Foto Velux

Špatně spíte? Zjistěte, co mohou být možné příčiny

13. 10. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud se probouzíte unavení a nevyspalí, pak je to velmi pravděpodobně nedostatečným zatměním místnosti a špatným větráním.

Studie Healthy Homes Barometer 2016, kterou zpracovala Humboldtova univerzita ve spolupráci se společností VELUX pro 14 evropských zemí včetně ČR, ukazuje, že až 77 % lidí nemá doma vhodné podmínky ke kvalitnímu spánku. Nekvalitní spánek má přitom přímý vliv na naše zdraví, pracovní výkonnost, nehodovost v pracovním prostředí a pracovní docházku.

Studie Healthy Homes Barometer 2016 (HHB 2016) se věnuje aspektům zdravého bydlení. Jedním z nich je i kvalitní spánek, který ovlivňuje řada faktorů. Společným jmenovatelem problému je nezdravé prostředí v budovách, tzv. Syndrom nezdravého domu. S tím se celosvětově potýká přes 60 % lidí, v České republice dokonce až 85 % obyvatel. Problém leží v nevhodně řešených renovacích, kdy dochází k hermetickému uzavření budov. Ty pak nejsou větrané, a nemají tedy dostatečný přívod čerstvého vzduchu.

Foto Velux

Foto Velux

Kvalita spánku ovlivní celý váš den

Celých 77 % respondentů průzkumu Humboldtovy univerzity v Berlíně, uspořádaného ve spolupráci s VELUX, nemá doma vyhovující podmínky pro kvalitní spánek. Špatný spánek má přitom přímý vliv na výkonnost při našich každodenních aktivitách, promítá se ale i na lidském zdraví. V průběhu spánku totiž v těle probíhá řada esenciálních biologických procesů, jako regenerace buněk a tkání, růst svalů, tvorba imunitních bílých krvinek i řady hormonů. Při nekvalitním spánku jsou tyto procesy narušeny a v dlouhodobém horizontu mohou být příčinou řady zdravotních problémů.

Foto Velux

Foto Velux

Jak si zajistit nerušený spánek

Abyste dosáhli ideálního spánku, je nutné vytvořit v domě optimální prostředí. To znamená vhodné světelné podmínky, tepelnou pohodu a kvalitní větrání. Nadmíra světla během spánku je problémem moderního bydlení hlavně ve městech, odborníci přitom doporučují v ložnicích co největší tmu. Toho můžete dosáhnout například venkovními dálkově ovládanými roletami VELUX INTEGRA® či zcela zatemňující vnitřní roletou.

Foto Velux

Foto Velux

Spánkové poruchy může způsobovat také nedostatek denního světla během dne (HHB 2016) nebo vystavování nevhodnému druhu světla v době před usnutím. „Pro lidský organismus je důležité vystavovat se intenzivnímu, zejména přirozenému osvětlení ráno a během dne. Nejméně dvě hodiny před spaním bychom naopak měli eliminovat takzvané modré světlo a nahradit jej teplým žlutým světlem,“ říká prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc., emeritní vědecká pracovnice Akademie věd České republiky.

Podstatnou roli hraje i čerstvý vzduch

Důležité je myslet také na větrání. Celých 72 % Evropanů totiž před spaním nevětrá podkrovní místnost, ve které spí (HHB 2016). Vědecké průzkumy přitom dokazují, že bez větrání se nemůžeme dobře vyspat. Viníkem je kysličník uhličitý (CO2), který během noci vydechujeme. Nadměrné množství CO2 v místnosti, ve které spíme, může způsobit ranní únavu a bolesti hlavy. Jako nejlepší řešení se ukázalo použití trvalého větrání malou štěrbinou (okno otevřené tzv. na klapku).

Foto Velux

Foto Velux

Řešení pro každého

Jak ukazuje průzkum (HHB 2016), pravidelný přísun čerstvého vzduchu je zásadní faktor pro kvalitnější spánek. Řešení nabízejí střešní okna VELUX, která jsou všechna vybavena ventilační klapkou s filtrem, jež zaručuje větrání interiéru i při zavřeném okně. Komínový efekt umožňuje rychlou, efektivní ventilaci a zajistí optimální vnitřní podmínky pro většinu roku. Pro maximální komfort můžete využít automaticky řízené větrání VELUX INTEGRA®, s jehož pomocí si každý načasuje větrání podle svého přání nebo potřeby. Více informací naleznete na webových stránkách www.velux.cz.

Foto Velux

Foto Velux

ZDROJ: PR článek společnosti VELUX

Kategorie: Rekonstrukce domu Stavební materiály
Tagy: okno spánek střecha vetrani
Sdílejte článek

Diskuze