venkovni-rolety

Kam se hodí a jaké jsou rozdíly mezi venkovními žaluziemi a roletami?

23. 06. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Obliba venkovní stínicí techniky v posledních letech stále roste a tento trend bude podle odborníků i kvůli vyšším nárokům na energetickou úspornost nových výstaveb pokračovat i nadále. Venkovní žaluzie i rolety patří mezi nejoblíbenější venkovní stínicí prvky rodinných domů i bytů.

Žaluzie a rolety významně pomohou při šetření nákladů za vytápění a klimatizaci tím, že pomohou regulovat teplotu v místnosti. Zároveň poskytnou dostatek soukromí všude tam, kde je zhuštěná zástavba a sousedé jsou doslova na dohled. Největší zájem je podle loňské statistiky firmy Lomax, která se kromě výroby stínicí techniky zabývá produkcí garážových vrat a vchodových dveří, o venkovní žaluzie, které se vedle rodinných domů často instalovaly i v bytových domech a kancelářských budovách.

„Čeští uživatelé čím dál častěji preferují právě venkovní žaluzie, které loni tvořily 70 % našich prodejů v tomto segmentu. To je jednoznačný trend současnosti,“ uvedl marketingový manažer společnosti Petr Přichystal s tím, že zbylých 30 % prodejů připadlo na předokenní rolety.

Z hlediska jejich obsluhy jsou v popředí zájmu vedle klasických dálkových ovládání také sluneční a větrná čidla a prvky chytré domácnosti TaHoma od společnosti Somfy.

venkovní žaluzie

Foto Lomax

Venkovní žaluzie zastíní a umožní větrat

Moderní venkovní žaluzie tvoří samostatné lamely, které lze různě naklápět. Vhodným naklopením lamel můžete regulovat přísun světla do interiéru a zároveň větrat. Lamely naklopené do vodorovné polohy vám také nebrání ve výhledu ven.„Předokenní žaluzie a rolety jsou dvakrát až třikrát účinnější než vnitřní žaluzie a dokážou snížit teplotu v místnosti až o 10 °C,“ radí Filip Šimara, obchodní ředitel výrobce stínění Climax.

Když chcete horké sluneční paprsky úplně eliminovat nebo si v ložnici vytvořit tmu pro pohodlnější spaní, zatáhnete celou žaluzii a lamely se naklopí do svislé polohy. Navíc vám ročně ušetří až několik tisíc korun za provozní náklady klimatizace. „Naší nejprodávanější žaluzií je vysoce kvalitní venkovní žaluzie Z-90 Noval, která se vyznačuje dokonalým dovíráním lamel díky těsnění na každé z nich,“ informuje Filip Šimara.

Přečtěte si také:
Instalace stínení domů: Jaké máte dnes možnosti?

Na instalaci venkovního stínění myslete dopředu, ideálně už ve fázi projektu. Venkovní žaluzie se nejčastěji montují na okna v místnostech, kde probíhá běžný denní ruch. Jsou ideální do obývacích pokojů, kuchyní a pracoven. Najdete je u minimalistických rodinných domů, ale také rezidenčních a panelových bytů nebo u administrativních budov. Z hlediska jejich obsluhy jsou v popředí zájmu vedle klasických dálkových ovládání také prvky chytré domácnosti a sluneční a větrná čidla. Využijete je i v ložnicích a dětských pokojích.

„Předokenní žaluzie a rolety jsou dvakrát až třikrát účinnější než vnitřní žaluzie a dokážou snížit teplotu v místnosti až o 10 °C,“ radí Filip Šimara, obchodní ředitel výrobce stínění Climax.

 

žaluzie

Foto Climax

Venkovní rolety zastíní a odhluční

Lamely venkovních rolet nelze naklápět a jsou spojené do jednoho celku, kdy tvoří celistvý svislý pancíř. Můžete je pouze stahovat do různé výšky okna. Pokud chcete v interiéru světlo zvenku, stáhněte roletu třeba jen do poloviny okna. Na výběr máte tři typy lamel: hliníkové vyplněné PUR pěnou, plastové nebo luxusní úzké rolety s_onro s viditelným prosvětlením. S roletami chráníte okna před prudkým deštěm, kroupami, větrem i UV zářením. Fungují také jako výrazný tepelně- a zvukově-izolační prvek. Venkovní rolety mohou snížit hluk uvnitř místnosti až o 16 dB, což vnímáme jako pokles hlučnosti o polovinu.

Pancíř rolety lze schovat do boxu, který může být viditelný, zapuštěný pod fasádou nebo ve stavebním překladu. Pokud nechcete mít viditelnou schránku na domě, myslete na montáž už ve fázi projektu či stavby.

Venkovní rolety se využívají převážně v pokojích, kde se spí a odpočívá. Jsou tedy vhodné především do ložnic. „Rolety perfektně využijete také pro zastínění a zvýšení bezpečnosti oken chalup, přízemních bytů a výloh obchodů. Můžete je opatřit integrovanou sítí proti hmyzu nebo pojistkou proti vytažení. Mají však menší mezní rozměry než venkovní žaluzie, proto nejsou příliš vhodné na velkoformátová okna,“ doplňuje Filip Šimara.

Chytré ovládání

Venkovní žaluzie i rolety vybírejte na ruční nebo elektrické ovládání s využitím aplikace v chytrém telefonu, dálkového ovladače nebo jednoduchého nástěnného vypínače. Můžete je také napojit na bezdrátové spínací hodiny, díky kterým si přednastavíte čas automatického spuštění nebo vytažení. Oba typy stínění lze doplnit o sluneční čidlo, které vyšle signál k pohonu, žaluzie nebo roleta se automaticky stáhne a vy se tak vracíte do nepřehřátého domova.

chytré ovládaní

Žaluzie, rolety, markýzy, bránu, vrata, topení i světla můžete propojit do jednoho celku a mít tak domácnost pod kontrolou. Systém TaHoma® ovládá na dálku připojené části domácnosti, ale také může například simulovat přítomnost v domě. Systém dokáže spustit podle přednastavených scénářů kroky, které budou zvenčí připadat nezvaným hostům jako pohyb v domě. Například rozsvítí v daných časových úsecích světla nebo se zavře či otevře stínění atd. Synchronizací ovládání topení a zavírání rolet dosáhnete úspory za teplo. Stačí nastavit scénář tak, aby se rolety při sluneční aktivitě v zimě otevřely a interiér byl vyhříván zvenčí. Ve stejnou chvíli se vypne také topení. V opačném případě, při nepříznivém počasí a poklesu teploty, se rolety zatáhnou a zabrání tak únikům tepla. Topení se opět zapne. www.somfy.cz

TIP redakce

Stavíte nový dům nebo rekonstruujete? Využijte dotaci na venkovní žaluzie, rolety nebo svislé fasádní clony díky programu Nová zelená úsporám.

Redakčně upravila: Martina Paulová
Foto a odborné podklady: Lomax a Servis Climax
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: venkovní rolety venkovní žaluzie
Sdílejte článek

Diskuze