Moderní finský srubový dům ze dřeva

26. 10. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Severská architektura dřevostaveb a obzvlášť srubových domů je fenomén, který osloví odborníka i laika. Především finské dřevěné srubové domy začínají být pojmem na stavebním trhu – a nejen pro náročnou klientelu v západní Evropě či Japonsku, ale i u nás.

Příčiny úspěchu můžeme hledat v kvalitním designu, který reflektuje tradici a nádhernou severskou přírodu, ale i ve špičkové technologii. Tím nejpodstatnějším je však dostatek dřeva – především severské borovice, dřeviny zocelené drsnými klimatickými podmínkami s výjimečnými vlastnostmi.

Kořeny
Dřevo je ve Finsku všeobecně považováno za národní strategickou obnovitelnou surovinu, které si zde váží a vysoko ji zhodnocují. V zemi tisíců jezer (přesněji 187 888 jezer a 179 584 ostrovů) zabírají více než 68 % souše severské lesy. Jezera i husté porosty jsou spojeny v drsné nedotknuté severské přírodě, jen sem tam přerušené ostrovy vyspělé civilizace. Obytná sídla jsou většinou zakomponována do zalesněné krajiny a mnohá z nich při pohledu z letadla ani nerozpoznáme. Severská krása přírody inspirovala mnoho umělců včetně skladatele Jeana Sibeliuse a designéra Alvara Aalta či další renomované designéry a architekty.
Pochopit velkou popularitu dřevěných staveb (především tradiční srubové konstrukce) a vztah k dřevu a výrobkům ze dřeva ve Finsku předpokládá osvojit si především tamější blízký a emotivní vztah k přírodě. Ten je dán historickým vývojem, ale i neuspěchaným a uvážlivým životním stylem. Významnou roli zde sehrává vroucí vztah k tradici a historii. Při návštěvě Finska najdeme mnoho zajímavých objektů původní architektury – srubových domů a dřevěných kostelů. Také mnoho současných staveb je inspirováno původní dřevěnou architekturou.

Za polárním kruhem
Nejcennější surovinou, která charakterizuje výjimečné vlastnosti finských dřevěných srubů, je dřevo z polární borovice. Tento strom roste v pásu širokém zhruba 100 km, nad a pod polárním kruhem. Extrémní klimatické podmínky způsobily, že patří mezi nejhouževnatější a nejtrvanlivější měkké dřeviny. Má vynikající tepelnětechnické vlastnosti, vysokou objemovou stálost při sesychání, trvanlivost danou vysokým obsahem živice, příjemnou barva, texturu a vůni.

Úspěch finských srubových staveb podtrhuje kvalitní architektonické ztvárnění, vynikající řemeslné zpracování a vysoká úroveň detailu, výsledkem je mimořádně kvalitní prostor pro bydlení. Zvláštní důraz výrobci kladou na interiér, který je založen na tradičně kvalitním severském designu v symbióze s dřevěnou srubovou konstrukcí. Finské dřevěné stavby a stavebněstolařské výrobky z polární borovice všeobecně tvoří významný a žádaný exportní artikl.

Technologie všedního dne
Dřevěný srubový rodinný dům je ve Finsku standardní realitou nebo alespoň přáním pro většinu obyvatel. Důvodem je zmíněný vztah k tradici, ale i vysoká úroveň ekologického povědomí – dřevo místní obyvatelé vnímají jako přírodní obnovitelný materiál, který představuje přínos pro životní prostředí i celkovou energetickou náročnost budov. Odborníci tvrdí, že dřevo váže z ovzduší skleníkové plyny, hlavně oxid uhličitý už během růstu stromu, že dřevěné sruby mají zhruba šestinásobně nižší energetickou náročnost při výstavbě a výrobě stavebních hmot oproti stavbám na silikátové bázi, a dokonce mají zápornou bilanci energie na svou likvidaci.

I když Finsko je země se severským klimatem a s poměrně tuhou zimou, finské dřevěné stavby dávají paradoxně přednost výstavbě z jednovrstvových srubových stěn před sendvičovou skladbou pláště. Finští stavbaři si celkově nedělají těžkou hlavu z tepelné ochrany či energetické certifikace – pro tuto kategorii jsou vyčleněny samostatné normativní požadavky například i proto, že postavené dřevěné srubové stavby mají na zabezpečení tepelné pohody podstatně nižší spotřebu tepla na vytápění, než by se podle výpočtů očekávalo.

Pod povrchem
Jak vypadá typická konstrukce novodobého finského srubu? Jde o čtyřstranně opracovaný srub z lepeného dřeva nebo masivního dřeva (hlavně v závislosti na ceně), s důmyslně řešenými styky srubů, které zabezpečují odvod srážkové vody. Spoje jsou spolehlivě utěsněné těsnicími profily proti vniknutí vzduchu, mají propracovaný systém rohových styků, ostění okenních a dveřních otvorů a všech uzlových detailů. U velkých výrobců se profily vyrábějí na automatizovaných linkách, které disponují počítači podpořeným systémem kontroly kvality. Všechny drážky pro tesařské spoje, styky a rozvody instalací jsou už obvykle vytvořeny na přesných dřevoobráběcích číslicově řízených strojích.

Konstrukční systémy jsou dlouhodobě odzkoušené a ověřené praxí, avšak mají svoje limity týkající se rozměrů či celkové dispozice. Většina výrobců na omezení reaguje podrobně vypracovanými podklady pro projektanty a perfektně fungující technickou podporou či samotnou projekcí, samozřejmě opět za vydatné podpory výpočetní techniky.

Díky propracovanému systému expedice, balení, označení jednotlivých dílů, dopravy a samotné montáže připomíná stavba takového domu hru se stavebnicí Lego. Montáž se navzdory jednoduchosti nedoporučuje svěřit laikům – sruby se vyvážejí už s výslednou mechanickou povrchovou úpravou, která nechává vyniknout přirozenou texturu dřeva a na níž je možné vidět každé i nejmenší poškození, opravy či přebroušení povrchu.

Doma v přírodě
Moderní finský srubový dům nelze vnímat jen v rovině fyzikálně-technických charakteristik či kvality architektury. Jde o ucelený systém blízký přírodě, který by měl být začleněn do přírodního prostředí, v němž je útulně, smysluplně a účelně využita dispozice a v němž nesmí chybět sauna – prostě dům, který znamená podstatnou změnu životního stylu či vnímání obytného prostředí.

TEXT: Jozef Štefko
FOTO: autor
ZDROJ: HOME

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: Dřevěné sruby dřevo drevostavby Finské domy rodinný dům Stavba srubu
Sdílejte článek

Diskuze