V systém fotovoltaika
Zdroj: Saint-Gobain

Úspora energií od podlahy po střechu. Víme, s jakými materiály a technologiemi ušetříte

26. 10. 2022 Sdílet

Existují řešení, která umí snížit náklady na energie klidně o 30–⁠50 %. A když se jich spojí několik dohromady, už to na faktuře poznáte. V článku vám taková opatření dnes představíme: od zateplovacích systémů přes izolační skla až po rekuperační jednotky a fotovoltaiku.

Správné zateplení udrží teplo i finance doma

Věděli jste, že obvodovými zdmi domu utíká zhruba 25 % tepla? Takové ztráty můžete výrazně snížit dobře provedeným zateplením fasády. Kromě úspor za energie navíc získáte i další výhody: významně nižší riziko vzniku plísní, vyšší hodnotu nemovitosti, delší životnost otopné soustavy a nižší produkci CO₂.

Fasádou to ale jenom začíná – na tepelných ztrátách se totiž až z 30 % podílí i střecha. Pokud máte obytné podkroví, měli byste uvažovat o vyhovující izolaci. V případě šikmé střechy můžete zvolit zateplení nad krokvemi, které vám neubere prostor v podkroví a nezakryje krovy. Počítejte ale se sundáním krytiny.

Další variantou je izolace pod + mezi krokvemi. Taková práce vyžaduje přesnost a šikovné ruce, ale zase nemusíte lézt po střeše a zvládnete to za každého počasí. K opláštění pak využijte sádrokarton, třeba ten od Rigipsu s technologií Activ’Air®, která rozkládá emise škodlivého formaldehydu. Jeho funkci ještě podpoříte, když navíc použijete nátěr weberdeco fresh. I ten totiž aktivně odstraňuje formaldehyd.

Pokud je vaší prioritou spíš izolace hluku, bude se vám hodit Modrá akustická protipožární deska MA (DF) Activ‘Air®. A pro snadné kotvení břemen využijete zase sádrokarton Habito® H. Samozřejmostí je při zateplení střechy i zvýšení požární odolnosti – v tomto ohledu jsou nejvýhodnější červené protipožární desky RF(DF).

Izolace mezi a pod krokvemi

Zateplení šikmé střechy pod + mezi krokvemi. Zdroj: Saint-Gobain

Jestliže vaše půda neslouží k bydlení, ale jenom jako „sklad,“ určitě se vám vyplatí izolace podlahy. Tu můžete stihnout ještě teď před zimou, a začít tak šetřit prakticky okamžitě. Ideálně vám k tomu poslouží systém ISOVER Step Cross, který zvládnete položit i sami.

U výrobce ISOVER obecně najdete všechno, co potřebujete k správnému zateplení. Od materiálů, přes montážní postupy až po názorná videa. V 10dílném seriálu Izolační inspektoři například uvidíte, jakým chybám se při zateplování vyhnout.

Přehráním videa přijměte marketingové soubory cookies služby YouTube

Pokud nevíte, jaké zateplení je pro váš dům to pravé, obraťte se na Centrum technické a obchodní podpory Saint-Gobain. Zdarma vám pomohou s výběrem vhodného systému, připraví bezplatnou kalkulaci materiálu v ceníkových cenách a poradí vám i s obecným montážním postupem.

Instalaci zateplení svépomocí ale dobře zvažte – i malá chyba totiž může způsobit, že systém nebude fungovat správně a vy ve výsledku neušetříte. Ověřené řemeslníky a firmy na zateplení domu najdete snadno – na portálu NejŘemeslníci.cz. Můžete si prohlédnout jejich dosavadní práce i hodnocení předchozích zákazníků. Zadání poptávky je potom zdarma.

Netopte pánu bohu do oken

Až 40 % všech tepelných ztrát mají na svědomí právě okna. Pořiďte si taková, která vám pomůžou ušetřit. Odborníci dnes doporučují volit automaticky izolační trojskla (pro pasivní a nízkoenergetické domy je to dokonce nutnost). Přinesou vám totiž úsporu, jaké s dvojskly nikdy nedosáhnete, a navíc můžete zkombinovat více skel s různými vlastnostmi.

V Saint-Gobain Glass například vyvinuli tepelně izolační sklo ECLAZ®, které při použití v trojskle zajišťuje nejlepší tepelnou izolaci a zároveň do interiéru propouští maximum denního světla (oproti běžným trojsklům).

„Teplo a světlo jsou dvě strany stejné mince, takže volba správného skla je velmi důležitá,“ uvádí Michal Široký, marketingový manažer společnosti Saint-Gobain Building Glass Česká a Slovenská republika. Dodává: Optimální způsob, jak ušetřit, je vyvážit tepelné ztráty tzv. tepelnými zisky ze slunce. Právě v tom spočívá největší potenciál oken. Sklo ECLAZ® je V tomto případě ideální volba, protože do interiéru propouští dostatek světla a okna s ním v chladném období doslova zadarmo přitápí.“

Tepelně izolační vlastnosti skla se hodnotí podle tzv. součinitele prostupu tepla. V případě zasklení se značí Ug a platí, že čím menší hodnota, tím lépe. Izolační sklo, neboli známé trosklo se sklem ECLAZ® dosahuje hodnotu Ug 0,5  W/m²K.

Sklo ECLAZ

Sklo ECLAZ® je skvělá volba pro pasivní domy. Zdroj: Saint-Gobain

Energetická nezávislost 140 dní v roce

To není utopie, ale skutečný přínos fotovoltaické elektrárny (FVE). Sami, jenom ze slunce, si vyrobíte elektřinu pro spotřebiče, na vytápění, ohřev vody nebo na provoz rekuperační jednotky. A přitom ušetříte až 50 % nákladů na energie. Navíc snížíte svou produkci CO2, až o 6 tun za rok, a to už je velká úleva pro planetu.

Výběr FVE je třeba přizpůsobit konkrétnímu domu. Záleží, jestli požadujete co nejrychlejší návratnost, nebo spíš maximální výkon, zda chcete fotovoltaiku i s bateriovým úložištěm, které vás ochrání i před výpadky sítě, apod. Nejlepší je poradit se s profesionály, jako je například společnost V-systém elektro. Ta dodává FVE na klíč, ale pomůže vám i s vyřízením dotací nebo zpracuje průkaz energetické náročnosti budovy.

V systém fotovoltaika

Fotovoltaické panely na střeše rodinného domu u Prahy. Zdroj: Saint-Gobain

Čerstvý vzduch i úspory díky rekuperaci

Větrat se musí, protože bez kyslíku to jednoduše nejde. Navíc se s nevyvětraným prostředím pojí další problémy jako zvýšení vlhkosti a tvorba plísní. Jak si ale zařídit čerstvý a zdravý vzduch, zároveň zabránit únikům tepla, zamezit víření prachu a pylů? Odpovědí jsou rekuperační jednotky. Ty do interiéru neustále přivádí čerstvý vzduch, který se ve výměníku ohřívá teplem z odváděného, odpadního vzduchu. Jde tedy o řízené větrání, při kterém nedochází ke ztrátám tepla.

Rekuperační jednotku můžete umístit třeba do technické místnosti, na půdu a pokud máte málo místa, existuje i prostorově úsporné podstropní provedení. Všechny tyto typy jednotek najdete u firmy V-systém elektro, která vám opět pomůže s výběrem, zajistí instalaci i žádost o dotaci.

Dotace vám ušetří až polovinu výdajů

Vyjmenovaná opatření sice něco stojí, ale během pár let se investice vrátí, a pak už vám budou tyto technologie jenom vydělávat. A hlavně, velkou část nákladů pokryjí dotace. Program Nová zelená úsporám přispívá nemalé částky právě na opatření, která snižují energetickou náročnost budov. Tady je malý přehled:

  • zateplení domu (fasáda, střecha, výměna oken a dveří…): 30 000–650 000 Kč
  • řízené větrání s rekuperací tepla: 30 000–100 000 Kč
  • pořízení fotovoltaické elektrárny: 40 000–200 000 Kč

Žádosti o dotace se podávají elektronicky.

Zdroj: PR článek společnosti Saint-Gobain Construction Products

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: dotace nízkoenergetický dům podkrokevní zateplení protihlukové izolace tepelná izolace zateplení domu
Sdílejte článek