
Víte, kde doma můžete chytře schovat peníze a cennosti? Skrýše na cennosti, které zloději u vás doma rozhodně neodhalí
Skrýše na cennosti mají lidé zpravidla na stejných místech, což ve skutečnosti usnadňuje zlodějům jejich práci. Jdou totiž na jisto. A proto, nedělejte i vy tu samou chybu a buďte se schováváním svých cenností kreativnější. Pokud vás nic nenapadá, můžete se inspirovat našimi tipy na chytré skrýše.
Skrýše na cennosti, které zloději neodhalí
Skrýše v domácnosti potřebujete, zvlášť, když doma nemáte nějaký pevně zabudovaný trezor. Naštěstí však existuje nespočet způsobů, jak tak učinit. Pokud vás nic nenapadá, máme pro vás kreativní nápady, které vám pomohou schovat vaše cennosti. V každém případě vám však doporučujeme, abyste neměli své cennosti pouze na jednom místě. Své skrýše vybírejte s rozmyslem. Vyhýbejte se zjevným místům a místům, které zloději dobře znají a prohlíží si je jako první (tedy pod matraci, jen tak do šuplíků nebo dóz). Skrýše pravidelně měňte a nikomu je neprozrazujte.
Tajné schránky v nábytku
Pokud si necháváte vyrobit nábytek na míru, můžete si u nich nechat vyrobit skryté schránky nebo třeba falešné dno u zásuvek. V případě, že ale takové tajné schránky v nábytku nemáte, můžete své peníze vložit do obálky, kterou pak přilepíte na zadní stranu nějaké těžké skříně nebo na zadní stranu sektorového nábytku (ideálně do jejího středu). Vhodná je i zadní stěna klavíru. V každém případě musí jít o velký a těžký kus nábytku, který zloděj jen tak neodsune.
Stará elektronika nemusí být k zahození
Máte doma nějakou elektroniku, kterou už nepoužíváte? Dobrý je mimochodem i starý klasický budík nebo třeba ošuntělý fotoaparát. V každém případě by však nemělo jít o žádnou lukrativní elektroniku, která by lákala zloděje, aby ji ukradl. Pokud ji máte, vyndejte z ní vnitřek a cennosti pak můžete schovat dovnitř. K úkrytu můžete mimochodem využít i falešnou elektrickou zásuvku. Zvenčí je tato elektrická zásuvka k nerozeznání od té skutečné. Podobně dobře pak mohou fungovat i různé krabičky na baterie (třeba od světýlek).
Skrýše v bytě, které snad zloděje nenapadnou
Po starém způsobu můžete vytvořit skrýš na peníze ve vašem závěsu. Ušijete si v jejich lemech skryté kapsy, podobně, jak se v minulosti všívaly do šatů.
Dalšími možnými skrýšemi jsou prostory za soklovými lištami. Cennosti se pak ukládají do vzniklé dutiny. Velkou výhodou je, že po navrácení lišty nikdo nic nepozná a odhadnout, jestli jsou peníze zrovna schované za lištou a kde, je takřka nemožné. Podobně na tom mohou být i široké parapety, do nichž je možné nainstalovat tajné police, do nichž je pak možné schovat i vaše poklady.

Peníze se snadno ztratí i v obdobných nádobách, v nichž skladujete potraviny, tedy mezi kompoty, víny nebo třeba nudlemi. Zdroj: Shutterstock
Pro vytvoření dokonalé skrýše využijte toho, čeho máte doma mnoho
Ano, zloději často hledají peníze hledají v knihách, takže se příliš nedoporučuje, abyste je do nich schovávali. Pravdou ale je, že v případě, když těch knih doma máte několik tisíc, je vskutku jen málo pravděpodobné, že zloděj bude mít čas, aby všechny prohledal. To samé platí i v případě vína. Pokud doma máte velkou sbírku lahví vína, tak jedna neprůhledná s penězi uvnitř, se mezi nimi ztratí. A i když doma víno nemáte, jistě máte nějakou spíš, nebo místo, kde máte zásobu potravin. Tam pak můžete své cennosti schovat do falešných nádob na mouku, koření a jiných potravin. Skryty v chráněném obalu potopené v nádobě s moukou, zůstanou opomenuté. Nejinak fungují i nádoby od krémů, balzámů, tekutých mýdel nebo tělových mlík, zvlášť pokud budou spolu se spoustou ostatních postaveny normálně na vaně.

Boty se mohou jevit jako dobrá skrýš, pokud jich máte mnoho, nejsou luxusní a jsou obnošené. Zdroj: Shutterstock
Originální skrýše, které zloděj obvykle opomíjí
- Dobrá skrýš na cennosti by měla být absolutně nenápadná, zdánlivě všední a zloděje by nemělo napadnout, že by právě ona věc mohla sloužit jako skrýš. Přesně takovou skrýší je třeba trubka vysavače. Nemusí být přitom ani od toho, který aktuálně používáte.
- Dalšími dobrými místy pro ukrytí cenností jsou i nádoby, v nichž uchováváte cibuli nebo brambory. Podobně jako brambory pak funguje i bedna se sypkým práškem nebo kočkolitem. Jen málokterý zloděj si je totiž při vloupání prohlížejí zblízka. Pokud se však pro tyto skrýše rozhodnete, ujistěte se, že vaše cennosti jsou v pelíšku vskutku dobře zabezpečené, aby se k nim pro změnu velmi snadno nedostali vaši domácí mazlíčci.
- No a kdyby vám tento ani nápad nevoněl, můžete své peníze skrýt třeba do flétny, ideální do takové té nejlevnější, na kterou hrají děti ve školkách.
Vždy však mějte na paměti, že domácí skrýše mohou být šikovným způsobem, jak ukrýt nějaké cennosti a peníze, přesto byste ale měli vědět, že žádná taková skrýš v bytě není stoprocentně bezpečná, zvlášť pokud by mělo dojít k cílené krádeži. Pokud tedy doma uchováváte větší částky v hotovosti, drahé šperky nebo jiné cenné věci, je na místě, abyste zvážili, zda neexistuje nějaké jiné moderní a výrazně bezpečnější řešení. Třeba jako bezpečnostní schránka v bance. Jinými slovy, chcete chránit vskutku drahocenné věci, spolehněte se spíše na kombinaci chytré prevence a moderních technologií. Domácí skrýše, ideálně takové, které zloděj ani nepostřehne, si nechte pouze jako doplňkové řešení.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME