Použití parozábrany v šikmé střeše
Nejčastějšími znaky špatně odvedené práce při zateplování podkroví bývají vlhké mapy na stěnách, popraskaná omítka nebo dokonce nebezpečná plíseň. Takovým problémům je lepší se vyhnout, jinak hrozí, že budete muset už po několika letech střechu rozebrat, opravit a izolaci provést správně. Buďte proto důslední při výběru a aplikaci parozábrany. Jak tedy zabránit chybám při aplikaci izolace a parozábrany do šikmé střechy a jaké důsledky by mohla mít nekvalitně provedená práce?
Dlouhá životnost zateplení spočívá ve dvou věcech – kvalitním provedení a dobrých materiálech. Aby bylo zateplení střechy odolné, je zcela klíčové vyřešit vlhkostní režim střešní konstrukce, abyste eliminovali možná rizika vzniku plísní.
Důležitou součástí každého zateplování střechy je parozábrana. Její úlohou je zamezit průniku vodních par z interiéru do prostoru střešní konstrukce a následné kondenzaci. Pokud ovšem materiál není kvalitní nebo parozábrana není správně instalována, nebude plnit svoji funkci a mohou nastat problémy. Kvalitní parozábrana, která mění své vlastnosti během roku v závislosti na relativní vlhkosti vzduchu uvnitř a vně budovy se jmenuje ISOVER Vario® XtraSafe.
Jak to tedy funguje? V létě je většinou relativní vlhkost vzduchu v exteriéru vyšší a tlakem se tlačí dovnitř. U standardních parobrzd může tato vlhkost dlouhodobě zůstat v konstrukci a zvyšovat riziko vzniku a růstu plísní. Proti tomu parozábrana ISOVER VARIO® otevírá své póry a umožňuje vlhkosti procházet z konstrukce i směrem do interiéru. V zimě tato patentovaná technologie funguje jako standardní parozábrana a zabraňuje vniknutí vlhkosti do konstrukce z interiérové strany a její kondenzaci v ní. Podívejte se na video.
I když použijete ten nejkvalitnější materiál, ale aplikaci neprovedete správně, vlhkost si pod parozábranu najde cestu. Nejčastěji se to stane, když se parozábrana natrhne nebo pokud spoje mezi jednotlivými parobrzdami nezalepíte. Pak totiž parozábrana není vzduchotěsně spojená. Nemusí to být na první pohled viditelné, tato chyba se projeví až při poklesu venkovní teploty. V takovou chvíli v konstrukci začne kondenzovat voda, vsákne se do krokví nebo do izolace, a to se může projevit i na stěnách – začnou se tvořit mapy, nebo se objeví plísně.
Řešení tohoto problému spočívá v použití izolační pásky a tmelu, neboť jen tak v parozábraně nebudou mezery a díry, kterými by mohla projít vlhkost z interiéru. V žádném případě ale nepoužívejte obyčejnou lepicí pásku, která rozhodně funkci parotěsné pásky nesplní a bude držet maximálně pár dní.
Na lepení spojů parozábrany ISOVER Vario® XtraSafe a také na spojení detailů poslouží nejlépe systémová páska ISOVER Vario® XtraTape. Je to univerzální jednostranná lepicí páska, se kterou se lehce manipuluje, je voděodolná a odolná vůči UV záření. Vytváří dokonale vzduchotěsné styky a je vhodná pro novostavby i rekonstrukce a pro montáž z vnější i z vnitřní strany. Užitečné rady, jak celý systém ISOVER VARIO® správně aplikovat, najdete také v montážní příručce.
Podívejte se na celý díl seriálu Izolační inspektoři ISOVER o správném použití parozábrany. Pro další informace můžete využít bezplatnou poradenskou linku 800 476 837 (800 ISOVER) či technickedotazy@isover.cz, kde vám technici poradí nejen jak na zateplení šikmé střechy nebo použití parozábrany, ale zodpoví i na další dotazy k zateplování domů. A pokud chcete, aby vše dobře dopadlo, vyberte si svého řemeslníka z nabídky osvědčených profesionálních firem na nejremeslnici.cz.
Zdroj: PR článek ISOVER CZ