FOTO FENIX

Topení ze stropu i podlahy nabídlo nízké náklady a vysoký tepelný komfort

12. 04. 2018 Sdílet

Vytápění v rodinném domě, řešené kombinací podlahového vytápění ECOFLOOR a stropního vytápění fóliemi ECOFILM, je atraktivní nejen vysokým tepelným komfortem, ale i nízkými pořizovacími a provozními náklady. Dalším z mnoha příkladů je i rodinný dům v Banské Bystrici.

Dům slouží svým majitelům už více jak 10 let a kvůli skladbě konstrukcí nepatří do kategorie nízkoenergetických domů (objekt byl ve fáze projektové přípravy zařazen v kategorii energetické spotřeby budov do kategorie „C“ Standardní budovy), ale mírnou spotřebou tepla se mezi ně řadí. I tento objekt ukazuje, že vhodným použitím nízkoteplotních velkoplošných topných systémů ECOFLOOR a ECOFILM lze i domů této kategorie dosáhnout vysoký uživatelský komfort bydlení a současně relativně nízké provozní náklady. Jeho roční výdaje za elektrickou energii celkem jsou cca 40.000 Kč, z toho na vytápění jde 33% (13.000 Kč), na ohřev TUV 28% (11.000 Kč) a na osvětlení a provoz spotřebičů 39% (16.000 Kč). Celý systém byl dodán v ceně cca 95.000 Kč včetně DPH. V této ceně je zahrnuta dodávka topných systémů ECOFILM a ECOFLOOR včetně digitální regulace s týdenním režimem a fuzzy logikou.

FOTO FENIX

Rodinný dům je postaven v části slovenského krajského města, známé jako Pršianská terasa.
Tato lokalita je svou polohou a výrazným převýšením předurčena na atraktivní a nerušené bydlení nedaleko samotného centra města. Z území s převýšením přibližně 110 m vůči historickému centru města Banská Bystrica je unikátní výhled nejen na samotné město, ale i na blízké Kremnické vrchy a okolní pohoří Nízkých Tater. Rodina investora si tady postavila středně velký dvoupodlažní dům bez podsklepení s přistavěnou garáží. Dispoziční řešení je klasické – v přízemí je zádveří a WC, obývací hala je spojená s kuchyní a jídelním koutem. Poschodí má samostatnou koupelnu s WC, chodbu se schodištěm a tři pokoje. Celková zastavěná plocha domu je 106,8 m² a užitková plocha 151,0 m². Stavbu si investor realizoval subdodávkami od různých dodavatelských firem.

Vytapeni-RD-Banská-Bystrica-schema-stropního-vytápění

Při stavbě bylo použité obvodové zdivo z 400mm cihel Porotherm bez zateplení, výplňové konstrukce jsou řešené trojsklem se stínicí fólií. Vytápění je řešené kombinací dvou způsobů – podlahovými rohožemi ECOFLOOR a stropními topnými fóliemi ECOFILM C v sádrokartonovém podhledu. Vzhledem k tomu, že se jedná o sálavý systém vytápění, je rozložení teplot v místnostech rovnoměrné, rozdíl mezi teplotou u podlahy a teplotou u stropu je pouze 1,5°C. V přízemí domu a v obývacím pokoji je pro zvýšení uživatelského komfortu vytápění instalovaný stropní systém ECOFILM C, doplněný o podlahové vytápění ECOFLOOR, které je umístěné v blízkosti prostoru pro sezení a pod ním. V místnostech s keramickou dlažbou je jako hlavní zdroj vytápění zvolen systém podlahových rohoží ECOFLOOR, umístěný přímo pod dlažbu – jedná se o kuchyň, vstupní halu a koupelnu. Celý systém je pak doplněn krbem s teplovzdušnou vložkou, umístěným v obývacím pokoji. Krb plní především funkci komfortního doplňku pro dlouhé zimní večery a v případě neočekávaného výpadku elektrické energie může sloužit jako alternativní zdroj tepla.

Další informace včetně historie dodávek elektrické energie, spotřeby a ceny v jednotlivých letech najdete na www.fenixgroup.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti FENIX

Kategorie: Vytápění
Tagy: elektrické topení stropní vytápéní topné folie topné rohože topný systém
Sdílejte článek