Moderní domy

Moderní domy jsou v dnešní době zaměřeny především na ekologie, úsporu energie, funkčnost, využití slunečního záření, ale i využití moderních technologií. V neposlední řadě jde i o finanční hledisko úspor při realizaci a samotném užívání moderních domů.
Dům, který nepotřebuje vytápěcí systém, má skleněnou ložnici
Moderní domy

Dům, který nepotřebuje vytápěcí systém, má skleněnou ložnici

Mnoho mladých párů láká život ve velkoměstech, avšak když se ho nabaží a plánují vlastní rodinu, uvažují jinak. Hledají domov v poklidné lokalitě, nejlépe v přírodním prostředí. Podobně tomu bylo i v případě belgického páru. Po letech strávených „v rytmu“ hlavního města si vyhlídli pozemek v klidné lokalitě belgického venkova.

Navenek chladná, uvnitř příjemná. Vila je decentně spojena s okolní přírodou
Moderní domy

Navenek chladná, uvnitř příjemná. Vila je decentně spojena s okolní přírodou

Práce rumunských architektů z ateliéru Yellow Office architecture charakterizuje neustálé hledání rovnováhy mezi užitečností a estetikou, zájem o adaptaci, experiment, udržitelnost a rozvoj. Jejich nejnovější stavbou je vila NURA, pro kterou jsou typická dvě klíčová slova: rovnováha a jemnost.

Pro život na venkově si vybrali pasivní dřevostavbu
Domy

Pro život na venkově si vybrali pasivní dřevostavbu

Život na venkově, kde je přece jen klidněji, blíž k přírodě, ale nedaleko města, aby člověka dojíždění za prací zbytečně neunavovalo, a hlavně neodrazovalo. I takové pohnutky vedly mladý manželský pár ke stavbě domu.

Unikátní dům, který kličkuje mezi stromy
Design

Unikátní dům, který kličkuje mezi stromy

Základním požadavkem investorů tohoto unikátního domu bylo zachovat na pozemku původní vzrostlé kaštany. Pozemek na místě pradávného vinohradu, vhodný spíše pro sáňkování než výstavbu, navíc s přirozeně rozmístěnými velikány, tradiční architektuře nepřál. Na druhé straně – i díky tomu vznikl originální dům, který nabízí výhledy do okolí jako úžasně proměnlivé umělecké dílo.

Jak pronajmout/prodat byt v Praze nejvýhodněji?
Družstevní byty

Jak pronajmout/prodat byt v Praze nejvýhodněji?

Pronájem a prodej jsou zcela odlišné činnosti, přesto ale mají jednu věc společnou. Uvědomíte si ji obzvláště v případě, kdy se dostanete do pražského realitního trhu. Najít slušné podnájemníky, stejně jako prodat byt, to může být běh na hodně dlouhou trať a ještě s mnoha velkými překážkami. Pokud uvažujete o pronájmu či prodeji bytu v hlavním městě, máme pro vás hned několik rad, které vám celý proces významně ulehčí.

Nová designová varianta pro elegantní Boxsystem
Bytové doplňky

Nová designová varianta pro elegantní Boxsystem

Více prostoru pro odlišení při zachování přímých linií Boxsystému díky velkoplošným zásuvným prvkům z různých materiálů.

Koupelna ve stylu vintage
Design

Koupelna ve stylu vintage

Historický, výběrový, klasický. I takové ekvivalenty má slovo vintage. Kromě mnoha jiného se za ním skrývá i styl zařizování interiéru, který si nachází své místo v mnoha našich domácnostech. Najdete se v něm i vy?

Moderní městský dům pro pánskou společnost
Design

Moderní městský dům pro pánskou společnost

Náš příběh by mohl dost dobře začínat jako pohádka − byl jednou jeden architekt a ten měl dva syny. A psa. A jednopodlažní domek z 50. let minulého století. Co bylo dál?

Chef Collection přináší čerstvý styl do evropských kuchyní
Chladničky

Chef Collection přináší čerstvý styl do evropských kuchyní

Ve spolupráci se špičkovými kuchaři, držiteli Michelinských hvězd, vytvořil Samsung sérii domácích spotřebičů špičkové kvality ušitou na míru evropskému zákazníkovi.

Svépomocná výstavba pasivního domu krok za krokem
DIY

Svépomocná výstavba pasivního domu krok za krokem

Říká se, že postavit pasivní dům tak, aby správně fungoval, je věda. Proti tomuto zažitému stereotypu se rozhodli bojovat mladí manželé ve spolupráci s ateliérem Projekty domů a pustili se do stavby pasivního domu svépomocně.

Moderní domy jsou dnes stále populárnější oproti klasickým zděným výstavbám. Pro stavbu je vhodné si vybrat zkušeného a prověřeného architekta a projektanta, kteří nám navrhnou velmi levné a jednoduché řešení. Klíčovou roly v tomto bude hrát projektová dokumentace a přání zákazníka.

Dřevostavby

Jedním z řešení jsou moderní domy, tzv. dřevostavby, které jsou určeny pro všechny, kteří chtějí rychle a ekologicky bydlet. Dřevostavba je postavena do 2-3 měsíců a staví sena pozemku, který je opatřen, zemními vruty nebo betonovými patkami. Tímto technologickým řešením ušetříme úsporu až 50 % nákladů oproti stavbě klasické betonové desky. Starosti s napojením na inženýrské sítě jsou zbytečné, specializovaná firma dokáže zapojit odpad, vodu, elektřinu do 2 hodin.  Dřevostavbu si můžeme vybrat z široké nabídky již realizovaných staveb nebo si můžeme zažádat o stavbu podle vlastních požadavků.  Rozměry jsou od užitné plochy 26 do 128 m² a v z dispozicích je možno vybírat od 1+kk do 4+kk. K dispozici máme dostatečný výběr materiálů šetrných k životnímu prostředí. Výhodou těchto dřevostaveb je možnost přístavby nebo přesun domu na jiný pozemek.

moderní domy - HOME Bydlení

Pasivní domy

Pokud chceme ušetřit náklady na provoz domu nebo máme v rodině problémy s alergiemi, bude ideálním řešením pasivní dům. Podstatou je úspora tepla na vytápění společně s filtrací vzduchu po celém domě za využití zdrojů tepla z vnějšku, jako je sluneční záření, ale také z vnitřku jako jsou různé druhy elektrických spotřebičů.  Moderní domy tohoto typu ale musí splňovat přísná kritéria dána mezinárodními standardy, jde především o specifickou spotřebu tepla na vtápění; potřeba primární energie danou specifickým výkonem na provoz;  neprůvzdušnost stěn budovy, která se musí ověřit tlakovou zkouškou.

Těchto parametrů docílíme v řízeném větrání s rekuperací tepla společně s kvalitní izolací střešní konstrukce, podlah a velmi těsnou konstrukcí budovy. Tyto domy poskytují vyšší komfort bydlení, výraznou úsporu nákladů na vytápění, stálý přívod čerstvého vzduchu bez průvanu, zaručenou tepelnou pohodu v místnostech jak v létě, tak v zimě.

moderni-domy (6)

Nulové domy

Podstatou nulových domů jsou světových strany, dle kterých se orientují obytné plochy: obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj na jižní stranu a ostatní užitkové místnosti na severní stranu. Bez výčnělků, záhybu a dalších nepravidelných tvarů bude postaven plášť budovy a podlahová plocha. Ideálním a vhodným místem pro stavbu takového domu je závětrná strana, která nám dodá větší úsporu vynaloženého tepla i díky kvalitní izolaci, specifickým řešením tepelných mostů a v neposlední řadě i vzduchotěsností pláště budovy.

Takové moderní domy potřebují minimální počet oken a dveří na severní stranu a maximální využití jižní strany, které docílí úsporu tepla. Ta se nám ještě zvýší, pokud použijeme do oken kvalitní výplně oken a dveří. Ve vybavení elektrospotřebičů upřednostňují nulové domy využití nejvyšší energetické třídy, které nám zaručí nízké náklady na spotřebované energie.

moderni-domy (2)

Využitím několika specifických prvků jako jsou multifunkční spotřebiče a jejich malý počet, dešťová voda využitá na WC, pračku, zálivku zahrady nebo na umytí auta, zamezení plýtvání pitné vody, ze které po ohřevu můžeme využít její energii na předehřev rekuperace. Využití biologického předčištění odpadních vod před vypuštěním do kanalizace. Méně nákladů nás vyjde využití materiálu dostupného z okolí, rovněž využití fotovoltaických článků pro po uchování energie k jejímu pozdějšímu využití.

Nízkoenergetické domy

Nízkoenergetické moderní domy jsou běžnými stavbami s velkou úsporou spotřebované energie na vytápění. Podstatou je kvalitní projektová dokumentace, která počítá se stavbou bez tepelných mostů s využitím řízené cirkulace vzduchu a kvalitní tepelné ochrany domu.

Především se jedná o vhodný výběr pozemku, tvar domu, kvalitu použitých materiálů a použitých technologií. Zlepšením tepelně technických vlastností objektu, zvolením vhodného technického řešení pro vytápění a využitím energie, kterou z domu pouštíme při větrání, docílíme nižší spotřebu energie. Tepelné čerpadlo nám zaručí zdroj tepla, využití úsporných spotřebičů a úsporného osvětlení se značným ekologickým chováním obyvatel domu, minimalizací tepelných ztrát se může nízkoenergetický dům přiblížit parametrům pasivního domu.

moderni-domy (3)

Inteligentní moderní domy

Inteligentní moderní domy využívají sytému elektroinstalace ovládající v objektu vše co je připojené na elektrický proud. Tímto se výrazně zvýší pohodlí, a značně ulehčí práci díky automatickému nastavením i mimo dům, tedy na dálku. Pro obyvatele tak inteligentní dům poskytuje pocit bezpečí, úspornější, ale také zdravější efektivnější. Nastavený systém umožňuje ovládat osvětlení, chlazení, vytápění ale i vrat od garáže nebo rolety v oken či dveřích. Využít jej můžeme i na zalévání zahrady. Vše je kompatibilní a celý systém je nastaven tak, aby bylo vše navzájem propojeno.

Výhodou těchto inteligentních domů je možnost volby světelné scény při sezení nebo odpočívání, rozsvícení je umožněno detektorem pohybu, jediné tlačítko dokáže vypnout všechna světla (výhodné před spaním nebo odjezdem-nikde nesvití zbytečně), vytápění a chlazení je nastaveno s možností využití jednotlivých zón s několika režimy pro konkrétní prostor.

moderni-domy (4)

Inteligentní moderní domy využívají žaluzie jako izolant proti nadměrným slunečným paprskům, ale i jako zdroj tepla při hlubokých mrazech (lamely se natočí tak, aby sluneční paprsky dopadaly do místnosti a tak ji vyhřívaly), další výhodou je zdravější bydlení snížením elektromagnetických vln odpojením silových okruhů už v rozvaděči. Inteligentní dům je navržen tak, aby v něm našli spokojený domov jak mladí lidé s dětmi, tak i pro starší prarodiče. Výhodou je i nastavení inteligentního domu tak, aby v době nepřítomnosti jeho obyvatel se jevil, jako kdyby byli neustále přítomni. Dalším nesporným kladem je nastavení zavlažování zahrady, filtrace bazénu, zavírání oken při dešti, zabezpečení žaluzií při větru, ale i zapnutí klimatizace či sauny před příchodem domů. Pomocí chytrého telefonu a nastavení systému můžeme být neustále informování o chodu nebo nastavení domu.

moderni-domy (1)

Moderní domy

Moderní domy mohou být vystavěny z moderních stavebních materiálů, může se jednat o dřevostavbu nebo dům z cihel či tvárnic. Mohou být přízemní či patrové v různých podobách a architektonických řešení. Volbou vhodné lokality, kvalitním projektem spojeným s výběrem kvalitních, materiálů a nesmíme zapomenout na kvalitní zateplení, to vše je nezbytným předpokladem pro kvalitní moderní domy. Vždy by ale měly splňovat náročná kritéria zákazníka, který si je pořizuje pro úsporu nákladů, času, energie, ale také pro dostatek pohodlí a prostoru.