Letní dvojčíslo časopisu HOME v prodeji
HOME si vyjel na vodu. Říkali jsme si, že nabereme nové síly a ze Sázavy vylovíme i nějakou tu inspiraci. Nečekali jsme na prázdninové šílenství a vyrazili už koncem června. Ačkoli je vodáctví po cyklistice českým národním sportem […]
HOME si vyjel na vodu. Říkali jsme si, že nabereme nové síly a ze Sázavy vylovíme i nějakou tu inspiraci. Nečekali jsme na prázdninové šílenství a vyrazili už koncem června. Ačkoli je vodáctví po cyklistice českým národním sportem č. 2, naše redakce byla až doposud tímto fenoménem nedotčená. A tak to také dopadlo.
Opomeneme-li přípravu spočívající v bohatém zavodnění (ehm) organismu večer před splavem, vyjeli jsme na vodu vybaveni nulovými zkušenostmi, zato s maximálním odhodláním. První dojem byl, že neexistuje nic jako univerzální vodácké oblečení. Což je skvělé, jinak by naše řeky připomínaly naše silnice o víkendu – plné zářících přiléhavých trikotů s nápisy profi týmů nejrůznějších kategorií.
Zkoušku dospělosti jsme nakonec zvládli. Spolu s námi i několik desítek psů, mimin i předškolních dětí, kterým zjevně nedělalo problém držet směr a ještě se u toho usmívat. Přesto jsme se rozhodli tento zážitek někdy v budoucnu zopakovat. Takže se možná potkáme. Všichni na jedné lodi. Poznáte nás snadno – velmi nevodácká skupina, které hodně teče do bot.
Alespoň že další editorial je v suchu.
Příjemné prázdniny s HOME byt/dům/styl/zahrada přejí
Matej Šišolák (u kormidla) 🙂
Zuzana Hošková (háček) 🙂
Z OBSAHU HOME č. 7–8/2011:
BYDLENÍ
Návštěva v domě | Blízké setkání třetího druhu
Prakticky | Doma u alergika
Návštěva v bytě | Barevná skládačka pod pařížskou střechou
Na míru | Na prahu dospělosti
Feng shui | Mají si kde hrát a spát?
Domácí pomocníci | Lahodný mok a k soustu jen krok
Návštěva za světa | Život v šumu vodopádu
STAVBA
Lexikon stavitele I | Rozvody tepla, regulace a měření
Teplo domova | Slunce místo kotle
Lexikon stavitele II | Ve zdravém domě zdravý vzduch
Detail | Vyměnit a ušetřit? Operace Nové okno
Zaostřeno na | Nezvaný host do domu…
Radíme se s odborníkem| Slasti a strasti typového projektu
ZAHRADA
Návštěva | Zahrada s vůní dalekého Chile
Měsíc v zahradě | Léto
Trendy | Vypusťte trendy z klece
Architekt | Bez muškátů a bez prádla
Foto na titulní straně: BIRD&TREE
Zahrada s vůní dalekého Chile
TEXT a FOTO: Daniel Košťál
Odpovědná redaktorka: Zuzana Hošková
K létu neodmyslitelně patří také cestování a poznávání nových zemí. Mnozí z nás se po návratu do každodennosti touží alespoň ve vzpomínkách vrátit, poddat se atmosféře prostředí dovolené, vnímat barevnost tamních rostlin, cítit vůni listů, kůry a plodů. V představách se nám vynořují obrazy moře, vidíme stébla cizokrajných travin a bambusů, jak se ohýbají pod sílou větru. Zahradu s prázdninovou atmosférou si v současnosti vytváří stále více lidí. Není to vůbec složité. Abyste se mohli inspirovat, jednu z nich jsme navštívili ve Francii.
Majitelé této poměrně velké městské zahrady jsou vášniví cestovatelé. Do různých světových končin se však nevybírají tak jako ostatní lidé během letních měsíců, ale spíše na jaře nebo na podzim. Někdy dokonce i v zimě. V létě si užívají atmosféru dovolené své zahrady, zvou do její tůně rodinu, známé, kolegy a organizují koktejlové večírky. Vytvořit si příjemné místo plné zeleně a květin, zároveň reprezentativní, které si budou co nejvíce vychutnávat právě během letních dní, bylo jejich největším přáním. Po dokončení stavby svého rodinného sídla, které se podobně jako zahrada nese v duchu cestovatelských vášní, přišlo následující jaro na řadu nejbližší okolí jejich domu. Zahrada byla do té doby spíše jedním velkým rumištěm. Pro osloveného architekta to však znamenalo výzvu, jak vytvořit nevšední zahradní kompozici.
Majitelé, zaměstnaní v oblasti hotelnictví, měli už na prvních setkáních se zahradním architektem jasné požadavky. Přáli si zahradu nenáročnou na údržbu, s rozmanitými a kvetoucími výsadbami, vodním prvkem, méně tradičními materiály a alespoň malým místem k relaxaci. Designéra oslovili i se specifičtějším požadavkem – chtěli prostor připomínající země, do nichž často cestují a cítí se v nich dobře. Chile patří k jejich oblíbeným místům. Mají odtud i několik trvalek a trav. V zahradě však bylo vidět i prvky typické pro Kalifornii nebo Mexiko. Po měsících precizní práce vznikl díky odborníkům na zahrady zajímavý a harmonicky působící celek, místo k načerpávání energie, odbourávání stresu a zároveň skrýš před okolním světem. Zahrada se ještě stále vyvíjí a překvapuje novým.
Dýchá klidem
Rozlehlá zahrada, promyšleně rozčleněná na několik částí, působí na první pohled klidným a moderním dojmem. Členitost ji zútulňuje, podporuje tajemnost prostoru, provokuje zvědavost návštěvníků. Je pravdou, že tvořit zákoutí ve velkých zahradách není vůbec jednoduché. Dětské návštěvy s oblibou objevují to, co je za rohem nebo nejbližší zdí či rozložitým keřem. Mohutné stromy za zdmi zahrady se v podvečer mění ve stíny s přímo strašidelnými konturami, v létě je však díky nim v části se zahradním sezením příjemný chládek. V jejich stínu se ujaly rostliny, jimž by příliš světla neprospělo. Samotnou zahradu, která se nachází za domem, ohraničuje kovový neprůhledný plot, který tak navozuje maximální pocit soukromí a zároveň i dokonale a nenápadně ladí s ostatními materiály v zahradě.
Kámen se objevuje na několika místech, nejdominantněji v zadní části pozemku, kde se zvedají dvě kamenné a poměrně vysoké zdi. Netradičně tak vymezují prostor ke stolování. Na jeho vydlážděné ploše si domácí mohou rozmístit exteriérový nábytek, slunečníky a gril. Jedna ze zdí zahrnuje i dynamický vodní prvek – voda tu stéká po úzkých deskách do podélné nádrže. Netradiční a moderní řešení! Tekoucí voda vytváří příjemné zvukové pozadí, v letních měsících osvěžuje vzduch. Dvě nápadně vysoké dělicí stěny svařené z rezavého kovu netradičním způsobem dělí prostor, který ozvláštňují nečekanou hrou světla a stínu. Tyto stěny, podle francouzských zahradnických móresů nazývané treláže, našly barevnou odezvu v odstínech mnoha květin a listů vysázených rostlin.
Více se dočtete v časopise HOME č. 7–8/2011.