Zdroj: Utku PEKLI

Dům, který nepotřebuje vytápěcí systém, má skleněnou ložnici

11. 09. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Mnoho mladých párů láká život ve velkoměstech, avšak když se ho nabaží a plánují vlastní rodinu, uvažují jinak. Hledají domov v poklidné lokalitě, nejlépe v přírodním prostředí. Podobně tomu bylo i v případě belgického páru. Po letech strávených „v rytmu“ hlavního města si vyhlídli pozemek v klidné lokalitě belgického venkova.

Tichá úzká ulice, dlouhý, mírně svažitý pozemek, vysoké stromy jako pozadí… Takto se dá popsat místo, na kterém chtěla mladá rodina založit nový domov. Protože investorům záleží na ekologii a všeobecně životním prostředí, nejen jejich vlastním, oslovili ateliér OPEN ARCHITECTES, který je znám tvorbou přírodě přizpůsobených projektů.

Okolí domu

Dům stojí na mírně svažitém pozemku. Zdroj: Utku PEKLI

Výsledkem je nenápadný dům „Daguets“, který sleduje reliéf a otevírá se do nedalekého lesíka. Ze strany ulice působí jako nízká šedá stavba, směrem do zahrady díky klesajícímu svahu roste výška domu i množství oken.

Přečtěte si také:
Moderní prosklený dům stojí na nečekaném místě. Nabízí úchvatné výhledy

Environmentální rovnováha, tepelně účinný plášť, zelená střecha

„Cílem tohoto projektu bylo dosáhnout přijatelné environmentální bilance nejen z hlediska výstavby, ale i provozu. Tento aspekt jsme brali v úvahu od samého počátku. Prefabrikovaná dřevěná konstrukce s foukanou celulózou (240 mm), přidané dřevovláknité panely (22 mm), okna s trojitým zasklením a zelená střecha zabezpečují energeticky efektivní obal budovy. Na fasádní obklad jsme zvolili lokální dřevěný obklad (tepelně upravená jedle) a vláknocementové panely na přední fasádu.“

Dům z ulice

Ze strany ulice působí dům jako nízká šedá stavba. Zdroj: Utku PEKLI

Díky tepelné účinnosti pláště není nutný žádný vytápěcí systém, jen peletová kamna pro zpříjemnění zimních večerů. Přehřívání v horkých letních dnech zabraňují velké stromy a převislá střecha, které zaručují dostatečný stín proti slunečnímu záření.

Trvalý kontakt se zahradou

Také tento pozemek zpočátku architekty potrápil, i když to na výsledku absolutně není vidět. Protože je poměrně malý, bylo náročné orientovat všechny místnosti směrem do zahrady. Východiskem je dispoziční členění, které umožnilo umístit kancelář a pokoj pro hosty do přední části – směrem k ulici.

Výhled na terasu

I ložnice má trvalý kontakt se zahradou. Zdroj: Utku PEKLI

Obývací pokoj s velmi vysokým stropem je v zadní části domu a má výhled do zahrady. Na denní zónu navazuje venkovní terasa.

Propojení domu s terasou

Uvnitř domu je atmosféru jako uprostřed přírody díky proskleným plochám. Zdroj: Utku PEKLI

Zajímavě je řešena ložnice. Protože majitelé i architekti chtěli, aby i ložnice měla trvalý kontakt se zahradou, vytvořili skleněný box, do kterého ji umístili. Tento box „visí“ v meziposchodí nad kuchyní, aby využil perspektivu směrem k zelenému prostoru a ranním paprskům, přičemž je mírně izolován. Za záhlavím postele se nachází koupelna.

Přečtěte si také:
Bydlení jako v přírodě? Dům mezi stromy ze dřeva a skla to v plném rozsahu zprostředkuje

Návrh domu i návrh zahrady vznikaly současně

Sadové úpravy navrhl krajinný architekt Vincent Gillier a vznikaly současně s architekturou. Tuto spolupráci při navrhování vnitřních a vnějších prostorů projektu si obě strany pochvalují. Architektům domu i krajinnému architektovi to umožnilo orientovat se v projektu, přičemž vnější pohled obohacoval interiérová řešení a naopak.

Osvětlený dům

Směrem do zahrady díky klesajícímu svahu roste výška domu i množství oken. Zdroj: Utku PEKLI

Tato spolupráce se výjimečně odrazila na množství přirozeného světla v interiéru a prosklených plochách i v místech, kde byste to nečekali. Díky tomu vzniká uvnitř atmosféra, která je blízká pobytu v přírodě.

„Daguets house“

architektonický ateliér: OPEN ARCHITECTES, www.openarchitectes.be
hlavní architekt: Jérôme Peteno
lokalita: Genappe, Belgie
plocha: 175 m²
realizace: 2018

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Utku PEKLI, www.utkupekli.com
Zdroj: časopis Moj dom

Kategorie: Moderní domy Návštěvy domů Zelená zahrada
Tagy: ekologické domy v souladu s přírodou
Sdílejte článek

Diskuze