoznačně minerální izolace. URSA PUREONE nebo URSA GLASSWOOL mají nejlepší třídu zvukové pohltivosti A a jsou vhodné jak do příček, tak do obvodových konstrukcí či šikmé střechy. Vždy se však poraďte s odborníkem, jaký typ a tloušťka materiálu je pro vás nejvhodnější,“ uzavírá Ing. arch. Tereza Vojancová.

Mýtus č. 5 – Dřevostavby jsou náchylné na plísně a dřevokazné parazity

Důležité je dobře a detailně naplánovat rozvržení dřevěné konstrukce. Minerální izolace URSA PUREONE a URSA GLASSWOOL jsou materiály difuzně otevřené, tj. výborně umožňují vlhkosti procházet skrz (µ=1 – jsou stejně prostupné jako vzduch). Proto pokud je dřevostavba dobře navržená a realizovaná, potenciál pro vysychání je v dřevostavbách velmi velký. Navíc se standardně dřevo použité v dřevostavbách vysušuje pod 20 % vlhkosti, a škůdci napadají pouze domy s vyšší vlhkostí.

Dřevostavba s minerální izolací URSA vytvoří útulný, bezpečný a energeticky úsporný domov

Spojením dřevostavby a minerální izolace URSA PUREONE nebo URSA GLASSWOOL vzniká příjemné, vnitřní zdravé prostředí vytvořené z přírodních materiálů. Jejich kombinací lze zajistit požadovaný komfort pro koncového uživatele. Minerální izolace na bázi skla je léty i tradicí prověřenou izolací do rámových konstrukcí. Společně tvoří ekologické duo, které šetří nejen peněženku, ale i životní prostředí. Minerální izolace URSA PUREONE nebo URSA GLASSWOOL tuto skutečnost jen potvrzuje: díky moderní technologii výroby během své životnosti ušetří mnohonásobně více energie, než kolik je jí potřeba k její výrobě.

Více na www.ursa.cz

Zdroj: PR článek společnosti URSA CZ s.r.o.

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: drevostavby minerální izolace moderní dům tepelná izolace
Sdílejte článek