Zdroj: Terran

O střechách aktuálně: Jaké možnosti nabízejí dnešní materiály a konstrukce

13. 11. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Od střechy našeho domu obvykle očekáváme, že bude hezká, že domu bude slušet a že pod ní bude za každých okolností příjemně. Jaké možnosti nabízejí v tomto směru dnešní materiály a konstrukce a jaké jsou aktuální trendy?

Černá krytina a „nahý design“

Černá patří k výrazným trendům současné architektury. Tmavá až černá střešní krytina působí moderně a v závislosti na kombinaci s fasádou může celek vyznít stylově, elegantně či přímo luxusně. Je však nutné dát si pozor na přirozenou vlastnost černé barvy – vysokou absorpci slunečního záření. Důsledkem může být přehřívání obytného podkroví v letních měsících.

černá krytina na dome

Zdroj: Wienerbeger

Specialisté doporučují tento záměr konzultovat s odborným poradcem, který vám nejlépe pomůže zhodnotit, zda je tmavá krytina dobrou volbou právě ve vašem regionu. Hlavně v chladnějších oblastech s menším počtem slunečných dní v roce se jí bát nemusíte, tepelnou pohodu v podkroví můžete ovlivnit i vhodnou povrchovou úpravou krytiny (s vyšší odrazivostí) a také skladbou střešní konstrukce pod krytinou.

KMB-BETA-PRIMA-černá

V posledních pár letech dominují prémiové střešní krytiny zejména v lesklém černém provedení. Společnost KM BETA na tento trend reaguje rozšířením svého portfolia střešních krytin KMB BETA o povrchovou úpravu PRIMA. Zaručuje ještě větší hladkost a vyšší lesk, než na který jste zvyklí. Zdroj: KM BETA

Krytina v odstínech černé perfektně sedí i do aktuálního velmi efektního architektonického stylu – tzv. naked design (tedy „nahý design“), který vychází z industriální architektury používající stavební materiály v jejich přirozené surové podobě. Tento styl nemusíte aplikovat úplně striktně, můžete se jím jen inspirovat. V každém případě je totiž jisté, že černá střecha hezky ladí s betonem, kovem, cihlami i se šedou či bílou omítkou na fasádě.

rodinny dum s cernou krytinou

Zdroj: Bramac

K černé se přidává šedá

Podle architektů se velké popularitě kromě černé těší i šedá barva, kterou lze vidět nejen na střechách, ale i na fasádách a okenních rámech. Jedním z důvodů, proč po ní majitelé domů často sahají, je to, že se jedná o barvu, která působí sofistikovaně, zároveň však nevypadá nudně. Druhým důvodem je, že jakožto barva neutrální nechává hezky vyznít okolní přírodu a zeleň. Její výhodou je i zmíněný fakt, že patří mezi neutrální odstíny – majitelé šedé střešní krytiny díky tomu můžou v budoucnosti měnit fasádu, okenní rámy či vstupní dveře bez toho, aby střecha působila rušivě.

To, že právě černá a šedá jsou častou volbou majitelů domků v ČR, dosvědčuje i Vít Jirkovský ze společnosti Wienerberger, výrobce tašek Tondach. „Za poslední 3-4 roky je znatelný odklon od tradičních červených střech směrem k tmavým tónům ‒ speciálně černá barva se jeví trendově „IN“, ať už v úpravě na taškách matné (engoba), tak v lesklé (glazura). Zároveň s tím registrujeme zvýšený zájem o šedou barvu krytiny, zejména u designově jednoduchých modelů střešních tašek.“

Taška Bramac STAR, Classic granit metalic.

Taška Bramac STAR, Classic granit metalic. Zdroj: Bramac

K aktuálním trendům patří šikmé střechy s nízkým sklonem a hladké velkoformátové tašky s rovnými liniemi v tmavých odstínech. Ale postupně se prosazují i další zajímavá řešení.

solárni panely

Zdroj: istock.com

Zelené technologie

Pomalu si zvykáme na to, že nejen na západ od našich hranic, ale i u nás se součástí střech stávají technologie na získávání „zelené“ energie. Solární panely na ohřev vody či fotovoltaické panely, které dokážou produkovat čistou elektrickou energii – z obnovitelného zdroje a bez emisí –, přitom nemusí být na střeše jen „přílepkem“. V nabídce výrobců najdete i systémy, které jsou začleněné do nejvrchnější střešní vrstvy – například značka Bramac nabízí vestavěné solární kolektory a fotovoltaické panely, které jsou integrované do střechy a nahrazují část tašek, v sortimentu značky Terran je zase solární střešní krytina Generon, kde je fotovoltaický panel přímo součástí jednotlivých tašek.

Skladba certifikované systémové šikmé střechy Isover:

Skladba certifikované systémové šikmé střechy Isover Zdroj: Isover

Skladba certifikované systémové šikmé střechy Isover:

  1. střešní krytina umístěná na laťování,
  2. kontralaťování – jeho výška je daná projektem a zabezpečuje odvětrání prostoru pod krytinou,
  3. difuzně otevřená doplňková hydroizolace,
  4. tepelná izolace (typ a tloušťka podle kategorie systémové skladby),
  5. inteligentní klimamembrána nebo parozábrana,
  6. instalační mezera s tloušťkou 5–6 cm, v níž jsou umístěny technické rozvody (elektřina, bodová
    svítidla apod.),
  7. sádrokarton.

Pokrok v oblasti izolací

V rodinných domech může být střecha zodpovědná za únik až 30 % tepelné energie, proto se na její parametry klade čím dál tím větší důraz. Zvětšuje se tloušťka zateplení, ale zvyšuje se i kvalita izolačních materiálů. „Trendem je zateplování nad krokvemi, jakož i používání kvalitnějších izolací ze skelného vlákna s nižším součinitelem tepelné vodivosti. To umožňuje zabezpečit vyšší tepelný odpor střechy při menší tloušťce izolace. Tyto materiály poskytují také lepší ochranu proti letnímu přehřívání, a jelikož jsou konstrukčně stabilnější, umožňují pohodlnější a rychlejší montáž,“ upozorňuje Karel Sedláček ze společnosti Saint-Gobain.

Důležitou součástí skladby zateplené šikmé střechy je i vzduchotěsná vrstva, která brání pronikání vodních par z interiéru do střešní konstrukce. Ty by totiž po zkondenzování konstrukci znehodnocovaly. Zde je trendem použití tzv. inteligentních klimamembrán, které nejen brání pronikání vodních par do konstrukce střechy, ale v létě dokážou část vlhkosti z konstrukce propustit do interiéru, čímž zabezpečují delší životnost střechy.

Trendy jsou jasné – více světla, více vzduchu, vyšší odolnost proti přehřívání.

Klára Bukolská

stresni okna

Zdroj: Velux

Více světla = příjemnější a zdravější interiér

Klára Bukolská, hlavní architektka společnosti VELUX Česká republika a VELUX Slovensko, vnímá stále vyšší nároky na prosvětlení interiéru nejen u investorů, ale i v odborných kruzích. Právě tyto požadavky řeší i nová norma denního osvětlení.

„Pod šikmou střechou, ať už jde o podkroví nebo bungalov, proto přistupujeme k odhalování krovu a prosvětlování prostoru shora. Když nad obývákem bungalovu nezakryjeme prostor vazníků podhledem a otevřeme místnost do krovu, můžeme přivést světlo shora střešními okny s dálkovým ovládáním. Vyřešíme tak častou bolest těchto staveb, ve kterých je velmi obtížné zajistit rovnoměrné osvětlení až do hloubky dispozice. Pokud se ještě zastřeší přilehlá terasa, vnitřní část bungalovu zůstává velmi tmavá a například kuchyňská linka, kde potřebujeme na práci dobře vidět, bývá celodenně odkázaná na umělé osvětlení. Díky elektrifikovaným střešním oknům to tak být nemusí a naopak získáme příjemně prosluněný i snadno větratelný prostor.“

Na prosvětlení malých místností v hloubce dispozice, například šatníku, koupelny nebo tmavé chodby, se zase výborně hodí světlovody. Umísťují se na osluněnou stranu šikmé střechy a dokážou přivést přirozené světlo až do vzdálenosti šesti metrů.

Text: Erika Kuhnová
Foto: Archiv firem
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: Od partnerů strechy střešní krytiny
Sdílejte článek

Diskuze