Zdroj: Jiří Hloušek

Originál s respektem k okolí: Tradiční architektura a cihly HELUZ

07. 10. 2022 Sdílet

Většinou se očekává, že pro sebe si architekt postaví něco extravagantního. Ing. Arch. Zdeněk Pech navrhl své rodině sice nepřehlédnutelný originál, ale s respektem k okolnímu prostředí. Zvolil archetypální až triviálně jednoduchý venkovský tvar domu a tradiční cihlu. Dům pak oprávněně bodoval v hlasování HELUZ Dům roku 2021.

Budoucí domov si Zdeněk s Kristýnou hledali na ,venkovských toulkách‘ a našli hned několik lokalit, v nichž pak intenzivně sledovali realitní trh. „Od začátku jsme chtěli žít na venkově. Mám rád jeho drobné měřítko a rozmanitost. Mojí (nyní naší) oblíbenou zábavou jsou procházky vesnicemi. Je to navíc skvělý zdroj inspirace, oceníte jednotlivé stavební detaily, nacházíte důkazy lidové tvořivosti,“ vysvětluje Zdeněk a dodává: „Vtipné je, že jsme nic z těchto míst nevybrali, protože manželka mezitím od prarodičů zdědila zahradu v Deštné na pomezí Jižních Čech a Vysočiny. Malé město se sice velikostí vymykalo výběru, ale při první návštěvě jsem věděl, že je to přesně ono, že se tu mísí to nejlepší z obou – z města i vesnice.“

Tradiční dům v bílé s grafitovou střechou v přírodě

Zdroj: Jiří Hloušek

Architektovi se osvědčila podpora projektantů od firmy HELUZ

Dnes už čtyřčlenné rodině ušetřilo náklady na dům pár podstatných věcí – vlastní pozemek a autorský projekt, zároveň svépomocná výstavba. „Hodně nám pomohla rodina, kamarádi. Na složitější činnosti jsme přizvali místní řemeslníky – pokaždé z blízkého okolí, žádná doprava přes polovinu republiky. Až na pár výjimek jsem byl na stavbě v montérkách pokaždé, pokud se něco dělo. Postupně jsem si troufnul i na náročnější práce, což je pro architekta nedocenitelná zkušenost. Stavba trvala krátce přes dva roky a zvládli jsme ji bez náročnějších technologií. Na druhou stranu v domě máme opravdu jen to, co potřebujeme,“ připomíná Zdeněk.

Tradiční dům v bílé s grafitovou střechou v přírodě

Zdroj: Jiří Hloušek

Když manželé vybírali lokalitu, uvažovali o dřevostavbě. Tady vyhrál jednoznačně zděný dům, byl vhodnější i pro svépomocné stavění. Na konstrukci nešetřili, nosná část totiž podle majitele musí přežít minimálně několik generací. Rozhodl se proto pro výrobky tradičního českého výrobce, obvodové zdivo z cihel HELUZ P15 30 broušená s kontaktním zateplením 150 mm EPS. Díky kompletnímu systému HELUZ mohl architekt bez problému ,sáhnout’ i pro materiály na další konstrukce – příčky, nadedveřní a nadokenní překlady či v něm vybrat keramické vložky HELUZ MIAKO použité v konstrukci kerambetonových stropů.

Předsíň

Zdroj: Jiří Hloušek

Na otázku, proč právě HELUZ, odpovídá: „Vybral jsem jej na základě fungující podpory projektantům, která se mi několikrát osvědčila a i během naší realizace. Pokud jsem se na firmu obrátil s dotazem, přišlo brzy kvalitní vyjádření, kromě toho návrh ověřený výpočtem. S výrobky mám dobrou zkušenost a rád je v projektech používám,“ chválí architekt a k vlastnímu domu ještě prozrazuje: „Obešli jsme se bez nákladných technologií vytápění. Máme elektrokotel, jímž občas zavlažíme. Většinu roku ale topíme v obyčejných litinových kamnech. V mrazech za odpoledne vyhřejí dům. To je dané kompaktním tvarem domu, jeho orientací, v neposlední řadě výbornou akumulační schopností cihel. Do budoucna tepelné čerpadlo ani neplánujeme.“

Kuchyň

Zdroj: Jiří Hloušek

Za největší úspěch Zdeněk Pech považuje, že se mu povedlo usadit rodinný dům na poměrně složitý pozemek tvarem připomínající trychtýř. Stavba působí, že je s ním srostlá, zároveň plně využívá jeho výhod a doplňuje jej. „ Novostavba využívá prvky současné architektury, nicméně jsem hlídal, aby zapadla do měřítka okolní zástavby. Největším oceněním je, jde-li někdo okolo a dům okomentuje slovy – jako by tu stál odjakživa,“ zmiňuje spokojený majitel a autor návrhu vycházejícího z lidové architektury.

Koupelna

Zdroj: Jiří Hloušek

Klientem byla manželka

Dům je navržený jako tradiční venkovský troj-trakt. Dovnitř se vstupuje střední částí, v níž jsou umístěné schodiště a provozní místnosti. Do dvou bočních architekt navrhl ty obytné. Nízký rozpočet na interiér jsem bral jako výzvu. Upřednostnili jsme atypické výrobky z kvalitních materiálů před masovou produkcí. Někdy jsme recyklovali – židle TON jsme koupili z vyřazeného interiéru kavárny,“ říká Zdeněk, který rozkresloval zařízení včetně kuchyňské linky vyrobené v truhlářství Holoubek nábytek. Řešení konzultoval s manželkou od fáze studie a s úsměvem vysvětluje: „Bral jsem ji jako klienta. Rozdělení rolí fungovalo, architekt totiž potřebuje mantinely.“

Zdroj: PR článek společnosti Heluz

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: cihlové domy cihly rodinný dům
Sdílejte článek