Česká architektura nominovaná na Mies van der Rohe Award 2017

Česká architektura nominovaná na Mies van der Rohe Award 2017

21. 12. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Česká komora architektů (ČKA) a vybraní experti nominovali nejlepší české realizace posledních dvou let do prestižní mezinárodní soutěže Mies van der Rohe Award 2017. Komora doporučila k udělení Ceny Evropské unie za současnou architekturu pět projektů, Osamu Okamura taktéž pět děl a Jana Tichá tři stavby.

Jedna z nominací pochází ze zahraničí, což pravidla soutěže také umožňují. Absolutní shoda ČKA a českých expertů panovala u dvou realizací – základní školy v Líbeznicích a Archeoparku Pavlov. Na prestižní evropskou cenu byl nominován také vítěz 1. ročníku České ceny za architekturu: Ateliér a dům Zen-Houses.

Bienále soutěžní přehlídky realizovaných staveb pořádá Evropská unie a Nadace Miese van der Roheho v Barceloně od roku 1988. Cílem soutěže je vyzdvihnout přínos evropských architektů, sledovat, jak uplatňují nové koncepty a technologie v praxi, a porovnat kvalitu architektury v jednotlivých evropských státech.

Ze stovek nominací mezinárodní odborná porota následně vybere užší okru děl – zhruba čtyřicítku nejlepších evropských staveb, které budou následně představeny v katalogu a na výstavě. Z tohoto počtu porota vybírá finalisty soutěže. V samotném finále pak určí jednu stavbu, jež získá Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, které udělí Zvláštní cenu pro začínající architekty. Výsledky této prestižní ceny by měly být známy v květnu 2017.

ČKA a odborníci nominovali celkem 10 českých staveb

Česká komora architektů jakožto jedna z profesních organizací byla opět vyzvána k nominování nejlepších evropských staveb. Kromě stanovených profesních organizací a dalších odborných institucí mohou stavby do soutěže nominovat vybraní nezávislí experti z celé Evropy, kteří se specializují na současnou architekturu. Stavby za Českou republiku vybírali architekt a programový ředitel festivalu reSITE Osamu Okamura a teoretička architektury a šéfredaktorka vydavatelství Zlatý řez Jana Tichá.

Instituce i experti rozhodují nezávisle na sobě a organizátorům soutěže dodávají nominaci maximálně pěti nejlepších prací dokončených v letech 2015 a 2016 na území České republiky, případně kdekoliv v EU. Komora architektů své stavby nominuje na základě doporučení speciální odborné komise. Ta v letošním roce pracovala ve složení Karolina Jirkalová (teoretička architektury), Zuzana Morávková (architektka a publicistka) a Karolína Vránková (publicistka). Definitivní seznam nominací následně schvaluje představenstvo ČKA. Do soutěže o Cenu Miese van der Roheho zasílá Česká republika své nominace od roku 1997.

Ve výčtu letošních nominací jsou dvě stavby, na nichž se shodli jak Česká komora architektů, tak Osamu Okamura a Jana Tichá. Jsou jimi Pavilon základní školy v Líbeznicích (Projektil Architekti) a Archeopark Pavlov z ateliéru Radko Květa. V obou případech se jedná o stavby z veřejných prostředků, které by měly být vždy příkladem zájmu státu a samospráv o kvalitní architekturu. Připomeňme, že právě veřejné stavby a prostranství v Ceně Evropské unie za současnou architekturu opakovaně získávají ocenění. Nemusí se přitom jednat jen o západní členské státy EU. Mies van der Rohe Award 2015 si např. odnesla Filharmonie v polském Štětíně, která vznikla na základě mezinárodní architektonické soutěže, jež u podobných zakázek představuje osvědčený a kvalitní způsob výběru projektanta. Stavbu realizovali architekti Fabrizio Barozzi a Alberto Veiga. Několik českých staveb se v této soutěžní přehlídce dostalo až mezi finalisty (jejich přehled naleznete níže), na významnější ocenění však česká architektura stále čeká.

V nominacích jsou dále zastoupeny stavby, které se dostaly do užšího výběru České ceny za architekturu 2016. Nominován je i držitel Hlavní ceny Zen-Houses v Liberci od architekta Petra Stolína, který představuje elementární, nicméně velmi kvalitní způsob bydlení, a potvrzuje, že za dobrou architekturou nemusí nutně stát velký rozpočet. Mezi dalšími nominacemi, které jsou veřejnosti známé z České ceny za architekturu 2016, jsou i Stezka v oblacích v Dolní Moravě od architekta Zdeňka Fránka nebo Vstupní budova areálu Punkevních jeskyní v Moravském krasu od ateliéru Burian-Křivinka, která vznikla na základě architektonické soutěže.

Tři zcela rozdílné příklady bydlení dále reprezentují venkovská usedlost Maneschowitz od A1 Architects,  Dům v sadu v Praze–Kyjích od Šépka Architekti a Rekonstrukce a přístavba Vrbatovy boudy v Krkonoších od ateliéru IXA. V nominacích na Mies van der Rohe Award 2017 je také zahrnuta obnova pivovaru v Lobči od RIOFRIO Architects. Jedná se o záchranu kulturní památky s renesančním jádrem ze 17. století. Záměrem architektů je celková adaptace areálu na místní kulturní centrum a obroda výroby zdejšího piva.

Poslední stavbou na území České republiky, kterou nominovala Slovenská komora architektů a slovenská kritička architektury Henrieta Moravčíková, je Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích. Stavbu, jež byla realizována na základě architektonické soutěže, navrhl ateliér SLLA Architects. Slovenští architekti Miriam Lišková a Michal Sulo si za komunitní centrum odnesli oborové ocenění Slovenské komory architektů CE∙ZA∙AR 2015. Miriam Lišková byla také porotkyní letošní České ceny za architekturu.

České nominace pro rok 2017

  • Pavilon základní školy v Líbeznicích / Projektil architekti (nominovali ČKA, Jana Tichá a Osamu Okamura).
Foto: Andrea Thiel Lhotáková

Foto: Andrea Thiel Lhotáková

  • Archeopark Pavlov / Architektonická kancelář Radko Květ (nominovali ČKA, Jana Tichá a Osamu Okamura).
Foto: G. Dvořák

Foto: G. Dvořák

  • Venkovská usedlost Maneschowitz (Manešovice) / A1 Architects (nominovala ČKA).
Foto: archiv autorů

Foto: archiv autorů

  • Obnova pivovaru v Lobči u Mšena / RIOFRIO Architects (nominovala ČKA).
Foto: Andrea Thiel Lhotáková

Foto: Andrea Thiel Lhotáková

  • Stezka v oblacích / Fránek Architects (nominovala ČKA).
Foto: BoysPlayNice

Foto: BoysPlayNice

  • Zen-Houses / Petr Stolín Architekt (nominovala Jana Tichá).
Foto: Filip Šlapal

Foto: Filip Šlapal

  • Vstupní budova areálu Punkevních jeskyní v Moravském krasu / Architektonická kancelář Burian-Křivinka (nominoval Osamu Okamura)
Foto: Filip Šlapal

Foto: Filip Šlapal

  • Rekonstrukce a přístavba Vrbatovy boudy v Krkonoších / IXA – Tomáš Hradečný, Martin Prokš, Klára Hradečná, Benedikt Markel (nominoval Osamu Okamura).
Foto: Benedikt Markel

Foto: Benedikt Markel

  • Dům v sadu v Praze-Kyjích / Šépka Architekti (nominoval Osamu Okamura).
Foto: archiv autora

Foto: archiv autora

  • Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích / SLLA Architects (nominovala Slovenská komora architektů a Henrieta Moravčíková).
Foto: archiv autorů

Foto: archiv autorů

Více informací o soutěži najdete na stránkách pořadatele www.miesbcn.com.

Kategorie: Novinky
Tagy: architektura
Sdílejte článek

Diskuze