Krby

Krby mohou být v dnešním moderním bydlení vhodným prostředkem jak uspořit velmi drahé energie nebo jen velmi příjemným designovým doplňkem. Mohou být zděné nebo jen ve formě krbové vložky. Velmi populární jsou v provedení s výměníky.
Krbovou vložku, nebo kamna?
Biokrby

Krbovou vložku, nebo kamna?

Otázka velmi podobná té ze Shakespearova Hamleta – být, či nebýt? Odpověď na ni není vůbec jednoduchá, ale ne nemožná. Stačí se obrátit na šikovné odborníky.

Kachlová kamna nepatří jen na chalupu
Americká kamna

Kachlová kamna nepatří jen na chalupu

Neustálý vývoj nových technologií, modernizace výrobků i procesů, „zrychlování doby“, jak často slýcháme, s sebou přináší i nový fenomén – návrat ke kořenům a k tradičním hodnotám. K těm zajisté patří i oheň a vytápění v kamnech.

Krbová kamna a krbové vložky v pasivním domě
Krbová kamna

Krbová kamna a krbové vložky v pasivním domě

Majitelé domů v nízkoenergetickém a pasivním standardu si mohli až donedávna nechat o chvílích strávených u plápolajícího krbu jen zdát. Že jste jimi i vy? Firma Romotop ze Suchdola nad Odrou Vám přináší na tomto poli celou řadu řešení.

Krbová kamna Evora: moderní vytápění pro nízkoenergetické domy
Krbová kamna

Krbová kamna Evora: moderní vytápění pro nízkoenergetické domy

Jistě mnoho z Vás hledá vhodný zdroj tepla do nízkoenergetického domu, který bude účinný, spolehlivý. Že ho nemůžete nalézt? Řešením jsou krbová kamna Evora od české firmy Romotop.

Kamna jako plnohodnotný zdroj tepla
Americká kamna

Kamna jako plnohodnotný zdroj tepla

Zatímco krb je symbolem domácí pohody, krbová kamna se pomalu, ale jistě stávají symbolem efektního aefektivního způsobu vytápění. Dnešní kamna už ani zdaleka nejsou historickým artefaktem, ale plnohodnotným zdrojem tepla – navíc za zajímavou cenu.

KRBY

Dle typu paliva je možné rozdělit krby a krbové vložky na dřevo, které jsou vyrobeny v provedeních dle rozvodu teplo do místností na teplovodní, teplovzdušné a akumulační krbové vložky. Dalším typem paliva je plyn, který je výhodný pokud nechceme být neustále obtěžování neustálým přikládáním a následným nezbytným úklidem. Tyto krby a krbové vložky spalují plyn s možností automatické regulace.

Zůstává zachován i opravdový pohled do plamenů jako u krbů a krbových vložek na dřevo. Systém přivádí vzduch z venku, který je výborným řešením jeho výměny bez závislosti na vnitřním klimatu. Další možností paliva jsou pelety, tyto typy krbů a krbových vložek mají velkou výhodou v možnosti dálkového programování a samozapalování. Je to velmi pohodlné a příjemné. Proto mohou být umístěny jak v rodinných domech, tak na chatách či chalupách, které jsou po příjezdu vychladlé a studené.

Moderní krbkrb

Krby a krbové vložky

Krbová vložka je hlavní a zároveň důležitou součástí zděného krbu, která tvoří jeho základ.  Takovou krbovou vložku lze využít nejen při klasickém vytápění, ale lze ji kombinovat i s výměníkem a rozvádět tak teplo po celém domě. Materiál je z teplovodivých desek přes sálavý výměník až po akumulační tvarovky.

Teplovzdušné krby a krbové vložky jsou díky externímu přisávání vzduch vhodné i do nízkoenergetických či pasivních domů. Díky ocelové vložce je provoz šetrnější pro obytné prostředí z důvodu nižší povrchové teploty oproti vložce litinové. Krbové vložky s výměníkem mají v prostřední části spalovací komoru, která je uzavíratelná pomocí přikládacích dvířek. Ty jsou pak opatřeny samouzavíracím mechanismem a jsou osazena speciálním velkoplošným sklem, které je schopno odolávat teplotám až 800 °C.  Teplovodní krby a krbové vložky jsou i v provedení s výměníkem pro vytápění celého domu. Tyto krby nebo krbové vložky mohou být vybaveny vychlazovací smyčkou, s plným výsuvem prosklený dvířek, řídicím systémem nebo přívodem externího vzduchu. Dvířka a prosklení může být i v provedení panoramatickém, které je velmi zajímavé, neboť můžeme pozorovat plamen ze tří stran, v tomto provedení jsou součástí i dvířka s automatickými klapkami v spalovací cestě.

krbymoderné bývání

Krby designové

Nejsou umístěni jen u stěny, ale mohou být umístěny i volně v prostoru. U těchto krbu je důležité umístění kouřovodu, které muže být napojeno tzv. horně. Mohou být i otočné, dle dispozic interiéru nebo oboustranné.  Obdivohudně vypadají krby, které jsou umístěny v prostoru jen díky hornímu kouřovodu, který je drží. Prostor pod nimi je tak bez podstavce.   Tyto krby jsou vyráběny v  různých tvarech jak z několika úhelníků, tak oblé nebo zešikmené.

Bio krby

Jsou vhodné pro rodinné domy bez komínů, ale i pro kanceláře, hotely, salony, byty v panelákových domech nebo i do restaurací. Bio krby nám velmi usnadňují údržbu, oproti klasickým krbům.  Odpadá nám vynášení popela a neestetické skladování dřeva. Použitý materiál může být ocel. Při topení těchto druhů krbů nevzniká žádný kouř a ani nepříjemný zápach. Teplo je velmi rychlé, s tímto druhem krbu máme zaručenu úsporu času i finančních prostředků.

Jde o zdravé sálavé teplo, zatopení je nutné jednou za den, prosklená dvířka zůstávají čistá, nezašpiní se spalinami, je z nich minimum popela. Chrání životní prostředí, neboť při topení vzniká jen oxid uhličitý, který je neškodný, a voda. Palivem pro bio krby je bio líh, který je absolutně ekologický, vyráběný na rostlinném základě. Zaručuje, že hoří krásným a přirozeným plamenem. Bio krby spálí 1 litr biolihu přibližně za 3 hodiny. Pro jejich lehkou hmotnost a mobilitu je můžeme umístit na stěnu nebo je umístit do jiných prostor. Mohou být doplňkem místnosti ve tvaru stolu. Výborně se hodí do venkovních prostor, takže ho můžete využít také při letním posezení na zahradě nebo na venkovních terasách.

Krby elektrické

Elektrické krby jsou vhodné všude tam, kde není k dispozici komín. K dostání jsou většinou zavěšení do zdi, ale mohou být i volně stojící. K připojení je nutná jen zásuvka na 230 V. Topný výkon lze regulovat od 1 do 2,2 kW. Tyto krby většinou neslouží k vytápění prostor, ale jen jako dekorace interiéru. Proto jsou v k dostání v různých barevných provedeních a jejich tvary jsou různorodé od jednoduchých po velmi složité.

domovKrby

Otevřené krby

Otevřené krby jsou většinou součástí zahradních sezení u pergol nebo altánů. Výhodou je již hotové prefabrikované topeniště, které je základem každého krbu. Toto hotové topeniště se velmi snadno montuje a nedochází tak k montážním chybám. Pokud rádi grilujeme nebo rožníme, jsou součástí těchto druhů krbů rošty. Materiál těchto topenišť je ze speciálních lehčených žáruvzdorných žárobetonů.  Vnitřní strana může být z cihel nebo obložena litinovými dekami. Součástí těchto krbů je i litinový rošt, popelník, přípojka na komín s komínovou klapkou pro regulaci hoření. Spalovací vzduch jde přivést pod rošt buď ze zadní strany neb z boků.

Příslušenství ke krbům se dá rozdělit na:

Kouřovody

Jde o různé druhy a rozměry napojovacích dílů, segmentových kolen a kolen s čistícím otvorem s různým náklonem, nerez kouřovody, kouřovodné klapky, komínové zděře a různé typy redukcí. Trubky jsou k dostání v různém barevném provedení.

Krbové mřížky

Rozvod krbu může být jen do mřížek. Krbové mřížky jsou určeny pro montáž do sopouchů krbů, stěn nebo podlah. Jsou k dostání v různých rozměrech a barvách, z materiálů jako je nerez, chrom nebo grafit. Mřížkové zděře jak boční tak klasické.

Opláštění krbů

Opláštění je důležité pro lepší rozvedení tepla z krbu. Opláštění je pozinkované a je k dostání v různých tvarech.

Rozvody vzduchu

Rozvod vzduchu může být proveden různými typy odboček, klapek, izolovaného potrubí, filtračních skříní, rozdělovacích skříní, automatickými nebo mechanickými regulátory otáček, ventilátorů, vsuvek a zpětných klapek.

Ostatní

Jde o doplňky k manipulaci nebo ochraně krbů jako jsou chňapky z hliníku nebo z látky, spreje pro zástřik drobných oděrek. Carconová záslepka umožňuje bezroštového topeniště, zpomaluje proces hoření a tím velmi prodlužuje interval přikládání, zvyšuje teplotu v topeništi a umožňuje snížení nominálního výkon.

Dále o kartáče, lopatky, konzole, madla, kliky, nerezové lišty, zazdívací rámečky.  Záložní zdroj se používá při výpadku proudu, aby se díky němu udržela funkčnost teplovodních krbových vložek, napájí se jím oběhová čerpadla řídících automatika dalších periferních teplovodních krbů závislých na elektrické energii. Výdrž baterie takového záložního zdroje je od 1 hodiny až po 33 hodin. Záložní zdroje se mohou vzájemně propojovat a je tak zaručena prodloužená záložní doba.