Časopis HOME speciál 2011 (stavíme dům) v prodeji

Časopis HOME speciál 2011 (stavíme dům) v prodeji

10. 06. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Soused se mi přiznal, že čte náš časopis vždycky na návštěvě urodičů. Vezme do ruky číslo, prolistuje, přečte jeden dva články, které ho zaujmou na první pohled, anakonec se začte do editorialu. Dostaví se pocit dja vu, následuje pohled na obálku azjištění, že toto číslo už jednou četl.

Za čtrnáct dní se situace opakuje. Návštěva, krátké prolistování, hlubší seznámení sjedním dvěma texty, ještě editorial a– dja vu na druhou. Co to vypovídá onašem titulu ajeho čtenáři?
Ponechme stranou jisté specifikum místa, kde konomu iniciačnímu rituálu soused vs. HOME byt/dům/styl/zahrada dochází (teď mám na mysli konkrétní místnost). Místo, které se sice vyznačuje potřebným klidem na čtení, ale které obvykle nedává prostor pro zevrubné studium jakýchkoli objemnějších tiskovin. Ponechme stranou ito, že obálka pro něj nepředstavuje první, ale naopak poslední kontakt sčasopisem.
Mohli bychom se holedbat, že se náš titul může rovnat třeba Stopařově průvodci po galaxii* či jiným titulům, které lze číst pořád dokola apořád vnich objevovat něco nového. Musíme však dát čtenáři za pravdu – ano, na trhu je titulů se stejným zaměřením mnoho, vyznat se v nich nemusí být jednoduché. Dovoluji si však tvrdit, že ten náš má svůj styl, kterým se od ostatních odlišuje. Ano, témata se do jisté míry opakují – amy rádi zařadíme jakékoli nové, na něž nás upozorníte. Na druhé straně – jakkoli se může zdát design pomíjivý, architektura astavitelství stojí na hlubších, neměnných základech. Ajakkoli se firmy předhánějí vtechnologických inovacích, grunt – čtyři zdi, podlaha astřecha – zůstává pořád stejný. Aještě hezkých pár let zůstane.
Proto pokud se vám při čtení tohoto Speciálu dostaví pocit dja vu, nebojte se, není to chyba vMatrixu. Číslo, které držíte vruce je namixováno dílem znových textů adílem výběrem zúspěšných znedávné minulosti tak, aby byl výsledný koktejl stravitelný pro každého, kdo právě dostal chuť pustit se do výstavby rodinného domu. Snažili jsme se komplexně postihnout nejdůležitější témata anádavkem připojit několik unikátních návštěv pro vaši inspiraci. Věříme, že naši iniciativu oceníte.
Přejeme příjemné čtení Matej Šišolák

P. S. Soused se navíc přiznal, že rozhodujícím momentem, kdy dospěje kpoznání, je, když si uvědomí vánoční téma inkriminovaného editorialu. Ještě že existuje alespoň několik pevných bodů vdnešní neklidné době!

* Dosaďte jakoukoli oblíbenou knížku.


Z obsahu:
Dobře utajená idylka
VHOME jsme vás již zavedli do několika domů, kde se architekt musel poprat sosazením ve svahu. Odměnou byl většinou výhled do krajiny, který se stal nejpůsobivější částí interiéru. Co však se svahovitým pozemkem vhusté zástavbě, zněhož je výhled nanejvýš tak na sousedův plot? Architektka Manuela Fernández Langeneggerová vsadila na taktiku šneka-introverta.

Rybářova nová chata
Štěrk zde už netěží, stroje odtáhly, hladina podzemní vody zahojila umělé vyhloubeniny, břehy větších itěch menších vodních ploch pokryla zeleň. Stín stromů těší rybáře, rekreanty, chataře, slepýše, skokany zelené ajinou vlhkomilnou zvěř. Sekulčané to sem mají na skok. Přespolní iti zhlavního města Slovenska si rádi kjezerům udělají cestu. Malebné scenerii na úzkém výběžku pevniny se připodobil půlměsíc nové chaty. Hodí se ksobě: chata ikrajina. Našli se jako stvořené jedním tahem.

Jak přetavit tradici
Stavět moderní architekturu na venkově je dnes určitě snazší, přinejmenším vokolí velkých měst – lidé tam bývají otevřenější novým věcem. Na holandském venkově jsou klienti konzervativní. Když jim však architekt nabídne originální nápad, který na tradice navazuje, ale přitom jen bezduše nekopíruje, nakonec ho ocení. Dokazuje to iHouse Dijk na severu Holandska.

Jak si vybrat?

Postav dům, zasaď strom! Ale zčeho? Jak se zorientovat vzáplavě možností? Abychom vám trochu pomohli, nabízíme krátký kaleidoskop moderních stavebních konstrukcí pro rodinné domy se zřetelem kpředpokládané době výstavby.

Schodiště jako ozdoba

Schodiště jako vertikální komunikace vrámci bytu (mezonetu, loftu či podkrovního bytu) by mělo být především bezpečné apohodlné. To znamená, že jeho návrh by se měl řídit doporučeními normy avyhláškou, která stanovuje obecné požadavky na schodišťové stupně ajejich stupnice, zabezpečení osvětlení avětrání schodiště aodkazuje na normové hodnoty. Výběr schodiště se odvíjí také od toho, jak velký prostor na jeho umístění máte akolik financí jste ochotni na něj vyčlenit. Stím vším potom souvisí výběr konstrukce schodiště azčeho bude vyrobeno – jeho materiálové variace.

Sbílou krinolínou
Mohl to být kvádr, takový protažený, prosklená stěna vystavená slunci, uspořádané zdi, jistota, klasika funkcionalistických opakovaček. Od cesty by se tak izatvářil, kdyby ovšem nebylo vyčuhující nástavby ze dřeva. Postavíte se do zahrady, podivíte se zvlněnému trávníku, klidu vám nepřidá členitá fasáda – že prý tudy vejdi dovnitř, ale ne zas tak úplně. Jste stále venku, stíny se otírají ostěny atria, kreslí si tam svou vlastní geometrii domu…

Pod nohama pevná zem
Podlaha je významnou součástí každého interiéru, věnujte proto jejímu výběru patřičnou pozornost. Musí lahodit oku i nohám. Měla by se snadno čistit i ošetřovat. Materiál a barva by měly odpovídat stylu budoucího zařízení místnosti.

Další informace naleznete na stránce časopisu www.casopishome.cz

Foto na titulní straně: KEES HAGEMAN

Kategorie: Novinky
Tagy: bydleni casopis HOME
Sdílejte článek

Diskuze