zdroj Pramos

Jak mýt okna v zimě?

05. 02. 2019 Sdílet

Ve všech návodech se dočtete, že v zimě se okna nemyjí. Okolnostem ale neporučíte, třeba jste na podzim měli obě ruce v sádře, nebo vás čeká rodinná návštěva a co vypadalo před Vánoci ok, najednou vůbec není čisté okno. Nevěšte hlavu, způsoby samozřejmě existují.

Předně si pojďme říct, proč vás od zimního mytí většina časopisů odrazuje. Při nízké teplotě je lepší na okenní skla nedávat horkou vodu a máčet si ruce ve studené přes zimu není nic příjemného.

Pokud teplota klesne pod 5 °C, řada čistících prostředků navíc ztrácí účinnost, mokré šmouhy mohou na skle zamrzat a výsledek takového mytí může být mnohem horší, než stáhnout před rodinou žaluzie a předstírat, že okno neexistuje.

I když nemrzne, vodu maximálně vlažnou a dobře osušit

Řekněme že venkovní teplota zatím neklesla pod 5 °C a vy se do mytí oken chcete pustit tradičním prostředkem z obchodu rozmíchaným ve vodě. Opět je potřeba připomenout, že oknu vychlazenému téměř k bodu mrazu rychlé ohřátí vůbec nedělá dobře, takže použijte vodu maximálně vlažnou.

Okenní rámy po důkladném umytí osušte papírovými ubrousky. Dřevěným rámům voda nedělá dobře, ale i když máte plastová okna, voda se zbytky mycího prostředku na nich neuschne. Totéž platí pro okenní těsnění. Setřete ho od prachu vlažnou vodou, potom důkladně vysušte. Kdyby zbytek vlhkosti v noci zmrzl, mohlo by to těsnění nenávratně poškodit.

Když jde teplota k nule, pomůže alkohol

Teď prosím opatrně. Určitě se nesnažíme naznačit, že vám mytí půjde lépe od ruky po pár panácích, zejména pokud bydlíte v patře a chystáte se balancovat na parapetu. Říkáme jen tolik, že čistící prostředky na bázi alkoholu neztrácejí svoji účinnost ani kolem nuly, a navíc nemají problém uschnout.

Vůbec se nám nelíbí ani představa přidávat po lžících rum ze špajzu do kýble s vodou. Mluvíme teď o čistících prostředcích ve spreji, kterými běžně leštíme zrcadla nebo vitríny na nábytku.

Zpravidla obsahují alkohol a teď se budou hodit. V nouzi nejvyšší pak zkuste směs vody s octem v poměru osm dílů vody a jeden octa, do které přimícháte nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů. S takovou polévkou můžete postupovat stejně, jako při mytí oken v létě.

Noviny? Hadr? Mikrovlákno!

Na mytí oken je nejvhodnější hadřík z mikrovlákna, protože dobře chytá špínu, dobře saje vodu a nepouští vlákna. K leštění novinami se můžete uchýlit ve stavu největší nouze, ale vzhledem k dostupnosti mikrovlákna v každé drogerii snad nebude důvod.

Výborným pomocníkem v létě i přes zimu je stěrka na tyči, jakou používají brigádníci na mytí výloh. Z jedné strany návlek z mikrovlákna (se všemi výhodami) a z druhé strany gumová stěrka (sbohem náročné leštění a šmouhy).

V létě můžete naopak měkkou částí stěrky umýt i okenní rámy, z důvodů zmíněných výše bude v zimě lepší umýt je ručně a pořádně vysušit, jedno jestli máte dřevěná, hliníková nebo plastová okna.

Pokud se pustíte do mytí skel pomocí přípravku ve spreji, doporučujeme utěrku z mikrovlákna přehnout na víckrát a často otáčet, protože bude z okna brát všechnu špínu bez možnosti vymáchat ji v kyblíku s vodou.

Shrnutí: v zimě okna umýt můžete, ale opatrně

Dobrá zpráva je, že si v nouzi poradíte i s tím, co máte asi doma, dokonce i v době, kdy jsou teploty kolem nuly. Žádný z materiálů (sklo, plast, dřevo, hliník) ale nemá rád prudké změny teploty a dlouhé působení vody s chemikáliemi.

Zatímco v létě pomůže se sušením teplý vzduch a větrat můžete jak dlouho chcete, v zimě vás studený průvan bude nutit mytí zkrátit na minimum, ale neměli byste vynechat setření suchým hadříkem.

ZDROJ: PR článek společnosti PRAMOS

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: hadřík z mikrovlákna mytí oken plastová okna
Sdílejte článek