Elektrické sálavé vytápění rodinných domů má opět zelenou
Novela 222/2024 Sb. vyhlášky o energetické náročnosti 264/2020, která vstupuje v platnost od 1. září 2024, přináší poměrně zásadní změnu u některých faktorů primární energie z neobnovitelných zdrojů, změny doznala i referenční budova. Zavedené úpravy budou mít vliv na konečnou klasifikaci některých typů budov.
I tak by mohla vypadat informace, která by běžnému stavebníkovi rodinného domu nic zásadního neřekla. Přesto je změna vyhlášky zprávou, které by měl věnovat velkou pozornost každý, kdo se chystá stavět nový rodinný dům a začíná uvažovat o energetickém managementu svého nového domu.
Klíčový význam této novely vysvětluje Miroslav Petr, vedoucí tuzemského prodeje společnost FENIX Trading, která je součástí holdingu FENIX Group, největšího evropského výrobce elektrických topných systémů: „Přestože laická i odborná veřejnost dobře věděla o výhodách elektrického sálavého vytápění rodinných domů, legislativa platná v poslední letech u nás jim značně komplikovala využití elektrických sálavých rohoží, folií a panelů v novostavbách. Jako jediné správné a možné řešení jim bylo předkládáno tepelné čerpadlo, jehož pořízení a provoz je přitom v současných energeticky úsporných domech ve srovnání s elektrickými sálavými systémy finančně nevýhodné. Novelizovaná vyhláška toto pomyslné „červené světlo na semaforu“ mění a dává našim produktům opět zelenou. Naše propočty, které vychází z novelizované vyhlášky, ukazují, že stačí malá fotovoltaická elektrárna na střeše domu a novostavba s našimi systémy získá od energetického specialisty potřebný PENB.“
Energetičtí specialisté a jejich zákazníci tak mají volnější ruce: To, co jim v dosavadní praxi u novostaveb neprošlo a muselo být kompenzováno dalším opatřením, za nových podmínek (kvalitní obálka budovy v kombinaci s např. el. stropním, či podlahovým vytápěním v kombinaci s vlastní výrobou elektrické energie pomocí FVE) vyjde.
Spojení elektrického sálavého vytápění, fotovoltaiky a vysokokapacitních baterií s chytrým řízením má v rezidenční sféře budoucnost
Bez teplovodního vytápění si moderní dům dokáže představit každý, bez elektřiny to naopak nejde
Čím dál více je zřejmé, že teplovodní vytápění je pomyslným „slonem v pokoji“ – špatně se totiž reguluje. Základním požadavkem na úsporné a komfortní vytápění jsou individuální, přesné dodávky malého množství tepla do každé místnosti zcela podle nastavení ze strany uživatele (typicky v ovládací aplikaci na mobilním telefonu). Rychlost reakce je důležitá zejména v případě tzv. energetických zisků, způsobených například větším množstvím lidí v místnosti, přípravou jídla a pod. V takových případech je zapnutí/vypnutí elektrického sálavého topení prakticky okamžité a možnost regulace ze strany zákazníka je maximální.
Dlouhodobé zkušenosti to potvrzují a dokazují, že výše uvedené požadavky plní nejlépe právě elektrické vytápění, a to jak pomocí infrapanelů, tak podlahového (topné kabely a rohože) nebo skrytého stropního vytápění (topná folie). Teplovodní systém s centrálním zdrojem tepla (jakýmkoli, včetně plynového kotle, tepelného čerpadla nebo elektrokotle) již z principu není schopen srovnatelnou flexibilitu nabídnout. Elektřinu přitom využijí i ostatní spotřebiče v domě, a díky inteligentním systémům ovládání můžete pohodlně ovládat nejen vytápění, ale také rekuperaci, klimatizaci, žaluzie nebo osvětlení.
Více informací a potřebnou podporu vám v případě potřeby poskytnou zástupci společnosti FENIX Trading, potřebné kontakty včetně přehledu sortimentu elektrického sálavého vytápění najdete na
FOTOGALERIE
Zdroj: PR článek společnosti Fenix