Zdroj: Xella

Kdybych stavěl ještě jednou, opět bych stavěl z Ytongu

08. 11. 2023 Sdílet

Takové tvrzení říká pan Andrej, který svépomocí postavil z pórobetonového zdiva dvoupodlažní rodinný dům s podlahovou plochou 232 m2 ve stávající zástavbě okresního města.

Důvod výstavby byl prostý: děti pomalu odrůstají a za pár let odejdou z domova. Rodiče jim proto ještě chtěli dopřát zázemí a komfort bydlení v novém domě. Konstrukčním materiálem je pórobetonové zdivo Ytong a jak naznačují slova majitele domu, byl s volbou Ytongu maximálně spokojen.

Dům po konzultaci s rodinou majitele navrhl autorizovaný projektant, svépomocné výstavby se rodina pana Andreje nebála. Jeho profese je stavební inženýr a s výstavbou měl dostatek zkušeností. S výstavbou začali v červenci 2021, hrubá stavba byla již v říjnu 2021 hotová.

V současnosti (na podzim 2023) je dům hotov a dokončen. „Díky svépomocné výstavbě jsme nebyli závislí ani na termínech dodavatelů a stavěli jsme tak rychle, jak nám to dovolily stavební termíny. Nic jsme neurychlovali, když bylo pro kvalitu díla potřeba počkat, počkali jsme a dělali jsme jiné práce,“ říká pan Andrej.

Image003

Zdroj: Xella

Pórobetonové zdivo Ytong si stavebník zvolil hned z několika důvodů: kvalita stavebních prvků Ytong mu maximálně vyhovovala a jelikož měl zkušenosti i s cihlami, dobře věděl, že s pórobetonem Ytong se pracuje snadno a dobře.

Materiály Ytong jsou použity v celém domě, obvodové stěny jsou vyzděny z tepelně izolačních tvárnic Ytong Lambda YQ 500 mm, z Ytongu jsou v domě příčky i překlady. Nad přízemím a patrem jsou montovány stropy Ytong, nechybí ani schodiště z Ytong schodišťových dílců.

Dobré jsou i jeho zkušenosti z výstavby: „Pórobetonové zdivo Ytong má mnoho pozitiv, zkušený stavebník je dobře zná a umí je využít. I já jsem ocenil přesnost, lehkost, dobré tepelněizolační vlastnosti, snadné zpracování a manipulaci či minimum odpadu. Jelikož jsme na fasádě domu nedělali klasický kontaktní zateplovací systém, ale předsazenou odvětrávanou fasádu, která vyžaduje kotvení nosné konstrukce, museli jsme se vypořádat snad s jedinou nevýhodou pórobetonu, kterou je složitější kotvení. Ale i to má samozřejmě řešení, jen jsme museli dávat pozor na přesné otvory, správné hmoždinky a silnější kotevní prvky. Totéž platilo i při instalaci sádrokartonových stropů. Když se dívám zpět na dobu hrubé stavby, musím říct, že kdyby dům stavěl ještě jednou, opět bych stavěl z Ytongu. Myslím, že je to opravdu velmi dobrý a kvalitní materiál.“

Image005

Zdroj: Xella

Výhodou pana Andreje byla i dobrá znalost stavebního systému Ytong. Ještě před zahájením výstavby navštívil několik seminářů, pořádaných společností Xella, a podrobně se informoval, jaké prvky použít a jak s nimi správně pracovat.

O jeho promyšleném postupu svědčí například volba tvárnic Ytong Lambda YQ o tloušťce 500 mm – tyto tvárnice představují absolutní špičku v sortimentu pórobetonu Ytong a staví se s nimi bez zateplení nejen domy s téměř nulovou spotřebou energie, ale také pasivní domy. Maximálně spokojen byl pan Andrej i se službami společnosti Xella, využil například nabídku bezplatného ocenění projektu domu.

Fotogalerie

Zdroj: PR článek společnosti Xella

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: dům svépomoci Od partnerů ytong
Sdílejte článek