Víte, v čem se liší elektrické vytápění od teplovodního?
Elektrické vytápění není univerzální, paušální řešení pro jakýkoliv objekt. Pokud však mluvíme o energeticky úsporných domech, může nízkoteplotní velkoplošné podlahové (topné rohože a topné folie) a stropní vytápění, kombinované ve vybraných místnostech a prostorách se sálavými panely, příjemně překvapit nízkými náklady jak při pořízení, tak i při provozu. K tomu dostane majitel maximální tepelný komfort, nulové náklady na údržbu, bezobslužný provoz a čistý vzduch bez víření prachu.
U elektrického podlahového vytápění nepotřebujete, na rozdíl od klasického teplovodního, žádný kotel, který vám bude ohřívat vodu jako topné médium. Elektrické vytápění je nejdokonaleji regulovatelný topný systém s nejmenší měrnou spotřebou energie. Při srovnání elektrického vytápění s plynovými nebo kondenzačními kotli hraje nezanedbatelnou roli i tzv. nízký tarif. Nízkoenergetické objekty spotřebují přibližně jen 30% energie na vytápění, cca 30% na ohřev TUV, zbytek celoroční spotřeby je to ostatní – světla, televize, počítače, pračky, sušičky, varné konvice, mikrovlnné trouby, atd. – tedy běžný provoz domácnosti. Majitel domu tak může mít významnou část energie za poloviční cenu.
Elektrické podlahové vytápění se řadí mezi tzv. velkoplošné nízkoteplotní topné soustavy, které jsou velmi pozitivní z hlediska spotřeby energie a optimálního rozložení teploty v prostoru. Tyto systémy ohřívají velké teplosměnné plochy na teploty jen o málo vyšší než je teplota prostředí. Ke směně tepla dochází částečně sáláním i mikrokonvekcí, mikrokonvekce probíhá na celé ploše. Výrazným rozdílem oproti tzv. bodovým zdrojům tepla je podstatně rovnoměrnější rozložení teploty v prostoru, omezení cirkulace a vysušování vzduchu. Topné prvky jsou zabudovány do konstrukce a neruší vnímání prostoru.
Výhody elektrického podlahové vytápění:
+ nižší pořizovací náklady, nemusí se např. zřizovat přípojka (např. na plyn) nebo pořizovat kotel či tepelné čerpadlo
+ lepší možnost regulace
+ rovnoměrné rozložení teploty v prostoru
+ nižší tarif pro všechny elektrické spotřebiče v domě
A co přinese srovnání elektrického podlahového vytápění s klasickými přímotopy?
Elektrické přímotopné konvektory pracují na principu klasického konvekčního vytápění – topným tělesem je ohříván vzduch v místnosti, který začne proudit a prohřívat celou místnost. Jde o elektrické vytápění se snadnou regulací, nejnižšími pořizovacími náklady, velmi jednoduchou instalací a nulovými nároky na údržbu. Výhodou je také dobrá dynamika vytápění, tedy jak rychle roste teplota ve vytápěném prostoru. Nevýhodou je jejich spotřeba a v řadě případů i minimální nebo žádný podíl sálavé složky – absence sálání způsobí, že přestože teplota vzduchu v místnosti rychle roste, okolní stavební konstrukce zůstávají dlouho chladné. Dochází tak k jevu, že po vypnutí konvektorů se po relativně krátké době v místnosti ochladí.
Tento jev dnes odstraňují sálavé konvektory, které jsou konstrukčně provedeny tak, že cca 50% tepelné energie je předáno sáláním a cca 50% energie konvekcí. Je tak zachována výborná dynamika topení a současně jsou konstrukce ohřívány sáláním z konvektoru. Proto je jejich provoz podstatně komfortnější a v obytných místnostech by měly mít jednoznačně přednost.
Závěr? Elektrické topení s podlahovými nebo stropními topnými prvky či se sálavými panely je jednoznačně vhodné pro domy s velmi nízkými tepelnými ztrátami. To znamená, že je ideální pro novostavby nebo u starších objektů pro takové, které je možné zateplit nebo jinak snížit jejich tepelné ztráty.
ZDROJ: PR článek společnosti FENIX Jeseník