Odborník radí: Jak zkrotit vedro v podkroví?
Bez slunce by nebyl život. Totéž slunce nás umí ale pořádně potrápit, a to zejména v létě, kdy je ho všude hodně. Abychom se uvnitř domu neupekli, vymysleli jsme různé způsoby, jak se chránit – a nejčastěji nakupujeme ve velkém klimatizační jednotky.
Ale ne vždy je nutné vnitřní vzduch chladit a vynakládat za to další finance; jednodušší a určitě levnější je zabránit sluníčku, aby interiér příliš neprohřálo. Stínicí technika dokáže problém s přehříváním vyřešit nebo alespoň výrazně zmírnit. Zeptali jsme se produktového specialisty společnosti VELUX Jakuba Mrázka, jak nejlépe zkrotit letní vedro v podkroví.
V létě obyvatelé domů s podkrovím často řeší, jak v interiérech udržet příjemnou teplotu. Co jim radíte?
Na tuto otázku vždy odpovídáme tak, že by se určitě neměli spoléhat na vnitřní rolety a žaluzie, které pouze usměrňují přívod světla, ale přehřátí interiéru nezabrání. Mnoho lidí to neví, ale účinné je tu jedině vnější řešení. Když potřebujeme stínicím doplňkem regulovat teplotu v místnosti, musíme teplo odrazit ještě před okenní tabulí.
Jaké možnosti vnějšího stínění existují a v čem se liší?
Vnější stínění střešních oken a ochranu podkroví před teplem zajišťují buď markýzy, nebo rolety. Jednodušší variantou je markýza z průhledné síťoviny, která zabraňuje průchodu světelných paprsků, a tím i tepla k oknu, ale zároveň umožňuje výhled ven a propouští dovnitř světlo. Dražším a komfortnějším řešením je venkovní roleta, kterou oceníte po celý rok. V létě výrazně sníží vnitřní teplotu, v zimě naopak zamezí únikům tepla a sníží náklady na vytápění. Navíc tlumí hluk z deště a krupobití, chrání okno před poškozením a díky stoprocentnímu zatemnění zajišťuje dokonalou ochranu soukromí i nerušený spánek.
Od letoška je k dispozici ještě třetí možnost – lehká venkovní roleta na solární pohon. Novinka značky VELUX je ideálním kompromisem mezi roletou a markýzou. Účinně ochrání před horkem, zatemní interiér, má dálkové ovládání s tichým a rychlým chodem i elegantní design. V porovnání s klasickou solárně napájenou venkovní roletou navíc výrazně ušetříte.
Jakub Mrázek radí: Vnitřní teplotu dokáže snížit jedině vnější stínění.
Jak zastínit střešní okno, které je vysoko nebo na špatně přístupném místě?
Právě pro tyto případy nabízíme venkovní stínicí doplňky, které jsou řízené na dálku. Pokud je elektrické ovládání napájené ze sítě, musí být k oknu přiveden kabel. Ale obejdeme se i bez kabelu, protože druhou variantou je elektricky ovládaná roleta na solární pohon. Baterie motoru se pravidelně dobíjí fotovoltaickým napájecím článkem rolety, který funguje na bázi denního světla, takže je absolutně spolehlivá za každého počasí.
Kdo chce mít stínění zcela komfortní, může si pořídit systém automatického ovládání střešních oken VELUX ACTIV. Chytrá ochrana před teplem je založena na sledování místních online předpovědí počasí, průběžně vyhodnocuje riziko a stáhne rolety ještě dříve, než se interiér přehřeje.
Hlavně u střešních oken orientovaných na jih potřebujeme regulovat i světlo. Je možné a vhodné vnější a vnitřní stínění kombinovat?
Určitě ano. O regulaci světla a třeba i úplné zatemnění se postarají vnitřní rolety a žaluzie, které VELUX nabízí v mnoha různých typech a designových provedeních.
Umíte udržet sluneční paprsky pod kontrolou?
Zúčastněte se našeho soutěžního kvízu a hrajte o inteligentní systém VELUX ACTIVE with NETATMO.