Kam umístit krb?

30. 11. 2019
Diskuze (5)
Sdílet

Ať už plánujete krb, nebo krbová kamna, jejich umístění ovlivňuje několik faktorů. Tím podstatným je komín – ve starším domě tedy máte možnosti v podstatě dány. U novostavby byste měli zohlednit výhled na oheň, dominantní postavení ohniště v místnosti, jeho harmonické začlenění do interiéru a také optimální sálání tepla do prostoru.

krb

Dominantními prvky, kterým se podřizuje ostatní zařízení místnosti, jsou v tomto případě krb a výhled – na obojí je příjemné se dívat a relaxovat. Při obvodové stěně je však vhodné umístit krb zejména v nových, dobře izolovaných domech. Foto ROMOTOP

Krb u obvodové stěny

Krby nebo kamna se nejčastěji umísťují ke zdi, a to z praktických důvodů – je to zejména kvůli komínu, který většinou stojí v blízkosti stěny nebo je osazen na fasádě domu. U nových domů s dobře zateplenými obvodovými konstrukcemi je dokonce výhodnou volbou umístění při obvodové stěně. Při výběru místa pro krb je totiž třeba pamatovat i na centrální přívod vzduchu k hoření (CPV), který by neměl být příliš dlouhý.

Umístění krbu u zdi je prostorově výhodným, a tedy logickým řešením zejména v menších místnostech. Ale i když není ohniště ve středu místnosti, mělo by být v centru pozornosti – mělo by mít tedy dominantní postavení v rámci dispozice pokoje a rozmístění nábytku by se mělo přizpůsobit právě tomuto ústřednímu prvku. Optimální je proto umístit krb nebo krbová kamna v obývacím pokoji, doprostřed hlavní stěny, ke které bude orientované sezení. Nejtěžším oříškem přitom bývá vhodné sladění polohy krbu a televizoru, který je obvykle dalším ústředním bodem dispozice.

Pokud hledáte prostorově úsporné řešení, umístěte krb či kamna do rohu místnosti tak, aby bylo ohniště nasměrováno do jejího středu. Takovou diagonální polohou se splní nároky dominantního postavení ohniště a zároveň se zaplní jinak obvykle hluché místo.

U novostavby je potřebné umístění krbu promyslet již ve stadiu projektu.

V hotovém domě jsou možnosti poměrně omezené a dané polohou komína.

Krby a krbová kamna se většinou umisťují do přízemí.

Je to proto, aby se dřevo a popel nemusely nosit přes celý dům.

Podlaha kolem krbu nebo kamen by měla být nehořlavá.

Pod krbovou obestavbou nebo kamny nesmí být instalováno ani podlahové vytápění.

krb

Ve starších domech je optimální situovat krb do centra místnosti nebo doprostřed dispozice – z hlediska tepelných ztrát je nejlepší místo střed domu a přízemí. Krb nebo kamna by samozřejmě neměly překážet v komunikaci. Foto THORMA

Krb uprostřed místnosti

Zejména ve starších domech s vyšší spotřebou energie na vytápění se doporučuje osadit zdroj tepla co nejvíce do středu budovy, aby teplo zbytečně neunikalo přes obvodovou stěnu – chcete přece vytápět interiér, ne ulici. Z hlediska tepelných ztrát je totiž střed domu a přízemí nejlepší místo. Přestože je krb pevně spojen s polohou komína, může se nacházet i uprostřed místnosti (samozřejmě spolu s komínem). Takové řešení je ideální v otevřeném denním prostoru, kdy lze krb využít k jeho dispozičnímu členění – může například oddělovat kuchyň či jídelnu od obývacího pokoje.

V takovém případě se pěkně uplatní i ohniště s dvířky ze dvou stran, případně s rohovým zasklením. Pozice ve středu místnosti má své kouzlo, potřebný je však vhodný a dostatečně velký prostor, navíc instalace krbu nebo kamen zde může být o něco složitější. Kromě komína je totiž u nových spotřebičů potřebný i přísun vzduchu na hoření z vnějšku. Může se přivádět prostřednictvím komínu, nebo pod podlahou – potrubím, které nasává vzduch zvenčí a přivádí ho do ohniště.

Krb bez komínu?

Ano, i to je možné, ne však, když jde o klasické krby a kamna na dřevo. V krbu na líh (resp. na biolíh) hoří skutečný oheň a může stát opravdu kdekoliv. Nepotřebuje totiž komín, takže takový krb je vhodný i do bytu.

krb

Krb pod komínem Schiedel KINGFIRE má prostorově úsporné půdorysné rozměry 55 × 55 cm. S výkonem maximálně 7 kW a dokonale utěsněnou konstrukcí je vhodný i do energeticky úsporných domů s řízeným větráním a rekuperací. V nabídce jsou 4 typy, jejichž vzhled se dá individuálně přizpůsobit. www.schiedel.com/cz

Před stěnou, nebo ve stěně?

Krbová kamna se obvykle umisťují před stěnu (resp. před komín nebo vedle něj) – spojovacím článkem mezi kamny a komínem je kouřovod, který se dá připojit k horní i dolní části kamen. U krbu, resp. obestavěné krbové vložky, máte několik možností. Nejjednodušší je vybudovat krb těsně před stěnou (těleso krbu se dotýká stěny) – jde o tzv. předsazený krb, který je optimálním řešením při rekonstrukci nebo dodatečné stavbě krbu. Chcete-li šetřit prostor, nebo vytvořit jednoduchý, moderní interiér bez zbytečných prvků navíc, krb může být i vestavěný ve stěně – pokud stojí např. vedle komína a obestavba krbové vložky působí jako součást stěny. Může však stát i přímo pod komínem. (S těmito možnostmi můžete samozřejmě počítat zejména u novostaveb nebo rekonstrukcí velkého rozsahu.)

Z hlediska úspory místa je zajímavou možností právě krb pod komínem – krbová vložka je součástí komínového tělesa, a tedy tvoří jeden celek. Celý tento topný systém (komín + krbová vložka) se přitom zabuduje již ve fázi hrubé stavby. Ve všech případech je důležité i sladění krbového tělesa s nábytkem – ať už jde o styl, doplnění policemi či místem na uložení dřeva, nebo o umístění sedačky, případně jídelního stolu.

krb

FOTO Thorma

„Pokud chcete mít oheň v interiéru, je samozřejmě důležitá bezpečnost. Kamna by měla stát alespoň 20 cm od stěny, vzdálenost od hořlavých materiálů by měla být více než 80 cm. V okolí krbu nebo kamen by měla být také nehořlavá podlaha – podložka z bezpečnostního skla nebo nehořlavá deska má přesahovat minimálně do vzdálenosti 50 cm před ohništěm a 30 cm na boční straně.“

Marcela Bínová, odbornice z oddělení topení a kamen Hornbach

Odborník radí

Martin Pachta ze společnosti Romotop

Výběr krbových kamen a vložek do nízkoenergetických domů

V dnešní době se staví domy v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu, a tedy i potřeba tepelné energie na vytopení celého prostoru není tak vysoká, proto firma Romotop zařadila do své nabídky krby určené přímo pro tyto objekty. Před zakoupením popř. výběru krbových kamen či krbových vložek je důležité zvolit odpovídající topidlo z hlediska požadavku na tepelný výkon. Dobře zaizolovaný dům vyžaduje tepelný výkon 50–70 wattů na 1 m². K vyhřátí prostoru o ploše 100 m² (při výšce stropu 2,5–2,7 m) budete potřebovat zdroj tepla o nominálním výkonu okolo 4–7 kW. U starších objektů či domů s většími tepelnými ztrátami uvažujte o max. 20 % výkonnějším topidle. Pro co nejdelší rozložení tepla v čase (nedojde k přetopení místnosti) je vhodné volit v kombinaci s kamny nebo vložkou akumulační tvarovky. Přebytečné teplo, které by jinak odešlo do komína, si uchováte na později.

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Vytápění
Tagy: Krbová kamna krby Od partnerů
Sdílejte článek

Diskuze

  • A nezýleží také na dobrém místě na izolaci?

    Adam
  • Jak bych měl volit výkon a velikost krbové vložky? Podle čeho se to počítá?

    Marek
  • Určitě podle velikosti prostoru, který chcete vytápět. Také musíte počítat s tím, o jaká dům jde. Máte pasivní dům? starší dům?

    Tomáš
  • Ano stavíme pasivní dům proto se ptám, jak zvolit výkon krbové vložky. Měl jsem to asi napsat rovnou na začátku, že se jedná o pasivní dům.

    Marek
  • Tak pokud máte pasivní dům, tak mohu doporučit vybrat krbovou vložku, která splňuje i blower door test. Já kupoval takovou krbovou vložku od výrobce krby-bef. Podívejte se na jejich internetové stránky, kde si najdete rychle i nejbližšího prodejce.

    Tomáš