Zdroj: Shutterstock

Znáte zásady správného vytápění tuhými palivy? 10 tipů, jak neznečišťovat vzduch

18. 01. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Chladné počasí a topná sezóna souvisí i se zvýšeným znečištěním vzduchu. Tam, kde domácnosti na topení stále používají tuhé palivo, se během silnějších zim zvyšuje množství látek znečišťujících ovzduší, a to zejména suspendovaných částic. Pouhým okem nejsou viditelné, mají však velký vliv na naše zdraví. Souvisejí s předčasnými úmrtími a chorobami. Dlouhodobé vystavení se těmto jemným prachovým částicím způsobuje srdečně-cévní a respirační onemocnění.

Největší podíl těchto částic dnes pochází právě ze spalování tuhých paliv v domácnostech. Pro zlepšení stavu ovzduší přitom někdy stačí jen mírně pozměnit chování a návyky při vytápění. I proto je dobré umět správně topit – minimalizujete tím znečištění ovzduší, snižujete náklady a zároveň prodlužujete životnost kotle.

1. Moderní spalovací zařízení

Kdy přichází čas vyměnit starý kotel za nový? Jedním z hlavních kritérií je věk topného zařízení, ale požadavky na výkon kotle mohou změnit i úpravy domu, jako je zateplení fasády, výměna oken či oprava střechy. Modernizace neznamená jen vyměnit starý kotel za nový toho samého typu.

Starý kotel

Zdroj: Shutterstock

U zařízení na tuhé palivo je jí výměna prohořívacího nebo odhořovacího kotle za plynový nebo automatický. Topení bez úplné tvorby emisí není možné, se správným zařízením a při správné technice však toto zatížení můžete výrazně snížit.

2. Cena versus komfort při vytápění

Nemusí to být dilema. Při koupi nového topného zařízení se většina majitelů domů podívá na prvotní investici, už méně na pohodlí. Tedy jak často je třeba přikládat palivo, čistit kotel a dělat údržbu.

Modernizace vytápění přináší vyšší vstupní náklady, ty se však vrátí při nižších provozních nákladech nebo v podobě zvýšeného komfortu, když nebudete muset do kotle přikládat ručně. Bonusem bude i menší znečišťování ovzduší.

3. Správné nadimenzování je základ

Pokud má váš kotel nižší výkon, než potřebujete, budete mít doma zimu. Při vyšším výkonu zase budete muset často větrat a kotel „dusit“. Výkon kotle je důležitý parametr, který by měl vypočítat odborník.

Závisí na velikosti domu, jeho věku a stavu. Správně zvolený tepelný výkon je předpokladem pro dokonalé spalování, a tedy i nižší emise při vytápění.

4. Spalujte jen kvalitní palivo

V domácnosti můžete spalovat jen taková paliva, která má výrobce zařízení uvedená v návodu k použití. U dřeva je jeho nejdůležitějším parametrem vlhkost. Na topení je vhodné to s vlhkostí pod 20 %. Té dosáhnete, pokud necháte dřevo schnout přibližně dva roky, provětrávané a překryté před deštěm a sněhem.

Složené dřevo

Zdroj: Shutterstock

Takto vysušené hoří téměř bez kouře a tvoří málo popele. U pelet pozor, aby byly bez příměsí kůry či přidaných chemikálií. Kupujte jen certifikované pelety s označením ENplus A1. Díky technologii výroby mají podíl vody maximálně 10 %, což má příznivý vliv na životnost kotlů. Vysokou výhřevností se vyznačují i brikety, které mají do 8 % vody.

5. Technika roztápění

Tuto techniku oceníte, i když topíte v krbu nebo peci, protože při ní minimalizujete množství kouře a získáte rychlejší tah komínu. Technika správného topení se díky vývoji spotřebičů se sekundárním spalováním změnila.

Při klasickém zakládání ohně, které se používalo kdysi, se dospod nejprve uložily třísky a na ně silnější polena. V moderních kotlech se používá technika prohoření dřeva shora dolů – tedy nejdříve naskládáte silnější polena a na ně třísky, které zapálíte pomocí podpalovače. Při takovém topení se emise sníží o polovinu.

6. Přikládání není žádná věda

Přikládání ovlivňuje spalovací proces. U starých kotlů je třeba přikládat méně a častěji. Naopak, u plynových a automatických kotlů vždy do plna. U prohořívacího kotle bývá interval přikládání paliva od 1 do 4 hodin, u odhořívacího kotle 2 až 8 hodin, u plynového 4 až 12 hodin a u automatického kotle nad 12 hodin.

Přikládání dřeva

Zdroj: Shutterstock

V krbech je to přibližně každou hodinu, u kachlových kamen přikládáte 1–3krát za den. Před manuálním přikládáním další dávky paliva otevřete regulační klapky na maximum, pootevřete dvířka, přiložte palivo a co nejrychleji dvířka zavřete.

7. Regulační klapky

Pro efektivní vytápění potřebujete ovládat přívod vzduchu a nastavit regulační klapky tak, abyste zajistili optimální objem vzduchu na dokonalé spalování. V první fázi hoření dřevo potřebuje dostatečný přívod a regulační klapky otevřené na maximum. V druhé fázi zplynování už můžete vzduch regulovat.

Poznáte ji podle toho, že hoří všechno přiložené dřevo. Vzduch regulujte postupně, aby plamen stále jasně svítil. Poslední fáze nastává, když se ze dřeva vytvářejí uhlíky. Přívod vzduchu držte na minimu, ne však zavřený. Ale pokud topíte briketami, je velmi důležité dosáhnout jejich rozžhavení bez přívodu vzduchu.

8. Pravidelná údržba pomáhá i ovzduší

Pravidelným čištěním topné zařízení a spalinovodů předejdete tvorbě sazí, které fungují jako izolant a snižují účinnost odevzdání tepla. Tušili jste, že už dvoumilimetrová vrstva sazí sníží prostup tepla o 25 %? Zároveň tak předcházíte vzniku požárů a znečištění ovzduší prachovými částicemi.

Čištění kotle

Zdroj: Shutterstock

Když si komín a spalinovody nedáte vyčistit kominíkem v zákonem předepsaných lhůtách, pojišťovna nebude akceptovat případnou pojistnou událost při škodách způsobených vyhořením komína.

9. Toto doma nespalujte

V kotlech v domácnostech nemůžete pálit cokoliv. Jestli nespalujete palivo určené výrobcem, zařízení nedokáže jít na jmenovitý tepelný výkon a náklady na topení se zvyšují. Při nedokonalém spalování vzniká i množství škodlivin, dehtu a sazí.

V kotlech v domácnostech je zakázané pálit plasty a PET lahve, OSB desky, překližky, dřevotřísky, starý nábytek, okenní a dveřní rámy, textil a obuv, staré časopisy a letáky, staré oleje, pneumatiky, linoleum či plovoucí podlahy. Také je zakázáno spalovat komunální odpad a druhotná paliva – tedy paliva vyrobená z odpadu.

10. Pokud nechcete dostat pokutu

V případě nedodržení některých pravidel vám hrozí pokuta. Za nezajištění povinnosti kontroly komína můžete dostat pokutu až do výšky 10 000 Kč. Když spalujete zakázané látky či odpad, obec vám může uložit pokutu až 30 000 Kč.

Žena u topení

Zdroj: Shutterstock

Kromě toho, že takovým způsobem vypustíte do ovzduší množství škodlivin, můžete si zkrátit životnost kotle a zvýšit náklady na jeho údržbu.

Fotogalerie

Text: Sláva Štefancová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Vytápění
Tagy: kvalita vzduchu rady a tipy tuha paliva Vytápění domu
Sdílejte článek

Diskuze